
14.06.2022 WARSZAWA, STADION PGE NARODOWY
PILKA NOZNA – DZIECI GRASSROOTS PILKA DLA WSZYSTKICH FINAL TURNIEJU Z PODWORKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU
NZ ILUSTRACJA FOTO LUKASZ GROCHALA/CYFRASPORT
– Nasze rozgrywki mogą zaangażować na lata. Jak nikt wie o tym weteran, pan Edward Tasior z Mieszkowic w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka. Dzieci do zawodów Pucharu Tymbarku trenuje od samego początku jego istnienia, czyli od 23 edycji. Co więcej, od 2 lat przejął również funkcję koordynatora powiatowego – mówiMaciej Kuziomko, koordynator wojewódzki Pucharu Tymbarku w województwie dolnośląskim.
– Te turnieje wniosły do mojego życia bardzo dużo. Podobnie w przypadku uczestników – dodaje trener Tasior. – Udział w Pucharze Tymbarku znaczy dla nas wiele. To ważne wydarzenie dla całej naszej małej społeczności. Poprzez uczestnictwo chcę pokazywać dzieciom, że mogą osiągać więcej niż inni. Najbardziej pamiętna edycja rozgrywek? Rok 2016 i wyjazd na finał ogólnopolski do Warszawy. Wizyta na Stadionie Narodowym to niezapomniane przeżycie, które moi podopieczni wspominają do tej pory – opowiada doświadczony szkoleniowiec.
– Syn Mariusza zakwalifikował się do finałów wojewódzkich wraz ze swoją drużyną. Tym razem znany piłkarz na trybunach będzie miał więc swojego faworyta – uśmiecha sięKuziomko.
– Tradycyjnie zawodników i zawodniczki wspierać będzie maskotka Kubusia, która poprowadzi rozgrzewkę. Obok boisk ustawiona zostanie także fotobudka. Ponadto dzieci będą mogły wziąć udział w konkursach piłkarskich z nagrodami i skorzystać z punktu malowania twarzy – zapowiada Kuziomko.
Co czwarta szkoła w Polsce gra w Pucharze Tymbarku
– Puchar Tymbarku to unikatowe wydarzenie, między innymi z uwagi na jego zasięg i otwartość na wszystkich uczniów. Poprzez rozgrywki zachęcamy dzieci z całego kraju do aktywności fizycznej i rozwijania piłkarskiej pasji. Cieszymy się, że tegoroczna zmiana regulaminowa przyniosła oczekiwane rezultaty. Do gry przystąpiła co czwarta szkoła w Polsce, w Pucharze bierze udział o 50% więcej drużyn szkolnych niż w poprzednim roku. Wszystkim uczestnikom życzę jak najwięcej radości z gry w piłkę, ładnych akcji i pięknych bramek w kolejnych etapach rozgrywek – powiedział Adam Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. Piłkarstwa Amatorskiego.
Piłkarskie święto w każdym województwie
– Nadrzędnym celem Pucharu Tymbarku jest upowszechnianie piłki nożnej. Szczególnie wśród tych dzieci, które nie uprawiają regularnie sportu na zorganizowanym poziomie. Nasze doświadczenia pokazują, że to działa. W minionej, XXII edycji w finałach ogólnopolskich zameldowały się drużyny między innymi z miejscowości takich jak Żórawina, Przechlewo, Idzbark czy Ślesin. Ponadto spośród byłych uczestników Pucharu, którzy grają dziś profesjonalnie w piłkę jest wielu zawodników i zawodniczek z mniejszych ośrodków. Choćby Tomasz Kędziora i Tymoteusz Puchacz, którzy pochodzą z 14-tysięcznego Sulechowa czy Paulina Dudek z niewiele większych Słubic. Dziś grają w zagranicznych klubach i mają na koncie wiele występów w reprezentacji Polski – powiedziała Paulina Kawalec, trenerka reprezentacji Polski kobiet do lat 15.
Harmonogram finałów wojewódzkich:
· 22-23 maja – podlaskie
· 25-27 maja – łódzkie