Inwestycje w rozwój bazy sportowej i rekreacyjnej to od lat jeden z priorytetów strzelińskiego samorządu, którym już czwartą kadencję kieruje burmistrz Dorota Pawnuk.
W ostatnim czasie, w tym słynącym z wydobycia granitu dolnośląskim mieście zakończono realizację trzech ważnych projektów służących rekreacji i uprawianiu sportu. Ich wykonanie było możliwe dzięki pozyskaniu wysokiego dofinansowania z budżetu państwa, w ramach rządowego programu Polski Ład.
W sąsiedztwie Parku Miejskiego im. Armii Krajowej oraz odkrytego basenu miejskiego powstało pełnowymiarowe boisko piłkarskie z oświetleniem i niezbędną infrastrukturą. Boisko już służy lokalnym drużynom piłkarskim, a największy miejscowy klub – Strzelinianka Strzelin, wysoko wygrywa na tym obiekcie mecz za meczem. Z boiska korzystają również młodzi piłkarze i piłkarki Akademii Strzelinianki oraz Fundacji Młodzi Sportowcy, a już w nadchodzącej przerwie w rozgrywkach piłkarskich boisko ma służyć na zasadach komercyjnych innym zespołom z regionu.
Niedaleko wspomnianego parku miejskiego, który w Strzelinie pełni ważną funkcję rekreacyjną, niedawno powstał kolejny nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt – Centrum Aktywności i Rekreacji. Za tą nazwą kryją się: skatepark, pumptrack oraz miasteczko ruchu drogowego. Te wszystkie atrakcje jak magnes przyciągają dzieci oraz młodzież, a miasteczko ruchu drogowego służy nie tylko zabawie, ale też praktycznej nauce przepisów ruchu drogowego. To idealne miejsce dla lokalnych szkół do przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową.
Trzecia sportowa inwestycja, dofinansowana z budżetu państwa, to modernizacja przyszkolnego obiektu sportowego służącego przede wszystkim społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie. W ramach tego projektu kompleksowo zmodernizowano boisko oraz bieżnię lekkoatletyczną, a obydwa obiekty zyskały nową sztuczną nawierzchnię. Warto podkreślić, że z tego kompleksu sportowego korzystają nie tylko uczniowie PSP nr 5, ale też odbywają się tam zawody lekkoatletyczne dla innych mieszkańców miasta i gminy Strzelin.
Dzięki dofinansowaniu z programu Polski Ład realizacja trzech zadań była niezwykle opłacalna dla strzelińskiego samorządu. Łączny koszt tych projektów wyniósł prawie 7 mln zł, a ponad 6,2 mln zł to środki z budżetu państwa.
Gmina Strzelin umiejętnie korzysta ze swoich turystycznych atutów i konsekwentnie wzbogaca sieć tras rowerowych – Singletracków Wzgórz Strzelińskich. Do czterech singletracków jeszcze w tym roku dołączy kolejny odcinek – S5. Warto zaznaczyć, że z tras rowerowych ziemi strzelińskiej korzysta już wielu mieszkańców regionu, wrocławskiej aglomeracji, a nawet niedalekiej Opolszczyzny.
Strzeliński samorząd uczestniczy też w dużym rowerowym projekcie „Cyklostrada Dolnośląska”, realizowanym przez nasze województwo. Niedawno Zarząd Województwa Dolnośląskiego zdecydował, że już w najbliższych latach powstanie odcinek cyklostrady łączący Oławę ze Strzelinem, a jeszcze w tym oraz w przyszłym roku gmina Strzelin samodzielnie, przy udziale zewnętrznych środków, zrealizuje dwa lokalne odcinki cyklostrady.
Inwestycje w gminną bazę sportową i rekreacyjną zdecydowanie sprzyjają aktywności fizycznej mieszkańców, którzy chętnie uczestniczą w licznych wydarzeniach sportowych organizowanych przez gminną spółkę – Strzelińskie Centrum Sportowo-Edukacyjne.
Do najważniejszych lokalnych i cyklicznych imprez sportowych należą – Strzeliński Maraton Rowerowy MTB oraz Bieg Wzgórz Strzelińskich „Strzelińska Dziesiątka”. Dodajmy, że w Strzelinie działa nowoczesny Aquapark Granit, a w Białym Kościele kompleksowo zmodernizowany Ośrodek Wypoczynkowy Nad Stawami, dysponujący m.in. całoroczną bazą noclegową, salą konferencyjną oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego i rowerów.