Prof. Ido Kaminer, fizyk doświadczalny z Technion, odebrał Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema za rok 2023. Statuetkę wręczono podczas uroczystości w auli Politechniki Wrocławskiej.
– W ocenie kapituły to niezwykły naukowiec, który badając fundamentalne aspekty związane z interakcją światła i materii, łączy w sobie błyskotliwość teoretyka i mistrzostwo eksperymentatora. Jego prace mają duży wpływ na środowiska zajmujące się nauką i technologiami – powiedział prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Szczególnie doceniono jego pionierski, eksperymentalny i teoretyczny wkład w dziedzinę elektrodynamiki kwantowej kwazicząstek fotonicznych oraz stworzenie podstaw optyki kwantowej z uwzględnieniem swobodnych elektronów – podkreślił.
Prof. Ido Kaminer pomógł ustanowić ramy dla interakcji światło-materia kwazicząstek fotonicznych. Podstawy tej dziedziny opierają się na makroskopowej elektrodynamice kwantowej (MQED), którą naukowiec rozwinął w ramach nowych układów optycznych, takich jak materiały hiperboliczne, platformy nanofotoniczne i materiały 2D, przewidując nowe zjawiska w fizyce optycznej.
Jest pionierem w dziedzinie interakcji światła ze swobodnymi elektronami, czyli nowych sposobów wykorzystania elektronów w generowaniu promieniowania rentgenowskiego, badaniu spójnych interakcji światło-materia o rozdzielczości rzędu nanometrów oraz rejestrowaniu dynamiki kwazicząstek fotonicznych.
– Bardzo dziękuje kapitule za przyznanie mi tej nagrody. To wielki zaszczyt nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich, z którymi współpracuję. To właśnie na osoby, które są niejako poza sceną takich uroczystości, chciałem zwrócić szczególną uwagę. Dla mnie nauka to podróż z niesamowitymi ludźmi i myślę, że wielu naukowców na całym świecie uważa podobnie. Jest coś naprawdę niesamowitego w tego typu pracy i w społeczności, którą razem tworzymy – mówił prof. Ido Kaminer.
W trakcie wydarzenia laureat wygłosił również wykład „Shining Light on the Quantum World”, w trakcie którego opowiadał nie tylko o prowadzonych przez siebie projektach, lecz także o swoim dziadku, który zachęcił go do kariery naukowej.
Wręczona w trakcie uroczystości statuetka jest autorskim pomysłem i została wykonana przez prof. Przemysława Tyszkiewicza.
Fundatorami i partnerami nagrody Lem Prize 2023 są: Bergman Engineering, Fundacja Empiria i Wiedza, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., PCC Rokita, PKO Bank Polski oraz Nokia.
Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema (Lem Prize) została ustanowiona w 2021 roku dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Nagroda w wysokości 100 tys. zł przyznawana jest młodym naukowcom (do 40. roku życia) studiującym lub prowadzącym badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych.
Zwycięzcę corocznie wybiera kapituła, w skład której wchodzą wybitni naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Lem, syn pisarza. Kandydaci są oceniani pod kątem swoich niedawnych odkryć lub znaczących osiągnięć w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.
Pierwszym laureatem został prof. Randall J. Platt, badacz z ETH Zürich, ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej, a rok temu statuetkę odebrał prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki.
źródło informacji: PWr – https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/prof-ido-kaminer-z-europejska-nagroda-naukowa-im-stanislawa-lema-13358.html?q=%2FLem-Prize-2023-wreczenie