Salezjanie rozwijają skrzydła we współpracy z LSSE

Możliwość komentowania Salezjanie rozwijają skrzydła we współpracy z LSSE została wyłączona Nauka

Od września w Zespole Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu rusza Technikum salezjańskie. Uczniowie będą kształcić się w specjalistycznych kierunkach: technik mechanik oraz technik elektronik. Nowa szkoła wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rozwijającego się przemysłu lotniczego, a jego rozwój będą wspierać partnerzy: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE), Dolnośląska Izba Rzemieślnicza oraz firmy z branży lotniczej.

Technikum salezjańskie to kolejna placówka, której rozwój wspierać będzie Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

9 maja Wiceprezes LSSE Dorota Giżewska, ks. Jarosław Pizoń inspektor Inspektorii Wrocławskiej księży salezjanów, Grzegorz Lis menager dyrektor Becker Avionics Polska Sp. z o.o. Wrocław, Zbigniew Ładziński, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjański Don Bosco spotkali się we Wrocławiu na uroczystym podpisaniu umów o współpracy.

Zdaniem Wiceprezes LSSE Doroty Giżewskiej powiązanie szkoły technicznej z rozwijającą się na Dolnym Śląsku branżą lotniczą, która jest synonimem najnowocześniejszych technologii na świecie, to doskonałe rozwinięcie idei, którą salezjanie realizują od lat. – To dla nas ogromy zaszczyt, że możemy wnieść swój skromny wkład w powstanie Technikum Salezjańskiego. Jestem przekonana, że uczniowie, wybierając nowo powstałe kierunki: technik mechanik, technik elektronik nie tylko zdobędą doskonałe doświadczenie i wiedzę, ale postawią na swoją przyszłość. Nauka w Technikum Salezjańskim otworzy im drzwi na wymarzone kierunki studiów i pracę. A wielu z nich stanie się „odkrywcami” w przemyśle lotniczym. Cieszę się, że Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Dolnośląski Klaster Lotniczy oraz działający w ramach LSSE Dolnośląski Klaster Edukacyjny mogą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu – przekonuje Wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Dorota Giżewska.

Zakres współpracy pomiędzy Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. a Zespołem Szkół Salezjańskich obejmie działania promocyjne oraz wsparcie klas patronackich we współpracy z firmami. Porozumienie obejmuje m.in.: promowanie i popularyzację kształcenia i pracy w zawodzie technik elektronik oraz technik mechanik we współpracy ze Szkołą oraz przedsiębiorcami, propagowanie i upowszechniania idei patronatu wśród przedsiębiorców zlokalizowanych na terenie LSSE, wsparcie w organizacji wydarzeń związanych z funkcjonowaniem powstałych klas patronackich. – Rok 2018 dla Dolnego Śląska oraz dla Wrocławia staje się rokiem odrodzenia i nowego otwarcia Salezjańskiej Edukacji Zawodowej w kierunkach technicznych oraz branżowych. Znaczącym wsparciem w tych działaniach służy Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – podkreśla ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich a zarazem pomysłodawca stworzenia technikum.

Ksiądz Babiak przypomina, że salezjańskie kształcenie zawodowe ma 165-letnią tradycję i to właśnie Salezjanie otworzyli pierwsze szkoły zawodowe. Obecnie Salezjanie w świecie prowadzą blisko 1500 różnego rodzaju szkół. W Polsce jest ich ponad 70. Wznowienie edukacji salezjańskiej we Wrocławiu nastąpiło w roku 1999 poprzez otwarcie gimnazjum i liceum. – W Salezjańskiej Edukacji Zawodowej we Wrocławiu, oprócz troski o wysoki poziom wiedzy i umiejętności, ważne miejsce zajmuje także troska o kształtowanie postaw odpowiadających fundamentalnej zasadzie don Bosco: „Być dobrym chrześcijaninem oraz uczciwym obywatelem – podkreśla duchowny. Zdaniem Wiceprezes Doroty Giżewskiej Zespół Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu od lat oferujecie uczniom ciekawą i twórczą edukację – Uczy kreatywnego i samodzielnego myślenia, pozwala rozwijać zainteresowania, kładzie nacisk na rozwój zarówno intelektualny jak i duchowy – podkreśla wiceprezes LSSE.

Przypomnijmy, że władze LSSE wspierają działania szkół i firm w dążeniu do rozwoju szkolnictwa technicznego oraz branżowego mając na uwadze kształcenie przyszłych wyspecjalizowanych pracowników na potrzeby rynku pracy. Jest to jedne z bardzo ważnych czynników dla potencjalnych inwestorów przy podejmowaniu decyzji o ulokowaniu swoich firm na terenach LSSE.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone