Polacy i Szwajcarzy wspólnie tworzą innowacje

Możliwość komentowania Polacy i Szwajcarzy wspólnie tworzą innowacje została wyłączona Nauka

Szansa na nowe leki i terapie, czystsze środowisko oraz innowacyjne źródła energii – to efekty współpracy ponad 500 polskich i szwajcarskich naukowców. W ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego (PSPB) zrealizowali oni 31 projektów, których wartość przekroczyła 96 mln złotych.

Polsko-szwajcarska współpraca rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku. Od tego czasu Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) prowadził nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu. Głównym kryterium oceny była innowacyjność i potencjał badawczy zgłaszanego projektu, natomiast warunkiem koniecznym – współpraca polskich i szwajcarskich jednostek naukowych.

Inwestycja w polską gospodarkę
PSPB to pierwszy, przeprowadzony na tak szeroką skalę program badawczy, który umożliwił pogłębienie współpracy polskich i szwajcarskich naukowców oraz zintensyfikował relacje obu krajów w obszarze nauki, transferu technologii oraz innowacyjności.

Łącznie zgłoszono 239 wniosków w obszarach: technologie informacyjne i komunikacyjne, odnawialne źródła energii, nanotechnologie, zdrowie i środowisko. Kapituła programu zdecydowała o przyznaniu grantów na realizację 31 projektów, których wartość przekroczyła 96 mln złotych. W pięcioletnim projekcie wzięło udział łącznie 48 instytucji, w tym 31 z Polski oraz 17 ze Szwajcarii.

Efektem współpracy jest 10 patentów, które zaowocowały prawie 150 publikacjami o zasięgu międzynarodowym, ponad 170 seminariami oraz licznymi warsztatami i konferencjami.

– Dokonane przełomy naukowe to inwestycja w polską gospodarkę opartą na wiedzy, której rozwój to korzyść dla całego społeczeństwa, nie tylko świata nauki – mówi dr Olaf Gajl, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.

Współpraca będzie trwała dalej
Jak zapewniają naukowcy, program przyczynił się do rozwoju potencjału naukowego i technologicznego obu krajów oraz transferu know-how. Szczególną korzyścią dla polskich jednostek badawczych jest natomiast wsparcie finansowe, przeznaczone na rozwój infrastruktury naukowej. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa, Teresa Czerwińska zapewnia, że współpraca będzie trwała dalej.

– Dzięki takim projektom możemy budować konkurencyjne partnerstwa naukowe i biznesowe. Możemy korzystać ze wspólnego know-how, dzielić się pomysłami i energią, które są niezbędne w projekcie. Dlatego liczymy, że obecna edycja nie będzie ostatnią i będziemy mieli szansę do wzajemnego pogłębiania relacji, zarówno w środowiskach naukowych, jak i środowisku przedsiębiorców i innowatorów – tłumaczy.

Podobnego zdania jest także dr Agnieszka Gryzik, doradca dyrektora ds. badań i zarządzania w OPI PIB.

– W ramach PSPB osiągnięto szczyty innowacji, jednak nie oznacza to końca drogi. Niewątpliwie sukcesem Programu jest zintensyfikowanie relacji między krajami w obszarze nauki oraz wymiana kadry naukowej i mamy nadzieję, że to doświadczenie będzie procentowało w przyszłości. Ważne jest także upowszechnienie wyników badań i pokazanie społeczeństwu, że warto inwestować w naukę.

Podczas podsumowującej program konferencji „Szczyty innowacji”, która odbyła się 6 czerwca w Warszawie, ambasador Konfederacji Szwajcarskiej, Andrej Motyl, podziękował naukowcom z obu krajów za współpracę, zaangażowanie i entuzjazm, a także zapewnił:

– Kontynuujmy nasz wspólny marsz, pokonując niezbędne kilometry, które uczynią Polskę i Szwajcarię zżytym i niezwykle innowacyjnym duetem.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone