Pracodawcy apelują o przestrzeganie prawa pracy

Komentarzy (0) Biznes, Praca

Organizacje pracodawców, a wśród nich Dolnośląscy Pracodawcy – regionalny związek pracowników Konfederacji Lewiatan oraz związki zawodowe apelują o stosowanie klauzul społecznych w praktyce zamówień publicznych oraz o przestrzeganie przepisów o minimalnej stawce godzinowej.

Apel ten został wystosowany podczas wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się 1 czerwca w siedzibie dolnośląskiej „Solidarności” we Wrocławiu. Dolnośląskich Pracodawców reprezentował Marcin Kowalski – wiceprezes zarządu.

Uczestnicy konferencji podkreślali konieczność poszanowania zasad współżycia gospodarczego i społecznego. Zwrócili uwagę na możliwości, jakie dają obowiązujące przepisy i zachęcali do stosowania ich w praktyce. Jak tłumaczyli, zamawiający, czyli przede wszystkim administracja rządowa i samorządowa, stosując odpowiednie przepisy powinna wspierać cele społeczne, takie jak zatrudnianie na podstawie umów o pracę oraz aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zaapelowali także o egzekwowanie przez zamawiających realizacji postanowień umów dotyczących klauzul społecznych, w szczególności w zakresie stosowania prawa pracy i minimalnej stawki godzinowej w wysokości 13 zł brutto.

Podczas spotkania zadeklarowano również wspólne działania, zmierzające do przeciwdziałania zaniżaniu przez instytucje publiczne cen kupowanych przez nie usług i towarów. Przyjęte stanowisko ma otworzyć drogę w kierunku dialogu i promowania pozytywnych wartości z korzyścią dla dolnośląskiego rynku i relacji między pracodawcami i pracownikami.

Po stronie związków zawodowych pod stanowiskiem podpisali się – NSZZ ,,Solidarność”, Rada Województwa Dolnośląskiego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych Województwa Dolnośląskiego. Po stronie pracodawców – Dolnośląscy Pracodawcy (regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan), Loża Dolnośląska – Business Centre Club, Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Związek Pracodawców Polska Miedź.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *