Pracodawcy apelują o przestrzeganie prawa pracy

Możliwość komentowania Pracodawcy apelują o przestrzeganie prawa pracy została wyłączona Biznes, Praca

Organizacje pracodawców, a wśród nich Dolnośląscy Pracodawcy – regionalny związek pracowników Konfederacji Lewiatan oraz związki zawodowe apelują o stosowanie klauzul społecznych w praktyce zamówień publicznych oraz o przestrzeganie przepisów o minimalnej stawce godzinowej.

Apel ten został wystosowany podczas wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się 1 czerwca w siedzibie dolnośląskiej „Solidarności” we Wrocławiu. Dolnośląskich Pracodawców reprezentował Marcin Kowalski – wiceprezes zarządu.

Uczestnicy konferencji podkreślali konieczność poszanowania zasad współżycia gospodarczego i społecznego. Zwrócili uwagę na możliwości, jakie dają obowiązujące przepisy i zachęcali do stosowania ich w praktyce. Jak tłumaczyli, zamawiający, czyli przede wszystkim administracja rządowa i samorządowa, stosując odpowiednie przepisy powinna wspierać cele społeczne, takie jak zatrudnianie na podstawie umów o pracę oraz aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zaapelowali także o egzekwowanie przez zamawiających realizacji postanowień umów dotyczących klauzul społecznych, w szczególności w zakresie stosowania prawa pracy i minimalnej stawki godzinowej w wysokości 13 zł brutto.

Podczas spotkania zadeklarowano również wspólne działania, zmierzające do przeciwdziałania zaniżaniu przez instytucje publiczne cen kupowanych przez nie usług i towarów. Przyjęte stanowisko ma otworzyć drogę w kierunku dialogu i promowania pozytywnych wartości z korzyścią dla dolnośląskiego rynku i relacji między pracodawcami i pracownikami.

Po stronie związków zawodowych pod stanowiskiem podpisali się – NSZZ ,,Solidarność”, Rada Województwa Dolnośląskiego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych Województwa Dolnośląskiego. Po stronie pracodawców – Dolnośląscy Pracodawcy (regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan), Loża Dolnośląska – Business Centre Club, Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Związek Pracodawców Polska Miedź.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone