Rafał Dutkiewicz uhonorowany prestiżową, niemiecką nagrodą

Możliwość komentowania Rafał Dutkiewicz uhonorowany prestiżową, niemiecką nagrodą została wyłączona Aktualności

Niemiecka Fundacja Narodowa postanowiła uhonorować prezydenta Wrocławia Niemiecką Nagrodą Narodową 2017 za zaangażowanie na rzecz stosunków polsko-niemieckich, wspieranie integracji obu krajów z otwartą Europą oraz kształtowanie europejskiego charakteru Wrocławia. Wyróżnienie przyznano dziś, 13 czerwca w Katedrze Francuskiej w Berlinie, w obecności ponad czterystu gości z całej Europy.

W dokumencie, podpisanym przez prezesa zarządu Niemieckiej Fundacji Narodowej, prof. dr. Richarda Schrödera, przewodniczącego senatu, prof. dr. Horsta Köhlera oraz przewodniczącego rady kuratorów, dr. Rüdigera Grube czytamy m.in., że Rafał Dutkiewicz ma szczególne zasługi w kształtowaniu charakteru swojego miasta oraz relacji polsko-niemieckich, a Niemiecka Nagroda Narodowa jest wyrazem wdzięczności dla niego i wszystkich ludzi w Polsce, którzy działają na rzecz harmonijnego współistnienia Niemców i Polaków w Europie.

– Chciałbym podziękować za przyznanie mi tak wspaniałej nagrody. Nie wiem, czy na nią zasłużyłem, mam wrażenie, że to wyróżnienie dla mojego miasta, Wrocławia. Jeśli jednak także dla mnie, to dedykuję ją mojemu nauczycielowi języka niemieckiego, Stefanowi Pflaumowi oraz wszystkim nauczycielom obcych języków na świecie. Tym, którzy pomagają światu w rozmowie – powiedział po odebraniu nagrody prezydent Wrocławia.

Warto przypomnieć, że Rafał Dutkiewicz jest trzecim Polakiem, uhonorowanym Niemiecką Nagrodą Narodową. Wcześniej otrzymali ją Tadeusz Mazowiecki oraz arcybiskup Alfons Nossol. Wrocław otrzymał zaś w 2011 roku polsko-niemiecką Nagrodę za szczególne zasługi w rozwijaniu przyjaznych stosunków między oboma krajami.

Wywiad z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem ukaże się w czerwcowym wydaniu Kapitału Dolnego Śląska.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone