Konfederacja Lewiatan: Podwyżki stóp procentowych nie będzie

Możliwość komentowania Konfederacja Lewiatan: Podwyżki stóp procentowych nie będzie została wyłączona Aktualności, porady ekspertów

Jutro Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza będzie jednym z głównych argumentów za ich pozostawieniem na dotychczasowym poziomie.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

W tym roku nie będzie zmian stóp procentowych. Wszystko co zadziało się w ostatnim miesiącu w gospodarce wskazuje, że gołębie podejście RPP ulegnie jeszcze wzmocnieniu.

Dynamikę wytraca stopniowo polski przemysł, zmniejsza się popyt konsumpcyjny. Polacy mniej kupują, bo mają coraz mniej pieniędzy w portfelach. Dodatkowo popyt przestaje być wspierany przez uchodźców z Ukrainy, których liczba w Polsce maleje i wynosi już poniżej 1 mln osób.

RPP wspierają również prognozy gospodarcze, które przewidują, że przyszły rok prawdopodobnie będzie z ujemną dynamiką PKB. Dodatkowo nastroje w społeczeństwie i wśród przedsiębiorstw są nadal minorowe. A całości obrazu dopełnia zaostrzanie polityki monetarnej w USA i strefie euro.

źródło informacji: Konfederacja Lewiatan   –   https://lewiatan.org/podwyzki-stop-procentowych-nie-bedzie/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone