Światowy Dzień Autyzmu 2021

Możliwość komentowania Światowy Dzień Autyzmu 2021 została wyłączona Aktualności

Jak co roku 2 kwietnia to dzień, w którym obchodzimy Światowy Dzień autyzmu. Obchodom towarzyszy globalna akcja Light it up blue – Na niebiesko dla autyzmu.

W tym dniu najbardziej rozpoznawalne budynki na świecie włączają niebieską iluminację na znak solidarności z osobami z autyzmem. Wrocław pięknie się wpisuje w obchody. Od 2013 roku świecili dla autyzmu StadionWrocław, Sky Tower Wieża Widokowa, Teatr Capitol, Kalambur, Firlej, Nokia, Grenn Tower, Politechnika Wrocławska, Rondo Reagana, Hydropolis, Urząd Wojewody, Kino Horyzonty.

Rok 2021 dużo zmienił ze względu na pandemię, mimo to wiele firm i instytucji włącza się w akcję „Wrocław na niebiesko dla autyzmu” , niebieski kolor jest kolorem symbolizującym zaburzenie autyzmu, dlatego każdy taki gest jest wyrazem wsparcia dla osób z autyzmem i ich rodzin. Tak jak kolor niebieski ma wiele odcieni, podobnie zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu. Mogą mieć różne symptomy i inną głębokość zaburzeń. Wśród osób autystycznych są osoby głęboko niepełnosprawne, niemówiące, bardzo słabo funkcjonujące społecznie, ale także lepiej funkcjonujące, posługujące się mową, posiadające pewien stopień umiejętności społecznych, a czasem wyróżniają się  ponadprzeciętnym poziomem niektórych sprawności intelektualnych, dlatego w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych” (z ang. Autism Spectrum Disorder, w skrócie ASD). Cztery razy częściej autyzm występuje u chłopców niż u dziewczynek.

Gesty są ważne i często są początkiem zmian na lepsze. Bądźcie z nami i dziękujemy ,że jesteście z nami , zapraszamy wszystkich którzy takim gestem zechcą nas wesprzeć. Z radością pokażemy wrocławski niebieski szlak dla autyzmu. Pokażcie, ze jesteście dla nas, wrzucie zdjęcie na swoje portale społecznościowe z hasztagiem #wroclawdlaautyzmu #naniebieskodlaautyzmu

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone