Ryszard Pacholik: Inwestujemy w rozwój

Możliwość komentowania Ryszard Pacholik: Inwestujemy w rozwój została wyłączona Inwestycje, Samorząd

Z wójtem gminy Kobierzyce rozmawia Ryszard Żabiński.

Ryszard Pacholik

Jak Pan ocenia rok 2016 dla gminy Kobierzyce, z czego jest Pan najbardziej zadowolony?

Rok 2016 był kontynuacją wielu rozpoczętych już wcześniej przedsięwzięć. Szczególnie jednak cieszy mnie zakończenie budowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wysokiej. To bardzo duże przedsięwzięcie, realizowaliśmy je ze środków własnych gminy. Takie inwestycje cieszą szczególnie, gdyż dzięki nim poprawia się znacznie jakość życia mieszkańców. Nie trzeba na przykład dowozić dzieci do szkół w sąsiednich miejscowościach i co bardzo ważne, dzięki takim przedsięwzięciom załatwiamy problem jednozmianowości w szkołach. Nie każdy z rodziców ma na przykład w rodzinie dziadków, żeby mogli oni dowozić dzieci w późniejszych godzinach do szkoły. Cieszy również zakrojony na bardzo dużą skalę remont szkoły w Kobierzycach. Zakres prac był tak duży, że trzeba je było rozłożyć na dwa lata, gdyż można je było przeprowadzać tylko w miesiącach wakacyjnych. Niestety jednak zmiany w oświacie, likwidacja gimnazjów, stwarzają nowe problemy, na które nie możemy elastycznie, ot tak, od razu, reagować. Nie da się bowiem z miesiąca na miesiąc dopasować liczbę i charakter budynków szkolnych do zmian w oświacie. Zbudowanie nowych szkół, zmiana ich charakteru, to jest proces wieloletni.

Z czego wynika tak duży zakres inwestycji w oświacie w gminie? Można by bowiem wymienić jeszcze wiele innych przedsięwzięć, jak budowa nowego żłobka, czy przedszkola w Kobierzycach?

Musimy pamiętać, że gmina jest bardzo atrakcyjna m.in. dla mieszkańców Wrocławia. Wielu z nich osiedla się u nas. Ten proces trwa już od wielu lat. Są to z reguły ludzie młodzi, z dziećmi. Muszą mieć odpowiednie warunki do życia. Ten trend do osiedlania się w Kobierzycach zauważają również deweloperzy. Wkrótce w Kobierzycach rozpocznie się budowa osiedla na dwieście pięćdziesiąt mieszkań. Ci, którzy je kupią z pewnością będą zadowoleni. Cena mieszkania będzie na pewno niższa niż we Wrocławiu, w Kobierzycach mają przedszkole, szkołę, jest piękny stadion, park. No i trzeba pamiętać, że koszty życia, na które składają się m.in. opłaty za media są znacznie mniejsze niż we Wrocławiu.

Pozostaje jeszcze problem codziennych dojazdów do Wrocławia.

Rzeczywiście, dojazd do pracy samochodem do Wrocławia może być kłopotliwy. Ludzie narzekają na korki przy wjeździe do Wrocławia, zwłaszcza w okolicach Wysokiej, gdzie kumuluje się też ruch z Żórawiny. Trzeba jednak pamiętać, że podstawowy problem polega na tym, że ulice wlotowe do Wrocławia, jak na przykład ulica Karkonoska, nie są w stanie przyjąć tak dużego ruchu. To co my możemy zrobić jako samorząd, to inwestować w rozwój gminnej komunikacji i w lokalne drogi. Mamy bardzo dobrze rozwiniętą własną komunikację autobusową, do której dopłacamy z budżetu. Linie autobusowe łączą Wrocław z wszystkimi trzydziestoma trzema miejscowościami naszej gminy. Kursują przez cały rok, w niedziele, święta, częściowo też w nocy. Mamy bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg, stale je modernizujemy. Uczestniczymy m.in. w programie Starostwa Powiatu Wrocławskiego „Bezpieczna droga”. Wielką zmianą dla mieszkańców będzie remont linii kolejowej prowadzącej od Sobótki przez Kobierzyce do Wrocławia i wznowienie na niej regularnych przewozów pasażerskich. Jest to duże przedsięwzięcie realizowane przez samorząd województwa. Powinno być ono zakończone w 2020 roku. Po naszej stronie będzie m.in. budowa przystanków. Powstanie takiej linii ogromnie ułatwi codzienne dojazdy do Wrocławia.

Kiedy rozmawiam o dokonaniach Kobierzyc, zawsze słyszę: no tak, Kobierzyce to jest bogata gmina, oni mają rentę położenia, więc teraz tylko odcinają kupony…

Oczywiście, że mamy taką rentę – bardzo dobre położenie geograficzne. Zastanówmy się jednak, czy renta położenia, to w dzisiejszych czasach jest jeszcze tak wielkim atutem jak kiedyś. Przecież autostrada A 4 jest zakorkowana, a jej standard, choćby brak poboczy, pozostawia wiele do życzenia. To ja już wolę podróżować drogą ekspresową. A ile gmin jest położonych wzdłuż takich dróg i ma tym samym rentę położenia? Po to, aby przyciągać i utrzymywać inwestorów, tworząc tym samym bazę podatkową dla gminy, nie wystarczy już tylko dogodne położenie.

Spróbujmy to zatem wyjaśnić. Ostatnio kilku dużych inwestorów działających na terenie Wrocławia, jak choćby AB S.A., postanowiło przeprowadzić się do gminy Kobierzyce. Oczywiście tu jest taniej, można działać na większym terenie itd. Ale czy tylko?

Staramy się zawsze iść na rękę inwestorom. U nas inwestor ma łatwiej niż np. we Wrocławiu, mamy prostą strukturę organizacyjną, łatwy jest dostęp do osób decyzyjnych. To dla przedsiębiorcy jest bardzo ważne. Mamy w gminie bardzo różnych inwestorów, są wielkie firmy działające w skali globalnej, ale też mamy małe i średnie przedsiębiorstwa z polskim kapitałem i jest ich coraz więcej. Wejście, przed laty, koncernu LG do naszej gminy uruchomiło proces napływu kolejnych inwestorów, proces, który trwa cały czas. Cały czas jesteśmy w stanie przyjmować nowych przedsiębiorców, bo mamy świetnie przygotowane i uzbrojone tereny. Powstaje coraz więcej centrów logistycznych. To są dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych pod dachem, co z punktu widzenia wpływów podatkowych do budżetu gminy ma bardzo duże znaczenie. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz – wszystkich inwestorów, zarówno tych globalnych, jak i mniejszych np. z polskim kapitałem, traktujemy tak samo, zawsze służąc im pomocą i wparciem.

Jaką Pan ma wizję rozwoju gminy na dalsze lata?

Dokończyć wielkie tematy, które rozpoczęliśmy wcześniej. Mówię o takich zagadnieniach jak kanalizacja, inwestowanie w oświatę, drogi i bezpieczeństwo mieszkańców. Chcemy już w 2018 roku zakończyć budowę nowej oczyszczalni ścieków w Kobierzycach, skanalizować jedenaście miejscowości, stworzyć dwa główne źródła odbioru ścieków: Wrocław dla północnej części gminy i Kobierzyce dla południowej. Do 2020 roku cała gmina powinna już być skanalizowana. Przedsięwzięcie to będzie sfinansowane miedzy innymi z pożyczki i dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zespół Szkolno-Przedszkolny wraz ze żłobkiem w Wysokiej

Zespół Szkolno-Przedszkolny wraz ze żłobkiem w Wysokiej

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone