PSG aktywnie wspiera inwestycje biometanowe

Możliwość komentowania PSG aktywnie wspiera inwestycje biometanowe została wyłączona Aktualności, firma tygodnia

„Perspektywy rozwoju rynku biogazu i biometanu” to temat konferencji zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa, która odbyła się w Warszawie 5 września. Polską Spółkę Gazownictwa reprezentowała Urszula Zając, dyrektor Departamentu Transformacji Energetycznej.

PSG aktywnie wspiera inwestycje biometanowe fot. PSG

fot. PSG

PSG opracowała plan inwestycyjny, który umożliwi usunięcie barier w przyjmowaniu biometanu w wyznaczonych lokalizacjach. Koszt budowy 68 spinek systemowych, mających na celu zwiększenie chłonności sieci PSG szacowany jest na około 500 milionów złotych.

– Naszym celem jest, aby na tych obszarach, które cieszą się największym zainteresowaniem biogazowników, m.in. poprzez dostępność substratu, nie było żadnych ograniczeń w zakresie przyjęcia biometanu do naszej sieci. Miejsca te znajdują się głównie na terenie Wielkopolski, Śląska i Lubelszczyzny – powiedziała podczas konferencji Urszula Zając, dyrektor Departamentu Transformacji Energetycznej PSG.

Polska jest nie tylko jednym z pięciu krajów europejskich (po Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpani) posiadających największy potencjał produkcji substratów do wytwarzania biometanu, ale zgodnie z prognozami organizacji zrzeszających podmioty z sektora biogazu jest także drugim w kolejności państwem Starego Kontynentu (po Danii), w którym w najbliższych latach planowane są największe inwestycje w rozwój sektora biogazu i biometanu.

– Do tej pory do PSG wpłynęło ok. 575 wniosków o przyłączenie biometanowni na łączną moc ok. 384 tys. m3/h. Najwięcej, bo blisko 45 proc. z nich, zarejestrowaliśmy w bieżącym roku. Działamy proaktywnie, aby umożliwić inwestorom pokonanie barier i zapewnić podłączenie biogazowni do naszej sieci. Do momentu wybudowania gazociągu sieciowego, przedsiębiorcom, których biometanownie są oddalone od naszej sieci, zaproponujemy transport biopaliw tzw. Wirtualnymi Gazociągami – podkreśliła dyrektor Departamentu Transformacji Energetycznej PSG.

W dobie dekarbonizacji i transformacji energetycznej, Polska Spółka Gazownictwa dostrzega ogromny potencjał w zakresie przyłączania do sieci gazowej podmiotów zawodowych w szczególności zajmujących się wytwarzaniem ciepła i energii elektrycznej. Całkowity potencjał nowych odbiorców szacuje się na poziomie 14 mld m3/rok a samych ciepłowni i elektrociepłowni na poziomie 6 mld m3/rok. Największe wyzwania jakie stoją przed sektorem ciepłowniczym, wymuszają wręcz zastępowanie w systemie gazowym gaz ziemny na paliwa odnawialne, które będą spalane w wysokosprawnych jednostkach kogeneracyjnych, a tym samym pozwolą na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

źródło informacji: PSG  – https://www.psgaz.pl/aktualnosci/psg-aktywnie-wspiera-inwestycje-biometanowe

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone