Niezwykłe warsztaty muzyczne dla niesłyszących dzieci

Możliwość komentowania Niezwykłe warsztaty muzyczne dla niesłyszących dzieci została wyłączona Aktualności, Kultura

Już 21 października zagra we Wrocławiu wyjątkowa 150-osobowa orkiestra. Pierwszy raz w Polsce w rolę muzyków wcielą się niesłyszące dzieci. Zagrają na hałaśliwych i kolorowych bum-bum rurkach oraz etnicznych bębnach. Podczas niezwykłego wydarzenia niesłyszące dzieci będą mogły odkryć świat dźwięków i rytmu.

Orkiestra w Świecie Ciszy” to warsztaty muzyczne, które Fundacja ZOBACZ MNIE organizuje w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu przy ulicy Dworskiej 8. W spektakularnym „show” Fundacja zamieni niesłyszące dzieci i młodzież w orkiestrę tysiąca kolorowych dźwięków. Orkiestrę melodii świata pod wodzą Piotra Gospodarczyka, założyciela „Szkoły Rytmu”.

Dzieci i młodzież z problemami słuchu odbierają dźwięk poprzez drgania i wibracje, dlatego musimy posłużyć się specjalnymi, hałaśliwymi instrumentami – mówi Piotr Gospodarczyk, założyciel Szkoły Rytmu.

Niecodzienne doświadczenie

Warsztaty muzyczne pokażą jak olbrzymi potencjał drzemie w osobach z niepełnosprawnościami. Wspólne granie na plastikowych bum-bum rurkach to jednak nie tylko energetyczna zabawa i miła integracja.

To będzie przede wszystkim forma zupełnie nowego doświadczenia słuchowego, które dla naszych dzieci jest absolutnie niecodzienne. Warsztaty muzyczne są dla nich unikatową szansą na doświadczenie rytmu i fizyczne odczucie dźwięków, które zwykle są dla nich niedostępne – tłumaczy Anna Szymik, muzykoterapeutka z wrocławskiego ośrodka. – Dzieci niesłyszące, bez względu na stopień uszkodzenia słuchu, mogą przejawiać zdolności muzyczne, które należy rozwijać za pomocą odpowiednich metod. Bezpośredni kontakt z instrumentem daje im możliwość doświadczenia dźwięku na całym ciele, dzięki czemu także dzieci z głęboką głuchotą czują muzykę, a z czasem mogą ją polubić, a nawet pokochać – dodaje Anna Szymik.

W wyjątkowych zajęciach bierze udział 150 dzieci, a wśród nich są nawet trzyletnie maluchy z przedszkola dla dzieci z wadami słuchu. Najstarsi wychowankowie ośrodka przy ul. Dworskiej mają nawet 24 lata i są to młodzi ludzie, którzy w ośrodku uczą się zawodu kucharza, krawca czy fryzjera.

W ośrodku kształcimy nie tylko dzieci, ale również młodzież i dorosłych. Mamy również internat, dlatego to miejsce jest dla wielu z nich drugim domem – mówi Ewa Dobrowolska, dyrektor ośrodka.

Nowa fundacja we Wrocławiu

Wydarzenie organizuje nowa wrocławska Fundacja ZOBACZ MNIE. Działa na rzecz pomocy dzieciom, skupiając się na trzech obszarach: ratowaniu życia, pomocy niepełnosprawnym i wspieraniu talentów. Jej prezesem jest Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, która przez ponad 10 lat stała na czele Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Postanowiliśmy skupić się na dzieciach, których dotychczas nie dostrzegł nikt inny. Chcemy wesprzeć je w walce z przeciwnościami losu. Ośmielić i pokazać: Zobacz mnie! Jestem ważny i zdolny, a dzięki Twojej pomocy mogę stać się kimś wielkim – mówi Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral.

Fundacja dzięki warsztatom chce zwrócić uwagę na problemy niepełnosprawnych dzieci. Obecnie prowadzi zbiórkę środków na budowę bezpiecznego boiska szkolnego, którego w placówce przy ul. Dworskiej brakuje. Dzięki niemu uczniowie będą mogli rozwijać swoje zdolności sportowe.

Więcej informacji: www.zobaczmnie.org

WARSZTATY ODBĘDĄ SIĘ W PONIEDZIAŁEK, 21 PAŹDZIERNIKA, O GODZINIE 9.30 W GŁÓWNYM BUDYNKU SZKOŁY PRZY UL. DWORSKIEJ 8.

Kontakt:

Anna Czujko

anna.czujko@zobaczmnie.org

Tel. +48 692 179 475

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone