Paweł Hreniak: Dolny Śląsk ma powody do dumy

Możliwość komentowania Paweł Hreniak: Dolny Śląsk ma powody do dumy została wyłączona Samorząd

Rozmowa z wojewodą dolnośląskim.

Brał Pan niedawno, wraz z prezydentem Andrzejem Dudą, udział w spotkaniu „Nauka i biznes. Partnerstwo dla innowacyjności”, organizowanym we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Jakie są pańskie odczucia po tym wydarzeniu? Jakie tematy zostały podczas niego poruszone?
Było to bardzo dobre spotkanie, tym bardziej, że można było wsłuchać się w głos młodych polskich wynalazców, naukowców i przedstawicieli firm. Wiem na pewno, że jesteśmy w stanie sukcesywnie konkurować na światowym rynku i podczas spotkania bardzo głośno to wybrzmiało. Naprawdę mamy powody do dumy. Młodzi naukowcy i biznesmeni potrzebują tylko wsparcia, takiego zielonego światła dla swojej działalności. Prezydent Andrzej Duda, ale również obecny na spotkaniu wicepremier Jarosław Gowin, zapewniali o swoim zaangażowaniu w rozwój innowacyjnych firm i inicjatyw, podejmowanych przez przedsiębiorców. Cieszę się, że jako Dolny Śląsk pokazaliśmy swój ogromny potencjał.

Towarzyszył Pan parze prezydenckiej także podczas Gali Jubileuszowej z okazji 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Jak ocenił swoją wizytę we Wrocławiu prezydent Andrzej Duda?
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy to dla nas ogromne wyróżnienie. Trzeba jednak podkreślić, że okazja była wyjątkowa. Jubileusz 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich wymagał obecności najważniejszych osób w państwie. W wydarzeniu uczestniczył również wicepremier Piotr Gliński. I prezydent i wicepremier podkreślali, jak ważną instytucją w życiu naszego kraju było i jest Ossolineum. Korzystając z okazji, jeszcze raz życzę wszystkim pracownikom Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu realizacji wszystkich zamierzeń i satysfakcji z kolejnych lat pracy w tej szacownej instytucji.

Jakie są pańskie priorytety na najbliższe miesiące?
W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu naprawdę nie sposób się nudzić. Pracy i pomysłów nie brakuje. Niedawno zainicjowałem na przykład przejęcie przez Lasy Państwowe spółki „Stawy Milickie”. Mam deklarację dyrektora generalnego, Konrada Tomaszewskiego o chęci współpracy z marszałkiem województwa dolnośląskiego, Cezarym Przybylskim. Mam nadzieję, że ze strony samorządu będzie wola współpracy i nasza regionalna perełka, czyli „Stawy Milickie” będzie się nadal rozwijać, teraz pod skrzydłami Lasów Państwowych, które są gwarancją m.in. stabilności finansowej. W lipcu czekają nas również Igrzyska Sportów Nieolimpijskich The World Games we Wrocławiu. Tutaj spotykamy się w ramach zespołu zarządzania kryzysowego. Ma to być sportowe święto i robimy wszystko, żeby tak właśnie było.

Rozmawiała Paulina Dąbrowska

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone