Ognisty ptak – koncert symfoniczny | Kapitał Dolnoślaski

Ognisty ptak – koncert symfoniczny

Komentarzy (0) Kultura

11 maja 2018, piątek, godz. 19:00 w Narodowym Forum Muzyki zaprezentowane zostaną utwory kompozytorów XX i XXI wieku. To prawdziwa uczta dla melomanów. Przedstawione zostaną utwory Esy-Pekki Salonena – utytułowanego dyrygenta i kompozytora oraz Igora Strawińskiego – twórcy, który zrewolucjonizował muzykę.

Kirstine Schneider fot. Caroline Bittencourt

 

Ten koncert będzie ważnym wydarzeniem kulturalnym – muzycy NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki dokonają polskiego prawykonania utworu Igora Strawińskiego. Pogriebalnaja piesń op. 5 została napisana przez rosyjskiego kompozytora w 1908 roku jako wyraz szacunku dla jego nauczyciela – Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, zmarłego tego samego roku. Światowa premiera miała miejsce w 1909 roku, a partytura dzieła tuż po pierwszym wykonaniu zaginęła. Odnalazła się dopiero po ponad stu latach! Melomani mieli okazję usłyszeć utwór ponownie w 2016 roku w wykonaniu muzyków Mariinsky Orchestra. Sam Strawiński powiedział kiedyś, że Pogriebalnaja piesń jest jego najlepszą kompozycją stworzoną przed baletem Ognisty ptak, który również znalazł się w programie dzisiejszego koncertu. Libretto tego baletu zostało oparte na motywach z rosyjskich baśni i wierzeń ludowych. Główną postacią jest Cud-żar-ptak, który posiada magiczną moc. Z wyglądu miał przypominać pawia, którego pióra płonęły żywym ogniem. Podjęcie się napisania muzyki do Ognistego ptaka było dla Strawińskiego momentem przełomowym w karierze. Po premierze dzieła w 1910 roku stał się kompozytorem rozpoznawalnym i rozchwytywanym. Co ciekawe, rosyjski artysta otrzymał to zlecenie przez przypadek. Początkowo muzyką miał zająć się inny kompozytor – Anatolij Ladow – jednak wycofał się z przedsięwzięcia w ostatniej chwili. Paradoksalnie dzięki niemu Strawiński wykorzystał szansę i stał się jednym z najważniejszych twórców XX wieku.

Program koncertu dopełnią dzieła fińskiego dyrygenta i kompozytora Esy-Pekki Salonena. Utwór Helix z 2005 roku zinterpretują muzycy NFM Filharmonii Wrocławskiej.

BILETY W CENIE: od 110 do 10 zł –  on line

 

Wykonawcy:

Andrzej Boreyko – dyrygent
Kirstine Schneider – skrzypce
NFM Filharmonia Wrocławska

Program:

  1. Strawiński Pogriebalnaja piesńop. 5 (polskie prawykonanie)
    E.-P. Salonen Koncert skrzypcowy
    ***
    E.-P. Salonen Helix
    I. Strawiński Ognisty ptak – suita baletowa (1945)

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *