Politechnika Wrocławska: Samoloty z PWr zdominowały zawody w USA

Możliwość komentowania Politechnika Wrocławska: Samoloty z PWr zdominowały zawody w USA została wyłączona Aktualności, Nauka

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w dwóch klasach konkursu i czwarte miejsce w kolejnej – studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego PWr znakomicie spisali się w przeprowadzonych w weekend międzynarodowych zawodach SAE Aero Design West. W rywalizacji uczestniczyło 47 zespołów konstruktorów lotniczych z całego świata.

Studenci AKL PWr na zawodach w USA

Studenci AKL PWr na zawodach w USA fot. PWr

Do USA studenci Politechniki Wrocławskiej polecieli po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Zespół JetStream z Akademickiego Klubu Lotniczego od lat należy do czołowych drużyn rywalizujących w konkursach SAE Aero Design, ale po covidowej przerwie dla większości studentów był to pierwszy start w tak prestiżowych i wymagających zawodach.

Studenci zaprezentowali trzy samoloty własnej konstrukcji, z którymi wystartowali we wszystkich konkursowych klasach – Micro, Regular i Advanced. Każda z nich wiąże się z innymi, bardzo szczegółowymi wymaganiami, dotyczącymi m.in. wielkości czy wagi samolotu, a przede wszystkim zadania, jakie ma wykonać.

W klasie Micro samolot wylatywał z krótkiego pasa startowego i musiał udźwignąć jak największy ładunek i dotrzeć jak najszybciej na odległość 91 stóp. Z kolei w Advanced maszyna miała przetransportować wodę i części łazika, które następnie trzeba było zrzucić w określone miejsca. Potem studenci musieli złożyć łazik w całość, by mógł przewieźć wodę do wyznaczonej lokalizacji. W obu kategoriach reprezentanci PWr nie mieli sobie równych!

W ostatniej z klas (Regular), gdzie trzeba było m.in. wznieść się na wysokość 100 stóp z dużym obciążeniem, wywalczyli czwarte miejsce.

Oprócz zwycięstw w klasyfikacji generalnej klasy Advanced i Micro w dorobku naszych studentów znalazły się jeszcze cztery pierwsze miejsca, jedno drugie i trzecia lokata w konkurencjach składowych.

SAE Aero Design to seria zawodów dla młodych konstruktorów lotniczych. Organizuje je każdego roku w trzech edycjach – West, East i Brazil – stowarzyszenie SAE International. Konkursowi patronują giganci z branży lotniczej, m.in. Lockheed Martin, Siemens czy Solidworks.

Wyniki oraz więcej informacji na https://wroclaw.tech/medale-akl-2022.

Źródło mat. prasowe: PWr https://pwr.edu.pl/fcp/JGBUKOQtTKlQhbx08SlkATxYCEi8pMgQGS39TBF9bWCECWR1pXhs_W3dN/1/public/news_team/pdf/att_2022_04_11_akl_zawody_usa.pdf

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone