Po rewitalizacji Świebodzice będą jeszcze piękniejsze

Możliwość komentowania Po rewitalizacji Świebodzice będą jeszcze piękniejsze została wyłączona Aktualności, Samorząd

Rozmowa z  Bogdanem Kożuchowiczem, burmistrzem Świebodzic. Rozmawia Paulina Dąbrowska.

 

Za nami 2017 rok. Jakie było to dwanaście miesięcy dla Świebodzic? Z których działań Pan, jako burmistrz, jest najbardziej zadowolony?

– To był rok, w którym dużo się działo, przede wszystkim, jeśli chodzi o duże projekty z udziałem wsparcia unijnego. Wszystkie złożone przez gminę wnioski zostały pozytywnie ocenione i dofinansowane, a efekty tego możemy ocenić już gołym okiem. Projekty z tzw. termomodernizacji mamy już zrealizowane – to przede wszystkim obiekty oświatowe, z czego największe zadanie to termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 2. Wartość tych inwestycji to ponad 3,6 mln zł. Drugi potężny projekt to ograniczanie tzw. niskiej emisji – w jego skład wchodzi kilka zadań, to przede wszystkim budowa Centrum Przesiadkowego na placu Dworcowym, budowa ścieżek rowerowych, modernizacja oświetlenia na przejściach dla pieszych – to zadanie już wykonane, przejścia są bezpieczniejsze. Dodam tylko, że wartość całego projektu niskiej emisji to ponad 7 mln zł. To także nowa droga na największym osiedlu w mieście – o wartości 4,5 mln zł. I dobiegająca końca kompleksowa modernizacja krytej pływalni – to inwestycja rzędu ponad 2 mln zł.

Jakich inwestycji mogą spodziewać się mieszkańcy Świebodzic w 2018 roku?

Jedna z ważniejszych w tym roku inwestycji to rewitalizacja zdegradowanych obszarów Śródmieścia – zadanie o wartości ponad 5,6 mln zł, na które właśnie otrzymaliśmy dofinansowanie unijne w wysokości ponad 3,1 mln zł. Projekt zakłada budowę nowych chodników, nawierzchni ulic, zieleni, placów do zabaw i rekreacji. Te miejsca na nowo ożyją, zapełnią się ludźmi, odpoczywającymi na ławkach, wśród zieleni. Często słyszę od mieszkańców, że nasze miasto jest takie piękne, bo mamy dużo zieleni i o nią dbamy. Miło to słyszeć, ale tak rzeczywiście jest, staramy się, by tej zieleni było jak najwięcej, bo zależy nam przecież nie tylko na ładnym otoczeniu, ale i zdrowym środowisku.

Zostanie także zmodernizowana miejska kręgielnia – łączna wartość to ponad 1,5 mln zł, kupimy kolejny, nowoczesny autobus miejski (5 mln zł), rozpoczynamy także wdrażanie miejskiego programu antysmogowego, opartego na dotacjach do wymiany ogrzewania – z tradycyjnego na ekologiczne. Jednym z największych inwestycji będzie odnawianie i tworzenie nowych terenów zielonych – na obszarze ponad 19 hektarów powstaną nowe parki, miejsca do uprawiania sportu i rekreacji. Wartość tego zadania to ponad 7,5 mln zł, jest ono przewidziane na dwa lata.
Został Pan nominowany do tytułu Osobowości 2017 Roku w prestiżowym plebiscycie Gazety Wrocławskiej. Co oznacza dla Pana to wyróżnienie i ewentualne zwycięstwo w konkursie?

To dla mnie niezwykłe miła, ale i zaszczytna nominacja. Szczególnie ujmujące było dla mnie uzasadnienie. Redakcja nominowała moją osobę „za pełną empatii i serdeczności postawę w obliczu tragedii, jaka spotkała Świebodzice (wybuch w kamienicy), rozumienie potrzeb drugiego człowieka i szybkie zorganizowanie pomocy poszkodowanym mieszkańcom”. Zawsze podkreślam, że praca jest dla mnie rodzajem służby dla innych, dla mieszkańców mojego rodzinnego miasta. I tak traktuję każde swoje działania, skierowane dla dobra mieszkańców

Przy okazji bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos, to dla mnie wielki zaszczyt i motywacja do dalszej pracy. Udało mi się zwyciężyć w etapie powiatowym, dziękuję jeszcze raz za prawie 600 SMS-ów.

Od 2016 roku pełni Pan funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Czy przez te, niespełna 2 lata, udało się już Panu wprowadzić jakieś zmiany w funkcjonowaniu strefy? Jakie są priorytety strefy na rok 2018?

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” jest jedną z najprężniejszych w kraju, nieustannie się rozwija i pozyskuje nowych inwestorów. Zadaniem Rady Nadzorczej jest wspieranie Zarządu w tych działaniach i to dla mnie jako przewodniczącego Rady Nadzorczej jest istotą jej działania.

Efekty tego są widoczne, to chociażby pozyskanie w nieodległym czasie potężnej inwestycji Mercedesa dla Podstrefy Jaworskiej, wchodzącej w skład WSSE czy nowa inwestycja Toyoty w Wałbrzychu.

I takie działania będą kontynuowane.

 

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone