Siechnice w czołówce najlepiej zarządzanych gmin

Możliwość komentowania Siechnice w czołówce najlepiej zarządzanych gmin została wyłączona Inwestycje, Samorząd

O dobrym planowaniu budżetu, budowie dróg, turystyce i walce ze smogiem rozmawiamy z burmistrzem, Milanem Ušákiem.

Milan Usak

Siechnice znalazły się wśród 100 najlepiej zarządzanych samorządów w rankingu przygotowanym przez „Rzeczpospolitą”. Jaki jest Pański klucz do sprawnego i efektywnego zarządzania gminą?

Jestem dumny z tego, że znaleźliśmy się wśród 100 najlepiej zarządzanych samorządów w Polsce, oznacza to dla mnie i dla moich pracowników bardzo wiele. Czujemy się zaszczyceni i docenieni za to co robimy. Znalezienie się w rankingu „Rzeczypospolitej” świadczy o tym, że zarządzanie gminą jest na wysokim poziomie, a kluczem do tego żeby to osiągnąć jest wiedza oraz umiejętności polegające na obraniu celów i zadań, które społeczność lokalna uważa za najistotniejsze i konieczne do osiągnięcia. Jednak, aby wszystkie zadania były zrealizowane najważniejszą rzeczą jest nie tylko odpowiednie korzystanie z istniejącego potencjału gminy, ale przede wszystkim jest to sztuka zauważenia i wykorzystania nadarzających się szans rozwoju, co w połączeniu ze sprawnym zarządzaniem finansami gminy daje efekt tak dobry jak w Siechnicach. Każda gmina planując budżet na przyszły rok musi brać pod uwagę wiele czynników, gdyż często dzieje się tak, że potrzeby są większe od posiadanych środków. Właśnie dlatego zarządzanie na tym polu jest bardzo trudne, wymagające odpowiedniej wiedzy oraz myślenia strategicznego. W tym roku Radni Rady Miejskiej jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego gminy Siechnice sporządzonego za 2015 rok oraz jednogłośnie udzielili absolutorium mojej osobie z tytułu wykonania zeszłorocznego budżetu co jest potwierdzeniem sprawnego zarządzania finansami i świadczy o właściwym funkcjonowaniu naszego samorządu.

Jak ocenia Pan zrealizowane w tym roku inwestycje? Udało się osiągnąć zakładane cele?

Inwestycje rozpoczęte w tym roku nadal trwają niektóre z nich ukończymy już za kilka tygodni. Inne jak nowa szkoła podstawowa oraz ośrodek zdrowia są na etapie projektowym i na widoczne efekty poczekamy rok lub dwa. Dla mieszkańców najważniejsza jest infrastruktura drogowa. W tym roku przebudowujemy drogę Trestno-Blizanowice, zapewniającą wjazd do Wrocławia od strony Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Dla wielu mieszkańców naszej gminy (i nie tylko) pracujących i uczących się w stolicy Dolnego Śląska jest to najważniejsza tegoroczna inwestycja. Droga przebudowywana jest w ramach tzw. schetynówek. Na uwagę zasługuje fakt, że gmina co roku uzyskuje dofinansowanie z tego programu. Oprócz dróg z dofinansowaniem budujemy również nowe, wyłącznie ze środków własnych. Są to dwie lub trzy drogi rocznie. Obecnie przygotowujemy się do wejścia w program przebudowy dróg w mniejszych miejscowościach m.in. w standardzie tzw. dróg transportu rolnego. Pierwsze zadanie z tego zakresu będą zrealizowane już w tym roku. Dużym osiągnięciem jest zakończenie całego zagospodarowania terenu wokół Ratusza w Siechnicach wraz z zabudowaniem placu miejskiego i urządzeniem placu targowego (z wykorzystaniem znaczącej dotacji unijnej). Jeżeli chodzi o infrastrukturę sportową, udało się w tym roku zakończyć i oddać do użytku stadion lekkoatletyczny w Siechnicach, którego oficjalne otwarcie nastąpiło w czerwcu. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku salę sportową w Radawnicach, która jest już czwartą salą na terenie gminy dofinansowaną ze środków kultury fizycznej i turystyki. Mało która gmina w okolicach Wrocławia może pochwalić się taką dużą liczbą tego typu obiektów sportowych.

Gmina cieszy się coraz większą popularnością turystyczną. Co decyduje o jej atrakcyjności? W jaki sposób samorząd stara się zachęcać turystów do odwiedzenia Siechnic?

Tak, to prawda. Niewątpliwie w ostatnich latach dość znacznie wzrosło zainteresowanie turystów naszą gminą. Bardzo duży wpływ miały na to inwestycje jakich dokonaliśmy w tym okresie. W Siechnicach wybudowane zostało centrum miasteczka w znaczącej części od podstaw, powstał: ratusz, plac miejski wraz targowiskiem. Miejsce to jest doceniane przez ekspertów m.in. w czasopismach poświęconych architekturze. Niedawno gościliśmy też ekipę filmową z TVP Kultura, która przygotowywała u nas jeden z odcinków programu „Księga przestrzeni”. W tym roku Siechnicki rynek jako jeden z 12 projektów z Polski nominowany był do Europejskiej Nagrody dla Najlepszej Przestrzeni Publicznej, konkursu zrealizowanego przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie. Ze środków unijnych wybudowaliśmy stadion lekkoatletyczny oraz wieżę widokową w Kotowicach. Oba te obiekty cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców jak i turystów. To właśnie wieżę w Kotowicach można uznać za najoryginalniejszy obiekt turystyczny jaki powstał w ostatnich latach w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia. Ma wysokość 40 metrów i położona jest tuż przy brzegu Odry. Widok rozciągający się z wieży w Kotowicach pozwala na obserwację większości terenów Natura 2000 „Grądy Odrzańskie” położonych w obszarze gmin Siechnice i Czernica. Przy dobrej pogodzie podziwiać można piękną panoramę aglomeracji wrocławskiej i dużej części Dolnego Śląska – Masywu Ślęży, Wzgórz Niemczańsko – Strzelińskich oraz zarysu Sudetów. W tym roku zakończyła się budowa systemu turystyki aktywnej Odra Velo. Oznaczone trasy rowerowe prowadzą od Wrocławia, przez punkty informacji turystycznej w Trestnie i Mokrym Dworze, miasto Siechnice aż do Kotowic. Powyższe walory turystyczne naszej gminy przyciągają nowych mieszkańców. Młodzi ludzie chętnie osiedlają się w Siechnicach i okolicach. Potencjał nowych mieszkańców został wykorzystany m.in. w ogólnopolskiej akcji społecznej, w której Siechnice walczyły o podwórka Nivea. Przy ogromnym zaangażowaniu nowych i starych mieszkańców udało się wywalczyć podwórka dla dwóch lokalizacji w Siechnicach zgłoszonych przez gminę. Biorąc pod uwagę, że do konkursu zgłoszono około 1000 lokalizacji, a do wygrania było tylko 40 placów zabaw, jest to ogromny sukces.

Dolny Śląsk od kilku lat zmaga się z problemem smogu. Jakie działania podejmuje w tym zakresie samorząd Siechnic?

Przyjęliśmy plan gospodarki niskoemisyjnej, który jest strategicznym dokumentem, który wyznacza kierunki rozwoju gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Siechnice, należącej do Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego. Kierunki te dotyczą działań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych w takich obszarach jak: transport publiczny i prywatny, budownictwo
i mieszkalnictwo, gospodarka przestrzenna, energetyka i oświetlenie, gospodarka odpadami, gospodarka wodno – ściekowa oraz informacja i edukacja. Strategia długoterminowa gminy w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, zakłada osiągnięcie 40% redukcji emisji gazów cieplarnianych w perspektywie do roku 2050 i realizowana będzie we wszystkich wyznaczonych sektorach działania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Cele planu to przede wszystkim ograniczenie do roku 2020 emisji gazów cieplarnianych o 20% w stosunku do roku bazowego, ograniczenie do roku 2020 zużycia energii o 20% w stosunku do prognozy BAU, zwiększenie do roku 2020 udziału energii ze źródeł odnawialnych do 15% w końcowym zużyciu energii. Zaprosiliśmy również mieszkańców do wypełnienia ankiety, która pomoże zaplanować działania na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Podjęliśmy również starania o nawiązanie współpracy z Dolnośląskim Alarmem Smogowym w zakresie przeprowadzenia badań jakości powietrza na terenie gminy Siechnice w okresie jesienno-zimowym, które to pozwolą określić wielkość przekroczeń norm jakości powietrza oraz pomogą uświadomić mieszkańcom gminy jakiej jakości powietrzem oddychają.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone