Toyota firmą o największych dochodach z wytwarzania „zielonej” energii

Możliwość komentowania Toyota firmą o największych dochodach z wytwarzania „zielonej” energii została wyłączona Biznes

Toyota Motor Corporation zajęła pierwsze miejsce w globalnym zestawieniu Cerbon Clean 200. Znalazły się w nim przedsiębiorstwa o największych dochodach pochodzących z wytwarzania czystej energii oraz produktów energooszczędnych.

Toyota, będąc jednym z dwóch reprezentantów branży motoryzacyjnej w zestawieniu, zajęła pierwsze miejsce z dochodami wynoszącymi ponad 40 mld USD (przy całkowitym dochodzie 239 mld USD). Kolejne lokaty zajęły firmy: Siemens (odpowiednio 15 i 87 mld USD), Johnson Controls, Schneider Electric, Panasonic, Emerson Electric, Vestas Wind Systems, Philips czy ABB. Druga firma motoryzacyjna w rankingu, Tesla Motors, znalazła się na pozycji 17 (3 mld USD dochodów związanych z wytwarzaniem produktów energooszczędnych).

Raport Carbon Clean 200 został przygotowany przez kanadyjski ośrodek analityczny Corporate Knights we współpracy z As You Sow, organizacją non-profit, zajmującą się promowaniem odpowiedzialnego biznesu. Celem było przedstawienie sytuacji gospodarczej firm, których działalność przyczynia się do ograniczenia zużycia paliw kopalnych, których wydobycie, przetwarzanie i spalanie powoduje degradację środowiska naturalnego. W zestawieniu uwzględniono spółki publiczne o kapitalizacji co najmniej 1 mld USD i co najmniej 10 procent dochodów związanych z „zieloną” energią.

Autorzy raportu zwracają uwagę na rezultat przeprowadzonego przez nich porównania wyników finansowych spółek z listy Carbon Clean 200 z wynikami przedsiębiorstw z branży paliw kopalnych: w ciągu dekady zyski z inwestycji w firmy przyczyniające się do ograniczenia zużycia paliw kopalnych były średnio niemal trzykrotnie większe, niż zyski inwestorów spółek z branży węgla, ropy i gazu.

– Ochrona środowiska naturalnego należy do priorytetów naszej firmy. Od lat konsekwentnie ograniczamy zużycie paliwa i emisję niepożądanych substancji, w tym dwutlenku węgla, przez produkowane samochody i zakłady, w których są wytwarzane – podkreślają przedstawiciele Toyota Motor Corporation. – Wprowadzając w 1997 roku model Prius z oszczędnym napędem hybrydowym, zapoczątkowaliśmy rewolucję na rynku motoryzacyjnym, stając się liderem w dziedzinie samochodów hybrydowych. Łącznie z naszych fabryk wyjechało już ponad 9 milionów hybrydowych aut marek Toyota i Lexus.

Przypomnijmy, że na Dolnym Śląsku znajdują się dwie fabryki koncernu: w Jelczu-Laskowice oraz Wałbrzychu.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone