Nowa droga odciąży ruch w centrum Strzelina

Możliwość komentowania Nowa droga odciąży ruch w centrum Strzelina została wyłączona Aktualności, Inwestycje

Burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk oraz Krzysztof Maj – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego podpisali list intencyjny w sprawie budowy prawie 3-kilometrowego łącznika drogowego. Dzięki tej inwestycji poprawi się bezpieczeństwo, a ruch tranzytowy przeniesie się poza granice miasta.

Burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk oraz Krzysztof Maj - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego podpisali list intencyjny w sprawie budowy prawie 3-kilometrowego łącznika drogowego fot. UMWD

Burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk oraz Krzysztof Maj – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego podpisali list intencyjny w sprawie budowy prawie 3-kilometrowego łącznika drogowego fot. UMWD

W odrestaurowanym niedawno strzelińskim ratuszu został podpisany list intencyjny między Gminą Strzelin a Województwem Dolnośląskim dotyczący współpracy przy realizacji koncepcji programowo-przestrzennej budowy łącznika dróg wojewódzkich nr 395 i 396.

Łącznik o długości ok. 2,8 km przebiegać będzie przez tereny pozamiejskie, planowaną trasą przyszłej obwodnicy Strzelina. Łącznik mocno obciążonych ruchem dróg wojewódzkich DW 395 i DW 396 pozwoli na odblokowanie ruchu w centrum miasta. Ponadto w ekstremalnych sytuacjach, spowodowanych wyznaczeniem awaryjnego objazdu autostrady, zapobiegnie paraliżowi komunikacyjnemu miasta.

– To zadanie jest wpisane w projekt budżetu, który przygotował Zarząd Województwa. Warto rozwijać Dolny Śląsk i ratować Strzelin przed nadmiernym ruchem kołowym. To krótki odcinek drogi, który będzie bardzo efektywny i wyprowadzi ruch z miasta – wyjaśnia Krzysztof Maj, Członek Zarządu województwa Dolnośląskiego.

W pierwszym etapie działań zostaną podjęte prace koncepcyjne, które w przyszłości pozwolą na wdrożenie do realizacji tego przedsięwzięcia. Nowa droga będzie niezwykle ważna dla mieszkańców Strzelina. Jej celem jest ograniczenie w mieście ruchu tranzytowego, z przewagą ciężkiego transportu kołowego.
Inwestycja jest niezbędna dla poprawy bezpieczeństwa i przepustowości układu komunikacyjnego. Z roku na rok sytuacja stale się pogarsza, zagrożone jest zarówno bezpieczeństwo mieszkańców, jak i użytkowników dróg na terenie miasta.

– To  niezwykle ważny fragment drogi ponieważ przyszłościowo odblokuje on ruch w Strzelinie. Ten odcinek leży w ciągu zaplanowanej obwodnicy miasta, która jest na liście rezerwowej rządowego programu budowy obwodnic. Myślę, że jak uda nam się we współpracy z samorządem województwa wybudować ten fragment, z pewnością byłby to dobry argument do realizacji pozostałej części trasy – dodaje Dorota Pawnuk, Burmistrz Strzelina.

Gmina Strzelin poczyniła już wstępne działania, dzięki którym w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego został wydzielony pas terenu przewidziany pod budowę wnioskowanego łącznika – co istotne – bez kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną oraz zabudową. Wstępnie koszt wykonania koncepcji programowo-przestrzennej oszacowany jest na kwotę 700 tysięcy złotych. Finansowanie będzie podzielone po połowie miedzy Gminą Strzelin a Województwem Dolnośląskim.

źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego – https://umwd.dolnyslask.pl/aktualnosc/single-view/artykul/nowa-droga-odciazy-ruch-w-centrum-strzelina-1/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone