Salezjanie rozwijają skrzydła we współpracy z LSSE | Kapitał Dolnoślaski

Salezjanie rozwijają skrzydła we współpracy z LSSE

Komentarzy (0) Nauka

Od września w Zespole Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu rusza Technikum salezjańskie. Uczniowie będą kształcić się w specjalistycznych kierunkach: technik mechanik oraz technik elektronik. Nowa szkoła wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rozwijającego się przemysłu lotniczego, a jego rozwój będą wspierać partnerzy: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE), Dolnośląska Izba Rzemieślnicza oraz firmy z branży lotniczej.

Technikum salezjańskie to kolejna placówka, której rozwój wspierać będzie Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

9 maja Wiceprezes LSSE Dorota Giżewska, ks. Jarosław Pizoń inspektor Inspektorii Wrocławskiej księży salezjanów, Grzegorz Lis menager dyrektor Becker Avionics Polska Sp. z o.o. Wrocław, Zbigniew Ładziński, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjański Don Bosco spotkali się we Wrocławiu na uroczystym podpisaniu umów o współpracy.

Zdaniem Wiceprezes LSSE Doroty Giżewskiej powiązanie szkoły technicznej z rozwijającą się na Dolnym Śląsku branżą lotniczą, która jest synonimem najnowocześniejszych technologii na świecie, to doskonałe rozwinięcie idei, którą salezjanie realizują od lat. – To dla nas ogromy zaszczyt, że możemy wnieść swój skromny wkład w powstanie Technikum Salezjańskiego. Jestem przekonana, że uczniowie, wybierając nowo powstałe kierunki: technik mechanik, technik elektronik nie tylko zdobędą doskonałe doświadczenie i wiedzę, ale postawią na swoją przyszłość. Nauka w Technikum Salezjańskim otworzy im drzwi na wymarzone kierunki studiów i pracę. A wielu z nich stanie się „odkrywcami” w przemyśle lotniczym. Cieszę się, że Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Dolnośląski Klaster Lotniczy oraz działający w ramach LSSE Dolnośląski Klaster Edukacyjny mogą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu – przekonuje Wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Dorota Giżewska.

Zakres współpracy pomiędzy Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. a Zespołem Szkół Salezjańskich obejmie działania promocyjne oraz wsparcie klas patronackich we współpracy z firmami. Porozumienie obejmuje m.in.: promowanie i popularyzację kształcenia i pracy w zawodzie technik elektronik oraz technik mechanik we współpracy ze Szkołą oraz przedsiębiorcami, propagowanie i upowszechniania idei patronatu wśród przedsiębiorców zlokalizowanych na terenie LSSE, wsparcie w organizacji wydarzeń związanych z funkcjonowaniem powstałych klas patronackich. – Rok 2018 dla Dolnego Śląska oraz dla Wrocławia staje się rokiem odrodzenia i nowego otwarcia Salezjańskiej Edukacji Zawodowej w kierunkach technicznych oraz branżowych. Znaczącym wsparciem w tych działaniach służy Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – podkreśla ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich a zarazem pomysłodawca stworzenia technikum.

Ksiądz Babiak przypomina, że salezjańskie kształcenie zawodowe ma 165-letnią tradycję i to właśnie Salezjanie otworzyli pierwsze szkoły zawodowe. Obecnie Salezjanie w świecie prowadzą blisko 1500 różnego rodzaju szkół. W Polsce jest ich ponad 70. Wznowienie edukacji salezjańskiej we Wrocławiu nastąpiło w roku 1999 poprzez otwarcie gimnazjum i liceum. – W Salezjańskiej Edukacji Zawodowej we Wrocławiu, oprócz troski o wysoki poziom wiedzy i umiejętności, ważne miejsce zajmuje także troska o kształtowanie postaw odpowiadających fundamentalnej zasadzie don Bosco: „Być dobrym chrześcijaninem oraz uczciwym obywatelem – podkreśla duchowny. Zdaniem Wiceprezes Doroty Giżewskiej Zespół Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu od lat oferujecie uczniom ciekawą i twórczą edukację – Uczy kreatywnego i samodzielnego myślenia, pozwala rozwijać zainteresowania, kładzie nacisk na rozwój zarówno intelektualny jak i duchowy – podkreśla wiceprezes LSSE.

Przypomnijmy, że władze LSSE wspierają działania szkół i firm w dążeniu do rozwoju szkolnictwa technicznego oraz branżowego mając na uwadze kształcenie przyszłych wyspecjalizowanych pracowników na potrzeby rynku pracy. Jest to jedne z bardzo ważnych czynników dla potencjalnych inwestorów przy podejmowaniu decyzji o ulokowaniu swoich firm na terenach LSSE.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *