Podsumowanie wizyty Saksońskiej Minister Katji Meier we Wrocławiu

Możliwość komentowania Podsumowanie wizyty Saksońskiej Minister Katji Meier we Wrocławiu została wyłączona Aktualności, Kultura

W dniach 24.-25.09.2020 we Wrocławiu przebywała Katja Meier, Saksońska Minister ds. Sprawiedliwości, Europy, Demokracji i Równego Traktowania.

Kata Meier, Saksońska Minister Sprawiedliwości, Europy, Demokracji i Równego Traktowania fot. Agata Władyczka

Saksonia i Dolny Śląsk od ponad 20 lat związane są partnerską współpracą regionalną, która odbywa się w wielu obszarach. Aktualne projekty realizowane w ramach międzyregionalnej współpracy Minister Katja Meier omawiała
podczas spotkań z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego, Cezarym Przybylskim, Wicewojewodą Dolnośląskim, Bogusławem Szpytmą oraz Wiceprezydentem Wrocławia, Jakubem Mazurem.

Kata Meier, Saksońska Minister Sprawiedliwości, Europy, Demokracji i Równego Traktowania fot. Agata Władyczka

W Synagodze pod Białym Bocianem Minister Katja Meier uczestniczyła w debacie „To ja zmieniam świat” z udziałem dzieci i młodzieży z projektu Brave Kids. Debata odbyła się w ramach 6. edycji Targów Edukacji Międzykulturowej. Ważnym punktem pobytu Minister Katji Meier we Wrocławiu było spotkanie z politykami oraz przedstawicielami lokalnych organizacji i stowarzyszeń, działających w obszarze obrony demokracji, równouprawnia i praw człowieka.

Kata Meier, Saksońska Minister Sprawiedliwości, Europy, Demokracji i Równego Traktowania fot. Agata Władyczka

„Jako Saksońska Minister Europy chciałbym budować Europę, która jest bliska jej obywatelom, otwarta i zrozumiała dla wszystkich. Jest dla mnie szczególnie ważne, aby granice między naszymi krajami pozostały zawsze otwarte, nawet w trudnych, kryzysowych sytuacjach. Podczas rozmów z Marszałkiem Przybylskim i Wicewojewodą Szpytmą uzgodniliśmy powołanie wspólnego zespołu kryzysowego, który umożliwi nam szybkie i skuteczne reagowanie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak pandemia COVID-19.
Rozmawialiśmy także na temat polsko-niemieckiej umowy o współpracy służb ratowniczych.
Rozważaliśmy także ideę zorganizowania wspólnej konferencji obywatelskiej na temat przyszłości Europy. Jej celem byłaby dyskusja z mieszkańcami naszego regionu o tym, jak wyobrażają sobie kształtowanie przyszłości Europy dla kolejnych pokoleń.
Spotkanie z aktywistami i przedstawicielami licznych organizacji obywatelskich stanowiło preludium do pogłębienia międzyregionalnej współpracy w obszarze społeczeństwa obywatelskiego. W przyszłości chcielibyśmy wspólnie wypracować przekonanie o konieczności akceptacji wszystkich ludzi w naszej europejskiej społeczności – niezależnie od pochodzenia społecznego, koloru skóry, orientacji politycznej, religijnej czy seksualnej”.

fot. Agata Władyczka

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone