Nowi inwestorzy oznaczają większy budżet

Możliwość komentowania Nowi inwestorzy oznaczają większy budżet została wyłączona Samorząd

Rozmowa Iwoną Agnieszką Łebek, wójtem gminy Długołęka.

Gmina Długołęka kończy w tym roku 45 lat. Co według Pani stanowi jej największy sukces, który udało się osiągnąć w tym czasie?

Jestem dumna, że będę miała szansa kolejny raz świętować jubileusz gminy, zwłaszcza że zawodowo związana jestem z nią od ponad 17 lat. Ciężko określić, który sukces był tym największym, w przeciągu 45 lat gmina odnotowała wiele sukcesów. Na pewno ogromną wartością jest stworzenie rozpoznawalnej i wyrazistej marki – marki gminy nowoczesnej, szybko rozwijającej się, będącej dobrym miejscem do życia i inwestowania. Dowodem na to jest ogromny wzrost liczby mieszkańców – w 1972 r. było ich niecałe 11 tysięcy, obecnie zameldowanych jest prawie 29 tys. osób, dzięki czemu jesteśmy największą gminą w powiecie wrocławskim. Również ilość przedsiębiorstw, które powstały przez tych kilkadziesiąt lat wzrosła. Na pewno miały na to wpływ zmiany ustrojowe lat 90-tych, jednak to teraz odnotowujemy duży przyrost nowo otwartych działalności gospodarczych.

Przejeżdżając przez gminę Długołęka gołym okiem widać rozwijającą się gospodarkę przemysłowo – usługową.

Zgadza się. W Mirkowie na ukończeniu jest budowa giga marketu budowlanego – jednego z największych, jakie powstały w Polsce. W Długołęce mówi się już o powstaniu alei salonów samochodowych, wśród których znajdują się także marki samochodów luksusowych. Wzdłuż Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, powstają firmy oferujące duże powierzchnie magazynowe. Nowi inwestorzy oznaczają duże wpływy do budżetu. Według tegorocznych planów nasze dochody wyniosą ponad 146 mln zł, a w przyszłym roku powinny przekroczyć 151 mln. Pozwoli nam to na realizację kolejnych inwestycji, których przybywa ze względu na ogromne tempo rozwoju gminy.

Jakie inwestycje będą priorytetem w najbliższym czasie?

W gminie Długołęka stawiamy przede wszystkim na inwestycje zaspokajające podstawowe potrzeby i oczekiwania mieszkańców. I tak stale rozbudowujemy kanalizację sanitarną. Ukończyliśmy właśnie budowę sieci w trzech kolejnych miejscowościach i poddaliśmy optymalizacji istniejącą oczyszczalnię ścieków, na co przeznaczyliśmy ponad 10,5 mln zł. W tym roku wydamy także ponad 6 mln zł na budowę nowych dróg i ponad 3,5 mln zł na przebudowę już istniejących. W ramach rozbudowy dróg kompatybilnie rozbudowujemy punkty oświetleniowe, co w 2017 r. kosztować nas będzie ponad 2 mln zł.

Jak gmina Długołęka poradziła sobie z wyzwaniem, które przyniosła reforma edukacji?

Muszę przyznać, że w toku wdrażania reformy pojawiło się wiele trudnych decyzji, które należało podjąć w szybkim tempie. Jako wójt, mam ogromne wsparcie w przedstawicielach związków zawodowych, dyrekcji szkół i radzie gminy. Wspólnie udało nam się wypracować rozwiązania, które są korzystne zarówno dla nauczycieli jak i uczniów i ich rodziców. Udało nam się też zachować niezmieniony stan zatrudnienia w szkołach, co uznaję za duży sukces. Nie tylko reforma zrodziła konieczność podjęcia strategicznych decyzji w zakresie oświaty. Wbrew doniesieniom, iż spada liczba urodzeń, w gminie Długołęka maluchów przybywa z roku na rok. Dlatego mimo subwencji, musimy co roku angażować bardzo duże sumy z budżetu gminy, aby szkolnictwo rozwijało się na najwyższym poziomie. W 2017 r. na samą rozbudowę szkół i infrastrukturę jej towarzyszącą wydamy ponad 9 mln zł. W przyszłym roku czekają nas kolejne wielomilionowe inwestycje, zwłaszcza iż planujemy budowę nowego przedszkola.

Wójt współpracuje z Młodzieżową Radą Gminną – powstanie placu do streetworoutu jest efektem wspólnych działań

Czego jeszcze możemy oczekiwać w przyszłości?

O tym szczegółowo będziemy mogli rozmawiać w styczniu, po uchwaleniu budżetu. To co pewne to realizacja projektu budowy ścieżek rowerowych na terenie gminy Długołęka. Będzie to złożone działanie zakładające budowę ścieżek od granicy naszej gminy z gminą Oleśnica, aż do granicy z gminą Wrocław. Na działanie udało nam się pozyskać, największe w historii dofinansowanie unijne, w wysokości ponad 7,6 mln zł. Już tylko dni dzielą nas do oddania do użytkowania nowej świetlicy wiejskiej w Oleśniczce. To trzeci taki obiekt wybudowany w przeciągu trzech ostatnich lat, który jest ukłonem w stronę prężnie działających miejscowości, w których funkcjonują m. in. koła gospodyń wiejskich. W ostatnim czasie stanęliśmy też przed problemem ograniczeń lokalowych ośrodka pomocy społecznej i biblioteki, w związku z czym przystąpimy w przyszłym roku do projektu nowego budynku.

Jak działania realizowane przez Panią i Pani pracowników oceniane są przez zewnętrznych odbiorców?

Najważniejsze dla mnie to jak odbierają je mieszkańcy. Zdaję sobie sprawę, że zwłaszcza nowo przybili mieszkańcy chcieliby, aby inwestycje realizowane były jeszcze szybciej. I jest to absolutnie zrozumiałe, jednak budżet gminy jest ograniczony. Staramy się więc, aby inwestycje w gminie realizowane były na równomiernie. Nie zapominamy o żadnej miejscowości. Tam gdzie nie są prowadzone wielomilionowe inwestycje, staramy się wykonywać drobniejsze projekty – budujemy place zabaw, siłownie zewnętrzne, boiska, tworzymy miejsca spotkań dla mieszkańców i wiele innych. To sprawia, że każda miejscowość, a zaznaczę, że mamy ich aż 41, zmienia się z roku na rok na lepsze. Gmina oceniana jest również na podstawie zewnętrznych, niezależnych rankingów. W niedawno opublikowanym rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów 2014-2016 przygotowanym przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego nasza gmina uplasowała się na 118 pozycji wśród 1559 gmin wiejskich. Takie dane liczbowe cieszą i pokazują, że idziemy w dobrym kierunku.

Czy w ostatnim czasie gmina otrzymała jeszcze jakieś wyróżnienia?

Gmina zdobyła 3. miejsce w kategorii gmina wiejska w konkursie Perły Samorządu organizowanym przez wydawcę Dziennika Gazety Prawnej we współpracy z Deloitte Consulting. Jako wójt, mogę pochwalić się natomiast wyróżnieniem w kategorii włodarz gminy wiejskiej. Kilka dni temu, nasza impreza plenerowa Dni Gminy Długołęka, którą organizujemy już od 16 lat, zajęła pierwsze miejsce w kategorii Święto Miasta/Gminy w konkursie „Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska”. Chwalę się tą nagrodą, gdyż o zwycięstwie zadecydowały głosy oddane przez mieszkańców gminy. Za wszystkie bardzo dziękuję.

Wspominała Pani o rankingach. Według jednego z nich gmina Długołęka jest na 15. miejscu pod względem ilości kobiet w organach stanowiących i wykonawczych samorządów. Czy kobiecie na stanowisku wójta jest trudniej sprawować swój urząd?

Stanowisko wójta jest tak samo odpowiedzialne i pełne wyzwań, zarówno gdy sprawuje je kobieta, jak i mężczyzna. Najważniejsze w tym przypadku są kompetencje, umiejętności i doświadczenie a nie płeć. Wójtem jestem od 17 lat i sprawuję tę funkcję z powołania. Swoją pracę traktuję jako służbę społeczeństwu w myśl uczciwości, praworządności, przejrzystości, sumienności i odpowiedzialności. Myślę, że to jest swego rodzaju „przepis” na radzenie sobie z problemami, których przy sprawowaniu władzy nie da się uniknąć.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone