Paweł Hreniak: Najważniejszy jest zrównoważony rozwój

Możliwość komentowania Paweł Hreniak: Najważniejszy jest zrównoważony rozwój została wyłączona Samorząd

Z wojewodą dolnośląskim o powstającym w Czernicy multimodalnym porcie oraz potencjale Wrocławia rozmawia Filip Bernat.

Paweł Hreniak

Niebawem minie rok odkąd został Pan wojewodą. Co przez ten czas udało się osiągnąć?

Dolnośląski Urząd Wojewódzki to duża struktura, choć na co dzień przeciętny obywatel nie ma z nim kontaktu. Jeśli już, to głównie poprzez Wydział Spraw Obywatelskich. Dlatego planujemy remonty, które mają usprawnić obsługę. Zainwestujemy też w informatyzację. Rozwijamy współpracę z delegaturami w innych miastach, ponieważ nie wszystkie sprawy muszą być załatwiane we Wrocławiu. Myślę, że to rozwiązanie jest korzystane dla mieszkańców Dolnego Śląska. Kolejne duże wyzwanie to cudzoziemcy i wnioski związane z legalizacją zatrudnienia. O ile w poprzednim roku mieliśmy ich około 4,5 tysiąca, to teraz tylko do końca tegorocznych wakacji było ich ponad 6 tysięcy. Dlatego podzieliliśmy oddział operacyjny na 3 części, uruchomiliśmy infolinię i zwiększamy rolę delegatur. Mimo lawinowego wzrostu liczby wniosków, otrzymaliśmy pierwsze sygnały, że czas obsługi uległ skróceniu. Ponadto odpowiadałem za przekazanie środków pieniężnych dla samorządów w ramach Programu Rodzina 500+ i zrobiliśmy wszystko, aby realizacja tego zadania przebiegła sprawnie i bez komplikacji. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania projektu Mieszkanie+, który ma być kontynuacją programu 500+. Ministerstwo poprosiło o stworzenie katalogu gruntów – sporządzają je starostwa, Agencja Mienia Wojskowego oraz Agencja Nieruchomości Rolnych. Na Dolnym Śląsku wskazano 241 ha, z czego 189 ha na terenie Wrocławia. To są pierwsze informacje, które zostały już przekazane do Warszawy, oczywiście będą one jeszcze aktualizowane.

W kwietniu gościł Pan w Czernicy, gdzie miał Pan okazję przyjrzeć się terenom, na którym budowany jest multimodalny port. Jak ocenia Pan tę inwestycję, jakie korzyści może ona przynieść dla Dolnego Śląska?

Zrobiłem wszystko, aby samorząd w Czernicy mógł przeprowadzić bardzo poważne rozmowy na temat tej inwestycji. Kibicuję tym planom. Dla mnie kluczowa jest Odrzańska Droga Wodna, a to projekt wykraczający daleko poza granice Wrocławia i Polski. Jego celem jest budowa łącznika Morza Bałtyckiego z Adriatykiem i Morzem Czarnym przez kanał Odra-Łaba-Dunaj. Tworzymy nową jakość, o czym świadczy choćby zainteresowanie ze strony Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W ostatnim czasie przenieśliśmy też siedzibę Urzędu Żeglugi Śródlądowej do budynku Urzędu Wojewódzkiego. Kolejną sprawą jest reaktywacja szkoły lub klasy żeglugi we Wrocławiu, mamy na to zielone światło z Ministerstwa Edukacji. To ostatni dzwonek, aby to zrobić. Cieszę się, że środowisko odrzańskie się konsoliduje. Od stycznia pracuje ze mną zespół fachowców, którzy doradzają mi w kwestiach z nim związanych.

Wrocław przeżywa bardzo dobry okres: jest Europejską Stolicą Kultury 2016, niedawno współorganizował EURO 2012. Czy Pańskim zdaniem zainteresowanie, którym miasto cieszy się wśród polskich i zagranicznych turystów oraz inwestorów, utrzyma się w kolejnych latach?

Za politykę miasta odpowiada samorząd Wrocławia, ale trzeba też pamiętać, że wiele z wydarzeń czy inicjatyw odbywa się również przy wsparciu finansowym z ministerstw, czyli za pieniądze rządowe. Tak jest chociażby w przypadku Europejskiej Stolicy Kultury i Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej. To miejsce i wydarzenia, które podniosły rangę stolicy Dolnego Śląska. Jeśli chodzi o Wrocław, to istotne będzie zachowanie równowagi finansowej miasta, bez zwiększania zadłużenia oraz prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju. Ta równowaga jest ważna, ponieważ miasto nastawione tylko na wybrane grupy, przestaje pełnić swoją zasadniczą rolę – miejsca przyjaznego dla tych, którzy stanowią jego esencję, czyli zwykłych mieszkańców, każdego dnia korzystających z komunikacji miejskiej, ponoszących opłaty związane z podatkami i tym podobne.

Czego Dolnoślązacy mogą się spodziewać w 2017 roku pod względem inwestycyjnym?

Wojewoda ma tworzyć dobry klimat wobec potencjalnych inwestorów. Moją rolą jest reagowanie na sygnały z Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy Ministerstwa Rozwoju, nie prowadzę samodzielnej polityki w tym zakresie. Jednak wykorzystuję każdą nadarzającą się okazję. Podczas licznych spotkań z ambasadorami lub konsulami generalnymi prezentuję między innymi materiały dotyczące specjalnych stref ekonomicznych. Ponadto w naszym regionie odbyły się w ostatnim czasie, dwukrotnie zresztą, konsultacje społeczne projektu „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, które prowadzi Ministerstwo Rozwoju. Celem Strategii jest przede wszystkim wsparcie rozwoju polskiej gospodarki z wykorzystaniem innowacyjności.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone