Sondy z Politechniki Wrocławskiej zdominowały zawody w USA!

Możliwość komentowania Sondy z Politechniki Wrocławskiej zdominowały zawody w USA! została wyłączona Aktualności, Nauka

Studenci z PWr Aerospace zajęli pierwsze, a ekipa z Koła Naukowego Robotyków KoNaR trzecie miejsce w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych CanSat Competition w USA. Wydarzenie sponsoruje m.in. NASA, Siemens i Lockheed Martin.

Sonda zespołu PWr Aerospace fot. PWr

Sonda zespołu PWr Aerospace fot. PWr

Rywalizacja w organizowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne konkursie trwała od 6 do 9 czerwca w Monterey w Wirginii. W finale wystartowały 33 zespoły z całego świata, a ich głównym zadaniem było zbudowanie niewielkiej sondy (nieco ponad 14 cm średnicy i 40 cm długości), która została wyniesiona na pokładzie rakiety na wysokość ok. 750 metrów, po czym musiała opaść na ziemię, zbierając dane telemetryczne i uruchamiając sygnał dźwiękowy przy lądowaniu.

Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów organizatorzy oceniali plany budowy sondy, a zespoły musiały przeprowadzić testy środowiskowe, sprawdzając, czy ich sondy spełniają wszystkie kryteria techniczne.

W trakcie finałów uczestnicy musieli też m.in. zmierzyć prędkość przy pomocy rurki Pitota, która jest wykorzystywana do pomiaru ciśnienia statycznego i dynamicznego, co pozwala, np. obliczyć prędkość samolotu. Kolejne zadanie polegało na ochronie delikatnego ładunku, który był symulowany przy użyciu kurzego jajka. Musiało ono wytrzymać powstające w trakcie startu i lądowania przeciążenia, które momentami mogą wynosić nawet 30g. Oprócz tego sonda musiała również przetrwać całą misję, czyli po wylądowaniu być gotowa do ponownego włożenia do rakiety i wystrzelenia.

Reprezentanci PWr Aerospace w zawodach wystartowali już po raz piąty. Dotychczas za każdym razem udawało im się zakwalifikować do finałów, w których zajmowali czołowe pozycje – w 2022 r. drugie miejsce, a w 2023 r. czwarte. W tym roku nie mieli sobie równych i stanęli na najwyższym stopniu podium.

– Zdobyliśmy aż 99,86% punktów! Jesteśmy ogromnie szczęśliwi i dumni z naszego wyniku. Wszystkie trudne chwile, poświęcenie i zarwane noce teraz przyniosły nam niesamowitą satysfakcję. Dziękujemy wszystkim za wsparcie! – relacjonują członkowie PWr Aerospace.

Drużyny PWr Aerospace i KN KoNaR fot. PWr

Drużyny PWr Aerospace i KN KoNaR fot. PWr

Trzecie miejsc w konkursie zajęli studenci z Koła Naukowego Robotyków KoNaR, którzy dotychczas konstruowali przede wszystkim roboty mobilne. Ich sonda również wykonała całą misję, a opracowany przez nich system odzysku zadziałał perfekcyjnie – byli jedną z nielicznych drużyn, których konstrukcja bezpiecznie wylądowała na spadochronie.

– Dodatkowo na pokładzie minisatelity znalazły się dwie kamery, które na bieżąco monitorowały cały lot, a nasz autorski system stabilizacji obrazu dał fenomenalne wyniki – opowiadają nasi studenci. Zapowiadają też, że udział w zawodach CanSat nie jest dla nich jednorazowym wyzwaniem i już planują udział w innych konkursach związanych z technologiami kosmicznymi.

źródło informacji: PWr   –  https://pwr.edu.pl/fcp/TGBUKOQtTKlQhbx08SlkTUhZeUTgtCgg9ACFDC0RFT3RBG1gnBVcoFW8SBDRKHg/1/public/news_team/pdf/att_2024_06_10_konkurs_cansat.pdf

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone