OP ENHEIM – kultura w sercu miasta

Możliwość komentowania OP ENHEIM – kultura w sercu miasta została wyłączona Aktualności, Kultura

Od października 2018 na mapie kulturalnej Wrocławia pojawi się nowa galeria sztuki. A wszystko za sprawą  Fundacji OP ENHEIM,  która swoją siedzibę posiada w barokowej kamienicy przy Placu Solnym. Jej celem jest wspieranie sztuki współczesnej poprzez rozwój sieci współpracy z instytucjami we Wrocławiu, Berlinie  i w innych krajach europejskich.

Dom-openheim_kamienica_fot_jerzywypych-8.jpg mat. prasowe

 

Nowa przestrzeń kulturalna Wrocławia obejmuje galerię sztuki na pierwszym piętrze historycznej kamienicy oraz przepiękne poddasze z tarasem i widokiem na dachy budynków Starego Miasta. I to właśnie tu, w kameralnej Sali Herz, odbywać się będą spotkania kulturalne, panele dyskusyjne oraz intymne koncerty, m.in. muzyki eksperymentalnej.

Program artystyczny OP ENHEIM zainaugurowany zostanie 19 październiku wystawą 1/1/1/1/1, będącą wynikiem współpracy jednej z najbardziej utytułowanych polskich kuratorek sztuki, Andy Rottenberg oraz znakomitego rzeźbiarza i autora instalacji Mirosława Bałki. Tematem ekspozycji będzie sama kamienica przy Placu Solnym 4 oraz jej historia, nawiązującą do dziejów dawnego Domu Oppenheimów i losów jego mieszkańców a w konsekwencji  ukazanie dynamiki postępujących zmian tożsamościowych, kulturowych i historycznych.

Dom-openheim_kamienica_fot_jerzywypych-17.jpg mat. prasowe

– Barokowa kamienica przy placu Solnym we Wrocławiu ma długą historię. Jej nowy rozdział zaczyna się na białych ścianach pustych dziś pokojów reprezentacyjnego piętra, które zostały wytatuowane żółtym gazem jarzącym się w kruchych rurkach neonów. Kompozycja Mirosława Bałki, otwierająca działalność galerii OP ENHEIM, ma bardzo szczególny charakter. Złożona jest z czterech neonów układających się w zapis słowa „ojczyzna” po polsku, po niemiecku, po hebrajsku i po łacinie. To samo pojęcie brzmi w każdym języku odmiennie, otrzymaliśmy więc tutaj odzwierciedlenie koncepcji jednego w wielości: z wyglądu są to cztery różne wyrazy, które znacząc to samo, znaczą co innego. Różne przecież mogło być myślenie o ojczyźnie kolejnych mieszkańców tej kamienicy. I różne odcienie tego pojęcia zawarte zostało w językach, którymi się posługiwali – czytamy w komentarzu Andy Rottenberg, kuratorki wystawy.

Więcej o historii, architekturze i Domu Oppenheimów czytaj na stronie: https://www.openheim.org/

 

PROGRAM:

19 października,  o godz. 18:30. – wernisaż wystawy

20 października – spotkanie autorskie, wykład Piotra J. Fereńskiego oraz koncert w wykonaniu Jasmine Guffond.

Wstęp na wydarzenia towarzyszące jest wolny; liczba miejsc ograniczona.

Wystawa potrwa do 31 grudnia 2018 roku.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone