Sięgnij po dotacje z Programu Czyste Powietrze – teraz szybciej i prościej

Możliwość komentowania Sięgnij po dotacje z Programu Czyste Powietrze – teraz szybciej i prościej została wyłączona Aktualności, Inwestycje, porady ekspertów

Dla mieszkańców Dolnego Śląska, którzy chcą pozyskać pieniądze na wymianę pieca i ocieplenie domu od teraz obowiązują nowe zasady rządowego programu Czyste Powietrze. Dotacje są przyznawane na prostszych warunkach a czas rozpatrywania wniosków został skrócony.


Program cieszy się w naszym regionie sporym zainteresowaniem – na dolnośląskim portalu beneficjenta zarejestrowało się około 13 tys. osób. Efekty obsługi programu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu to m.in.: suma dofinansowania o wartości ponad 114 mln zł i ponad 4,1 tys. wniosków po decyzji.

– Po wprowadzeniu zmian można więc spodziewać się wzrostu zainteresowania pozyskaniem pieniędzy m.in. na wymianę węglowych kopciuchów na piece gazowe, pompy ciepła oraz ocieplenie domów jednorodzinnych – mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Przyjazne dla beneficjentów nowości to między innymi uproszczenia w zasadach przyznawania dotacji oraz skrócony czas rozpatrywania wniosków – z 90 do 30 dni. Uproszczony został też wniosek o dotację. Inną nowością jest integracja z programem „Mój Prąd” –
beneficjenci mają możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków. Poziomy dotacji zostały powiązane z efektem ekologicznym, bonus będzie przyznawany za niskoemisyjność i odnawialność. Ważną zmianą jest też możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i nawet zakończonych. To oznacza, że będzie możliwe rozpoczęcie inwestycji do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, ale nie wcześniej niż od 15.05.2020 r. Zgodnie z nowymi zapisami, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł. Na tym nie zakończą się zmiany w Czystym Powietrzu.

 

Aktualne ułatwienia i usprawnienia dotyczą naboru wniosków dla beneficjentów o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 tys.
zł. Nabór dla mieszkańców, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym zostanie ogłoszony w innym terminie. Do jego uruchomienia niezbędne są zmiany prawne umożliwiające gminom wydawanie zaświadczeń o dochodach.

– Punkty Obsługi Klienta, prowadzone przez WFOŚiGW we Wrocławiu działają w stolicy Dolnego Śląska, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy. Prowadzi je także 30 samorządów na terenie naszego regionu – mówi Bartłomiej Wiązowski, Wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu – Spodziewane jest ich poszerzenie o nowe gminy a także o banki – dodaje.

Więcej: https://czystepowietrze.gov.pl/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone