Politechnika Wrocławska: Słynny japoński architekt z otwartym wykładem na PWr

Możliwość komentowania Politechnika Wrocławska: Słynny japoński architekt z otwartym wykładem na PWr została wyłączona Aktualności, Nauka

O projektach architektonicznych dla ofiar katastrof i wojen opowie na Politechnice Wrocławskiej słynny japoński architekt i laureat Nagrody Pritzkera Shigeru Ban. Na jego wykład w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego Politechnika Wrocławska  zaprasza we wtorek, 27 września.

Shigeru  Ban ISN fot. PWr

Shigeru Ban ISN fot. PWr

Spotkanie w Centrum Kongresowym (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8) rozpocznie się o godz. 17. Wstęp jest wolny, obowiązują jednak wcześniejsze zgłoszenia za pośrednictwem systemu Evenea – https://wroclaw.tech/shigeruban.

Shigeru Ban ukończył Southern California Institute of Architecture, a także Cooper Union School of Architecture. Zasłynął jako architekt wykorzystujący w konstrukcjach papier, karton i tekturę. To z nich tworzy budowle, które m.in. dają schronienie osobom  poszkodowanym w wyniku kataklizmów czy wojen.

W 2014 roku został uhonorowany Nagrodą Pritzkera – najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w świecie współczesnej architektury.

Opracowany przez niego system papierowych przegród zastosowano m.in. po trzęsieniu ziemi w Niigacie (Japonia) czy na Haiti. Niedawno Shigeru Ban zaangażował się w budowę schronień dla uchodźców z Ukrainy, które powstały w Chełmie i we Wrocławiu z udziałem studentów z Politechniki Wrocławskiej i Lubelskiej oraz wolontariuszy.

Światowej sławy architekt we wrześniu będzie gościł w Polsce i na Ukrainie w związku z planowaną produkcją domów dla Ukraińców. Współorganizatorem jego pobytu jest firma Geberit.

We Wrocławiu Shigeru Ban wygłosi wykład w ramach ISN, ale także spotka się z autorami projektów jednostki pomocowej przeznaczonej dla osób pokrzywdzonych przez działania wojenne na Ukrainie.

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się wynikami swoich badań.

 

źródło informacji: PWr  https://pwr.edu.pl/fcp/TGBUKOQtTKlQhbx08SlkTUhZeUTgtCgg9ACFDC0RFT3RBG1gnBVcoFW8SBDRKHg/1/public/news_team/pdf/att_2022_09_22_shigeru_ban_isn.pdf

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone