Tuzy polskiej i zagranicznej energetyki będą obecne na V Kongresie Energetycznym we Wrocławiu. O nowych horyzontach polskiej energetyki będą debatować między innymi prezesi polskich i zagranicznych spółek energetycznych, politycy a także ambasadorzy Norwegii, Danii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.
Zbliżający się V jubileuszowy Kongres Energetyczny, organizowany przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, który odbędzie się w dniach 25-26 września br. we Wrocławiu, to doskonała okazja do debaty nad przyszłością energetyki poprzez uczestnictwo w panelach dyskusyjnych, w których wezmą udział przedstawiciele świata nauki, menadżerowie oraz praktycy wielu dziedzin gospodarki.
Tegoroczny Kongres skoncentrowany będzie wokół wielu istotnych zagadnień nie tylko z uwagi na edycję jubileuszową, ale przede wszystkim na tempo zmian w energetyce, którą przyniósł nam miniony rok.
Jedną z najważniejszych kwestii, która będzie przedmiotem dyskusji jest nowa polityka energetyczna Polski. Celem jest podsumowanie dotychczasowych działań i wytyczenie nowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. — Trudność polega na tym, że zmiany są długofalowe i wielopłaszczyznowe, dotyczą one bowiem całego łańcucha dostawy energii; od jej wytworzenia, poprzez dystrybucję, po sposób jej wykorzystania. Istotą jest: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność i efektywność energetyczna oraz przyjazność środowisku — mówi Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu DISE.
Jednym z bardziej elektryzujących zagadnień będzie także próba odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest obniżenie udziału węgla w miksie energetycznym do poziomu poniżej 50 procent oraz wzrost dominacji odnawialnych źródeł energii? Wdrożenie energetyki jądrowej, przy jednoczesnym podnoszeniu efektywności energetycznej. To pytania, z którymi zmierzą się eksperci.
Kongres będzie również okazją do przyjrzenia się planom budowy morskich farm wiatrowych.
— Bałtyk ma realną szansę stać się drugim po Morzu Północnym zapleczem produkcyjnym zielonej energii w Europie — wyjaśnia Nowakowski. Polskie starania w tym zakresie mocno determinują jednak legislacyjne postanowienia. Regulacje obecne nie zapewniają skutecznego kształtowania polityki w OZE, zwłaszcza w obszarze offshore.
— Bez dokończenia prac nad systemem regulacyjnym nie jesteśmy w stanie czerpać wymiernych korzyści z offshore — wyjaśnia Remigiusz Nowakowski. Ta kwestia też zostanie poruszona w trakcie kongresowej debaty.
Zagadnieniem wartym dyskusji jest też kwestia cyfryzacji rynku energii. W tym obszarze priorytetowe są inwestycje w inteligentne liczniki i gazomierze (technologia smart grid i smart metering), co przyczyniłoby się do zwiększenia efektywności bilansu między energią dostarczaną, a wykorzystywaną. Celem jest minimalizowanie strat przesyłowych,
a także komfort odbiorcy końcowego, który ma możliwość stałego monitorowania zużywanej energii. Wszystko to ma być oparte o metodologię „user experience”, a więc ulepszanie rozwiązań z perspektywy oceny użytkownika.
Debaty panelowe obejmą także zagadnienie czystego powietrza i ekologii w energetyce. Eksperci zmierzą się z pytaniem: Jak ciepłownictwo i elektryfikacja transportu mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza?
Mnogość zagadnień, interesujący goście oraz prelegenci to wszystko sprawia, że warto być obecnym na V Kongresie Energetycznym we Wrocławiu. To dwa dni debat, spotkań z ekspertami z dziedziny energetyki, okazja do wymiany poglądów i weryfikacji swojej wiedzy w zakresie pojawiających się innowacji. W fotelach eksperckich zasiądą min.: Stefan Gullgren (Ambasador Szwecji w Polsce), Olav Myklebust (Ambasador Norwegii w Polsce, przewodniczący Zgromadzenia i Rady Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego), Magnus Hall (Prezes Vattenfall, Prezes Eurelectric), Beata Daszyńska- Muzyczka (Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego), Radosław Kwiecień (Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego) czy Monika Morawiecka (PGE Baltica). Taki skład panelistów gwarantuje dyskusję na najwyższym poziomie merytorycznym.