#OdkryjDolnyŚląsk: Festiwal Legend w Srebrnej Górze

Możliwość komentowania #OdkryjDolnyŚląsk: Festiwal Legend w Srebrnej Górze została wyłączona Aktualności, Kultura

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zaprasza do odkrycia regionalnych legend! Już w najbliższy weekend 3-4 października w Twierdzy Srebrna Góra odbędzie się festiwal, dzięki któremu poznają Państwo najciekawsze opowieści i mity związane z Dolnym Śląskiem.

Urząd Marszałkowski w ramach kampanii #OdkryjDolnyŚląsk wspiera imprezy plenerowe, które odbywają się na terenie województwa. To kolejne działania, które mają wzmacniać lokalną tożsamość i dumę z naszego wyjątkowego regionu. Tajemniczy Dolny Śląsk to potężne twierdze, zamki, podziemia, pałace, a wszystkie te miejsca bogate są w historie, które często powstały setki lat temu, lecz przetrwały do dzisiaj kształtując lokalną kulturę.

W ramach kampanii #OdkryjDolnyŚląsk prelekcje poprowadzi przewodnik Gracjan Kielijański, którego mogli Państwo poznać, dzięki materiałom filmowym realizowanym na terenie ośmiu rejonów naszego województwa. Każdy, kto przybędzie do Twierdzy Legend, wysłucha opowieści zapierających dech, a w każdej z nich jest przecież ziarno prawdy – realne wydarzenia czy postacie:

Karkonosz, potężny władca Sudetów mający swoją siedzibę w Górach Izerskich. Powiadają, że ma on około 10 000 lat. Taką wersję utrzymywali Walończycy, pierwsi poszukiwacze kamieni szlachetnych w Karkonoszach. Najpierw przedstawiany jako stwór, który łączy w sobie wszystkie leśne stworzenia, a od XIX wieku przyjazny dziadek, który czasem pomaga, czasem psoci. Jak to się stało, że postrach gór nagle stał się epickim brodaczem? Na to pytanie odpowiadają legendy i przypowieści, które od ponad 100 lat niezmiennie przekazywane są turystom na wycieczkach i nie tylko” – mówi Gracjan Kielijański, przewodnik.

Legendy to jednak tylko część atrakcji przygotowanych w ten weekend. Na stoisku Dolnego Śląska będzie można zaopatrzyć się w darmowe przewodniki dla dzieci i dorosłych, czyli Niemapy, a także najnowszą publikację przygotowaną przez urząd, czyli „Dolnośląskie NAJ. 50 niekoniecznie znanych ciekawostek” – nieszablonowy album, który ukazuje dolnośląskie rekordy. Nie zabraknie gier i pamiątek.

Festiwal legend dolnośląskich to wiele niezapomnianych atrakcji dla dorosłych i tych najmłodszych fanów ciekawych historii, a wśród nich:

  • gawędy przy ognisku
  • pokazy sokolnika
  • poszukiwanie skarbów
  • płukanie złota
  • spotknia z bohaterami dolnośląskich legend
  • wioska słowiańska
  • regiment Twierdzy Srebrna Góra
  • wioska słowiańska
  • warsztaty, gry i zabawy dla dziecie

mat. prasowe: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone