Oryginalność w biznesie – pomaga czy szkodzi?

Możliwość komentowania Oryginalność w biznesie – pomaga czy szkodzi? została wyłączona Aktualności, Biznes, porady ekspertów

Wizerunek w biznesie jest jednym z najważniejszych narzędzi jaki posiadamy.

Regina Bukowska – specjalista wizerunkowy w sektorze biznesowym i Grzegorz Wołk – Specjalista ds. Strategii biznesowych.
Anioł Biznesu. Inwestor fot. mat. prasowe

Jeśli zadasz sobie szczerze sam(a) przed Sobą pytanie: „Jakiego efektu biznesowego oczekujesz”? to śmiało mogę Cię już teraz zapewnić, że efekt będzie współmierny do tego jak wyglądasz i jak duże wrażenie będziesz w stanie wywrzeć na innych. Im szybciej zrozumiesz , że to jak wyglądasz jest wizytówką i największą reklamą Ciebie, Twojej Firmy i produktów, które oferujesz  – tym szybciej wzbijesz się na wyższy poziom biznesowy i finansowy.

Dzisiaj jednak podejmę temat związany z oryginalnością wizerunku w biznesie i spróbuję odpowiedzieć na pytanie kiedy ta oryginalność może Nam pomóc, a kiedy przeszkadzać w sektorze biznesowym. Być może i Ty chciałbyś (chciałabyś) być oryginalny i wyróżnić się w środowisku biznesowym i nadal nie wiesz jak to zrobić? Do rzeczy….

CZYM JEST ORYGINALNOŚĆ WIZERUNKOWA W BIZNESIE?

W dzisiejszych czasach trudno ignorować rolę profesjonalnego wizerunku w biznesie. Czy profesjonalny wizerunek jest równy i znaczy to samo co oryginalny? Otóż nie. Profesjonalny wizerunek biznesowy wpisuje się w pewien kanon i utarty już schemat, w którym człowieka biznesu poznasz z daleka. Jednak oryginalność w biznesie to jakby do tego profesjonalnego wizerunku biznesowego dodać „coś” o olbrzymiej wartości dodanej, która powoduje, że znacznie wyróżniasz się na tle innych biznesmenów, menadżerów, czy dyrektorów korporacyjnych. To podejście do swojego wizerunku poważnie, nadając mu prestiż ale w sposób niestandardowy.

JAKIE CECHY POSIADA OSOBA WYRÓŻNIAJĄCA SIĘ ORYGINALNYM WIZERUNKIEM?

Człowiek, który świadomie podąża drogą oryginalności i wybiera nietuzinkowość, aniżeli podążanie utartymi ścieżkami świata mody – sam w sobie jest już oryginałem w najczystszej postaci. Jeśli miałabym  wymienić najsilniejsze dominanty czy cechy osobowości osoby o takim niepowtarzalnym wizerunku to wśród nich  znalazłyby się:

– ROZPOZNAWALNOŚĆ – osoba o oryginalnym wizerunku biznesowym przykuwa uwagę partnera biznesowego czy kontrahenta na tyle mocno, że wręcz magnetyzuje podczas spotkań zawodowych. To charakterystyczny „Look biznesowy”, którego nie sposób zapomnieć i który zapamiętuje się i przypisuje danej osobie ma bardzo długo.

– SPÓJNOŚĆ – często ten oryginalny wizerunek ale częścią składową cech charakteru. Pewności siebie  i świadomość swoich wysokich kompetencji są na tyle mocne i silne, że bez obaw będąc spójnym samemu ze sobą można postawić na bycie COOL w świecie biznesu, pod warunkiem, że nie popadniemy w skrajności. Pamiętajmy, że ubiór dużo o nas  mówi i poprzez to jak wyglądamy często wyrażamy siebie.

– JAKOŚĆ I PRESTIŻ – mimo, iż pozwala sobie na luz w świecie biznesowym i na bycie cool, mocno  podkreśla i stawia na jakość oraz prestiż.

– WYJĄTKOWOŚĆ  oryginalny wizerunek, osobowość, ponadprzeciętność i spójność składają się na wyjątkowość. To z kolei określenie kogoś, kogo dostrzeżesz wśród setek tłumu. Dołączając do tego powyższe określenia oraz charakter – czyni daną osobę wyjątkową.

 

Regina Bukowska – specjalista wizerunkowy w sektorze biznesowym i Grzegorz Wołk – Specjalista ds. Strategii biznesowych.
Anioł Biznesu. Inwestor fot. mat. prasowe

ORYGINALNOŚĆ W BIZNESIE TO SZTUKA…

Rzekłabym, że to rodzaj kunsztu i najwyższego formatu sztuki. Dlaczego zapytasz? Mówię tak dlatego, że na co dzień mam do czynienia z  różnymi ludźmi ze świata biznesu – „Rekinami biznesu”. Bycie oryginalnym w biznesie często wiąże się z łamaniem pewnych schematów wizerunkowych, co musi być podparte wysoką elokwencją i szalenie wysokim poziomem inteligencji emocjonalnej  i biznesowej.  Często perfekcyjny  wizerunek stanowi 70% sukcesu w stosunku do 30% tylko kompetencji. Często osoba pozwalająca sobie na oryginalny luz biznesowy zamienia te proporcje, gdzie 70% to siła i miażdżąca moc kompetencji, a 30 % to sam wizerunek. Bycie oryginalnym w biznesie pomaga, ale również może zaszkodzić. Czytaj dalej…

KIEDY ORYGINALNOŚĆ  WIZERUNKOWA PRZESZKADZA W BIZNESIE

Moje doświadczenie w pracy z ludźmi wielkiego i mniejszego formatu pozwoliło mi na pewne wnioski, które są bardzo istotne z punktu widzenia podjętego tematu.  Oryginalność sama w sobie  jest „pociągająca” i budzi podziw i szacunek ale… pod warunkiem, że Twoje imperium jest już zbudowane i stoją za Tobą poważne osiągnięcia i sukcesy. Właściciele firm, które są jeszcze  na etapie rozwoju  i starają  się o nowych kluczowych dla rozwoju firmy kontrahentów w mojej opinii nie mogą sobie pozwolić na to zbytnią oryginalność. Nie warto ryzykować swojego wizerunku. Pamiętaj, że Twój wizerunek to Twoja wizytówka. Sobą reprezentujesz swoją firmę. Postaw zatem na standardy wizerunkowe i trzymaj się ogólnie przyjętej etykiety biznesowej. Na tym etapie nie możesz pozwolić sobie na żadną wpadnę wizerunkową. Mogłoby Cię to za dużo kosztować…

KIEDY ORYGINALNY WIZERUNEK POMAGA?

Osoby o oryginalnym wizerunku biznesowym zawsze budzą ój podziw i zachwyt. Są magnetyzujące, silne i bardzo szybko udziela mi się ich energia. To osoby, które już osiągnęły w życiu na tyle dużo, że w aspekcie wizerunku mogą pozwolić sobie na luz, spontaniczność, bycie Cool, ale zachowując przy tym dobry styl, jakość i prestiż. Ta swoboda wizerunkowa w połączeniu z kompetencjami powoduje, że każdy meeting biznesowy będzie  miał charakter szczególny dla odbiorcy. Oryginalność w tym przypadku pokazuje, że człowiek już na pewnym poziomie ma dystans do wielu rzeczy i marka na jaką sam pracował przez tyle lat jest na tyle stabilna i silna, że obroni się sama. I to jest prawdziwy wizerunkowy kunszt.

 

Materiały: Regina Bukowska – specjalista wizerunkowy w sektorze biznesowym
www.stylbukowska.pl

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone