Dlaczego kolarze w wyścigu jadą blisko siebie i jaki wpływ ma na to fizyka? Te i wiele innych kwestii zostanie poruszonych na otwartym spotkaniu z Czesławem Langiem, legendą polskiego kolarstwa i organizatorem Tour de Pologne. Rozmowę poprowadzi na Politechnice Wrocławskiej dr hab. inż. Adam Sieradzki, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
Czesław Lang to kolejny gość cyklu Fizyka Sportu, który organizujemy na PWr. Spotkanie rozpocznie się w środę, 24 kwietnia, o godz. 18 w Strefie Kultury Studenckiej (bud. C-18, ul. Hoene-Wrońskiego 10).
Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy na https://wroclaw.tech/lang.
– O kolarstwie można rozmawiać godzinami, bo to popularna dyscyplina w Polsce. Nas jednak najbardziej interesuje jej naukowa strona, dlatego wyjaśnimy rolę oporu aerodynamicznego i porozmawiamy o zużyciu energii – zapowiada prof. Adam Sieradzki.
Czesław Lang jest legendą polskiego kolarstwa. Na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku wywalczył srebrny medal w indywidualnym wyścigu ze startu wspólnego. Zdobył srebrny i brązowy medal w szosowych mistrzostwach świata w drużynie (1977, 1979). Był pierwszym Polakiem w zawodowym peletonie.
Od 1993 roku organizuje z firmą Lang Team największą globalną imprezę kolarską w Polsce -–Tour de Pologne. W tym roku wyścig rozpocznie się we Wrocławiu, kolarze wystartują 12 sierpnia spod Hali Stulecia.
Fizyka Sportu to swobodna rozmowa, w trakcie której sportowiec opowiada o swojej aktywności, a naukowiec w przystępny sposób tłumaczy działające prawa fizyczne. W poprzednich edycjach rozkładaliśmy na czynniki pierwsze takie dyscypliny jak piłka siatkowa, ręczna, pływanie, wspinanie czy lekkoatletykę.
źródło informacji: PWr komunikaty prasowe