Rynek deweloperski napędza gospodarkę

Możliwość komentowania Rynek deweloperski napędza gospodarkę została wyłączona Mieszkania

Rozmowa z Dorotą Jarodzką- Śródką, prezesem Archicomu we Wrocławiu.

Wrocławski oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich, którego jest Pani prezesem, wspólnie z Zachodnią Izba Gospodarczą zorganizował we Wrocławiu VII Dni Dewelopera. Jak Pani może podsumować to wydarzenie?

Mieliśmy ponad 500 gości z całego kraju, przeszło 40 wybitnych prelegentów, ekspertów branżowych. Gościliśmy prezesów największych firm deweloperskich, szefów banków i ekspertów dostarczających nowatorskich rozwiązań dla rynku mieszkaniowego. W panelach i debatach wystąpili m.in.: Tomasz Żuchowski – wiceminister Infrastruktury i Budownictwa, prof. Witold Orłowski – członek Narodowej Rady Rozwoju, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, a także dr Robert Sobiech z Instytutu Polityk Publicznych Collegium Civitas. Dyskutowaliśmy m.in. o roli, jaką spełnia rynek mieszkaniowy w rozwoju gospodarki, o tendencjach dotyczących migracji ludności, o wpływie zmian demograficznych na rozwój Polski i Wrocławia. Prof. Witold Orłowski i Marcin Sawicki z PwC wskazali, że spadek liczby ludności to poważny sygnał dla każdego miasta i należy mu wyprzedzająco przeciwdziałać. Ważne jest więc świadome planowanie przestrzeni miejskiej w sposób gwarantujący komfort życia mieszkańców oraz dostęp do niezbędnej infrastruktury. Raport PwC wskazuje na fakt, że firmy deweloperskie działają stymulująco na lokalną ekonomię, a ich inwestycje są jednym z ważniejszych bodźców rozwoju dla miasta i regionu. Z kolei, według raportu REAS, zaprezentowanego przez Prezesa REAS Kazimierza Kirejczyka wynika, że pomimo wzrostu cen mieszkań, popyt na nie stale rośnie i w najbliższym czasie może osiągnąć rekordową wartość.W tym roku, we Wrocławiu, może paść rekord 11 tysięcy oddanych do użytku mieszkań. Dyskutowaliśmy również o konieczności planowania obszarów miejskich w sposób zwarty, w którym rozwój infrastruktury będzie nadążał za nowopowstającymi osiedlami, o nowym Kodeksie Urbanistyczno-Budowlanym, problemach energooszczędności w budownictwie mieszkaniowym, systemach finansowania potrzeb klientów. Poruszyliśmy tematykę transakcji gotówkowych oraz finansowania działalności deweloperskiej. Ostatnim tematem panelu były programy wspierające mieszkalnictwo w Polsce.

Jaka jest rola Archicomu na wrocławskim rynku mieszkaniowym? Co wyróżnia firmę na tym rynku?

Jest kilka takich wyróżników. Archicom jest jednym z największych i najdłużej działających deweloperów na dolnośląskim rynku nieruchomości. To również jedyna wrocławska firma z własnym biurem architektonicznym, pionem realizacji inwestycji i działem obsługi klienta, oferująca mieszkania, apartamenty, lofty i biura. Grupa Archicom, to 30 lat doświadczeń, 180 specjalistów i 150 zrealizowanych inwestycji. To także blisko 4000 sprzedanych i wybudowanych mieszkań, 18 – procentowy udział we wrocławskim rynku sprzedaży powierzchni biurowej i 50 nagród branżowych oraz ministerialnych (w tym tytuł Najbardziej Przyjaznego Dewelopera w Polsce). Staramy się tak projektować osiedla, aby były one jak najbardziej przyjazne dla mieszkańców, aby chcieli oni żyć w takiej przestrzeni. Pamiętam jeszcze w latach 90. ludzie nie przykładali do tego zbyt wielkiej wagi. Interesował ich przede wszystkim sposób zaplanowania przyszłego mieszkania, a nie to, jak będzie wyglądało osiedle. Teraz sytuacja się zmieniła, chcemy nie tylko dobrze zaprojektowanych mieszkań, ale również bardzo dobrze zaplanowanego osiedla z pełną infrastrukturą, z zielenią, małą architekturą.Jedna z naszych ostatnich inwestycji, prezentowana przeze mnie w ostatnich dniach na Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie to Spirala Czasu– kwartał mieszkaniowy na modelowym osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu. Zlokalizowany w samym centrum nowopowstającej dzielnicy miasta, w pobliżu planowanego Domu Kultury, terenów zielonych z oczkiem wodnym i bazarkiem. Do dyspozycji mieszkańców oddaliśmy zielony taras rekreacyjny, słoneczne patio, sąsiedzki warzywniak, a także doskonale wyposażony klub fitness. W parterze budynku znajdować się będą lokale usługowe i żłobek. Nasza inwestycja realizuje też bardzo mocno proekologiczne założenia modelowego osiedla. Panele fotowoltaiczne zasilą oświetlenie części wspólnych, pojawiły się zielone dachy. Jako projektanci zadbaliśmy również o rowerzystów, dla których przygotowano zamykaną rowerownię i stojaki na powietrzu – w sumie 70 różnych miejsc na zabezpieczenie dwóch kółek.

W 2016 Archicom zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pozyskując  z emisji akcji ponad 72 mln złotych. Co firmie dało wejście na rynek kapitałowy?

Wejście na giełdę umożliwiło firmie dostęp do kapitału, co przełożyło się na szybszą ekspansję. Dokonaliśmy między innymi udanego przejęcia mLocum, ogólnopolskiego dewelopera realizującego projekty w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Zakup akcji mLocum był dla nas otwarciem kolejnego, bardzo ważnego rozdziału w ponad 30-letniej historii. Wejście na rynek ogólnopolski oznacza przyspieszenie rozwoju Spółki i szansę na skokowe zwiększenie skali działalności. Zwiększenie oferty będzie miało pozytywny wpływ na nasze wyniki sprzedażowe, a obecność na nowych rynkach przełoży się w przyszłości na zwiększenie wartości firmy.

Jest Pani prezesem wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jak działalność Związku przyczynia się do rozwoju rynku deweloperskiego?

Pamiętam batalię firm deweloperskich, przed kilkunastu laty, w sprawie podatku VAT. Uważaliśmy, że wprowadzenie obciążenia według pełnej stawki znacznie ograniczyłoby możliwości nabywcze przyszłych lokatorów i byłoby ze szkodą dla budżetu państwa. Nasze działania zakończyły się sukcesem, a firmy deweloperskie, które w niej uczestniczyły -poznały się bliżej i doszliśmy do wniosku, że trzeba stworzyć związek firm deweloperskich, który wspólnie z administracją będzie współtworzył standardy dopiero powstającej branży. Dziś Związek działa w skali ogólnopolskiej, liczy około 150 członków i jest liczącym się partnerem dla organów rządowych, jak i samorządowych.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone