Noc bibliotek w Ossolineum

Możliwość komentowania Noc bibliotek w Ossolineum została wyłączona Kultura

Ogólnopolska akcja Noc Bibliotek odbywa się już po raz czwarty a w tym roku 2018 przebiega pod hasłem RzeczpospoCzyta, nawiązując do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i promując polską literaturę. Przedsięwzięcie ma na celu promocję czytelnictwa oraz prezentację bibliotek jako miejsc przyjaznych czytelnikom w każdym wieku. Do akcji przystąpiło 1848 bibliotek z całego kraju a wśród nich znalazł się również Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

W ramach święta czytelników i miłośników książki, już w sobotę, 9 czerwca od godz. 17.00 do 21.00  Ossolineum (ul. Szewska 37) przygotowało wiele atrakcji. Zaprezentowane zostaną najciekawsze przykłady ossolińskiego księgozbioru – rękopisów, starych druków i dawnych atlasów – a wśród nich zabytki literatury, jak pierwsze wydanie „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego, a także książkowe ekstrawagancje, m.in. książka-butelka czy książka w okładce z betonu.

Na dziedzińcu odbędą się czytania fragmentów książek wydanych w słynnej serii Biblioteka Narodowa. Można będzie także zwiedzić wystawę malarstwa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia (czynna w godz. 10.00-21.00).
PROGRAM:

17.00, 18.00, 19.00, 20.00
ZAPYTAJ BIBLIOTEKARZA
Książka-butelka i mózg Józefa Piłsudskiego – oprowadzanie po Czytelni i Katalogu Głównym, prezentacja księgozbioru i zapoznanie z procesem rejestracji czytelników, opowieść o wybitnych czytelnikach i elektroniczna prezentacja cimeliów.
Prezentacja: Dział Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych, Dział Informacji Naukowej

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (max. 15 osób).
Rezerwacja: marketing@ossolineum.pl i poprzez portal EVENEA

17.00, 18.00, 19.00, 20.00
POZNAJ ZBIORY BIBLIOTEKI OSSOLINEUM
Co to znaczy czytać książkę od deski do deski, kiedy wydano pierwszą polską książkę kucharską, co widać na starych mapach i jaki charakter pisma miał Henryk Sienkiewicz? – oko w oko ze zbiorami specjalnymi.
Prezentacja: Dział Rękopisów, Dział Starych Druków, Gabinet Kartografii

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (max. 15 osób).
Rezerwacja: marketing@ossolineum.pl i poprzez portal EVENEA

17.30, 18.30, 19.30, 20.30
RZECZPOSPOCZYTA BIBLIOTEKĘ NARODOWĄ
Czytanie fragmentów utworów m.in. Stefana Żeromskiego, Zofii Nałkowskiej i Czesława Miłosza, wydanych w słynnej serii Biblioteka Narodowa.
Czyta: Dariusz Sośnicki, redaktor naczelny Wydawnictwa Ossolineum
Miejsce: Dziedziniec Ossolineum

10.00–21.00
MUZEUM KSIĄŻĄT LUBOMIRSKICH. NIE/ZAPOMNIANA HISTORIA – wystawa malarstwa
Zwiedzanie indywidualne
Aula im. M. Gębarowicza i Sale pod Kopułą

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, na prezentację zbiorów obowiązują zapisy drogą elektroniczną pod adresem marketing@ossolineum.pl lub za pośrednictwem portaluEVENEA.

mat. prasowe Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone