Powiat Wrocławski: Działać lokalnie, myśleć globalnie

Możliwość komentowania Powiat Wrocławski: Działać lokalnie, myśleć globalnie została wyłączona Samorząd

W dobie społeczeństwa obywatelskiego każdy samorząd powinien dbać o edukację prawną swoich mieszkańców. W przypadku Powiatu Wrocławskiego, którego liczba ludności wkrótce przekroczy próg 140 tys. mieszkańców, zadanie to wydaje się nie lada wyzwaniem. O tym, w jaki sposób władze Powiatu Wrocławskiego dbają o edukację prawną swoich mieszkańców rozmawiamy z Romanem Potockim, starostą Powiatu Wrocławskiego.

Roman Potocki

Panie Starosto, pod koniec listopada w Kątach Wrocławskich odbędzie się I Forum Sołtysów Powiatu Wrocławskiego. To nie jedyny projekt adresowany w tym roku do sołtysów….

W tym roku zrealizowaliśmy już cykl 3 spotkań z sołtysami wszystkich gmin z terenu powiatu. Sołtysi odgrywają bardzo ważną rolę w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego. Jako liderzy swoich miejscowości, sołtysi są dla nas nieocenionym partnerem we współpracy. Za ich pośrednictwem staramy się dotrzeć z informacjami do szerokiego grona mieszkańców powiatu. To ważne, zwłaszcza w kontekście potrzeby rozwijania edukacji prawnej naszego społeczeństwa. Podczas cyklicznych spotkań z sołtysami staramy się rozmawiać o ważnych z punktu widzenia edukacji prawnej i obywatelskiej tematach, takich jak: prawa i obowiązki konsumenckie, edukacja prawna, zasady rejestracji organizacji pozarządowych, możliwości pozyskiwania środków budżetowych z Powiatu i Unii Europejskiej. Sięgamy również po tematy niszowe i poruszające opinię publiczną, takie jak na przykład bezpieczeństwo i ochrona zwierząt, które należą do kluczowych tematów listopadowego Forum Sołtysów.

Edukacja prawna, dzięki staraniom Powiatu, zagościła również w szkołach…

Tak, zrealizowaliśmy cykl lekcji prawnych w wybranych szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych powiatu. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się z prawami i obowiązkami obywatelskimi oraz możliwościami dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej, która w tym roku zafunkcjonowała w 5 punktach na terenie powiatu wrocławskiego.

Pojawienie się punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie jest elementem szerszego, systemowego działania na poziomie kraju…

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej zostały utworzone na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Zgodnie z intencją ustawodawcy, punkty mają gwarantować bezpłatny dostęp do darmowych porad prawnych na poziomie lokalnym i niwelować zbyt często występującą w naszym kraju barierę finansową do korzystania z profesjonalnej usługi prawnej. W powiecie powstało 5 takich punktów: w Długołęce, Kątach Wrocławskich i w Sobótce (punkty prowadzone przez organizacje pozarządowe), Kobierzycach (punkt prowadzony przez Okręgową Radę Adwokacką), Siechnicach (punkt prowadzony przez Okręgową Izbę Radców Prawnych). Powstanie punktów usankcjonowały stosowne porozumienia pomiędzy Powiatem i wyżej wymienionymi gminami.

Mówiąc o edukacji prawnej, nie sposób pominąć organizacji pozarządowych. Są one zapewne ważnym partnerem dla samorządu?

Tak, zwłaszcza, że mamy ich w powiecie wrocławskim ponad 500. Z myślą o wsparciu informacyjnym przedstawicieli trzeciego sektora organizowane są m.in. Fora Organizacji Pozarządowych Powiatu Wrocławskiego, z udziałem wielu instytucji i urzędów wspierających organizacje pozarządowe. Co roku organizujemy otwarte konkursy ofert na zadania realizowane w obszarze kultury i sportu, ochrony środowiska. Właśnie ogłosiliśmy kolejny konkurs dla trzeciego sektora na przyszłoroczne zadania z zakresu kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz kultury fizycznej. Wkrótce ogłosimy również pozostałe konkursy związane m.in. z ochroną środowiska.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone