Trzebnica dołączyła do grupy najbardziej rozwiniętych gmin w kraju

Możliwość komentowania Trzebnica dołączyła do grupy najbardziej rozwiniętych gmin w kraju została wyłączona Aktualności, Samorząd

Rozmowa z Markiem Długozimą burmistrzem miasta Trzebnica

Marek Długozima – burmistrz gminy Trzebnica fot.mat. prasowe

Co uważa Pan za swoje największe osiągnięcie jako samorządowca?

Fakt, że udało mi się awansować Gminę Trzebnica do grona 20 najbogatszych, najlepiej rozwiniętych gmin w całym kraju, co potwierdził ostatnio niezależny ranking samorządowy. Awans o 219 miejsc nastąpił w przeciągu zaledwie jednej dekady – właśnie tej, w której wyborcy zaufali  mi i powierzyli misję kierowania Gminą Trzebnica, którą ja z kolei uważam za zaszczytną służbę dla wszystkich mieszkańców. Ten ranking potwierdził, że pomysł na stały, konsekwentny i zrównoważony rozwój całej Gminy przyniósł rewelacyjne efekty.

 

Czy udało się znacząco podnieść jakość życia mieszkańców w czasie ostatniej kadencji?

Wraz z awansem całej Gminy Trzebnica odnotowano w ciągu tych 10 lat wzrost dochodów własnych na mieszkańca aż o 102%. Jesteśmy prawdziwym liderem powiatu trzebnickiego, a i wiele dalszych samorządów bierze z nas przykład. Dzięki przemyślanej polityce inwestycyjnej i prorodzinnej zatrzymaliśmy odpływ młodych osób i efektywnie pozyskujemy nowych, młodszych i starszych mieszkańców, często z większych miast.  Jesteśmy innowacyjni i krok przed innymi gminami np. tworząc program „Trzebnica Przyjazna Seniorom” bądź „Rodzina 3 Plus”. Tworzymy komfortowe warunki do życia  – Gmina Trzebnica jest nowoczesna, wolna od smogu i w oddaleniu o kwadrans jazdy autem  (od chwili wybudowania węzła zjazdowego S-5) od tysięcy miejsc pracy chociażby we Wrocławiu. Całkowitą rewitalizację zabytkowej Trzebnicy, starającej się o przywrócenie statusu uzdrowiska, poszerzyłem o budowę nowych, śmiałych inwestycji. Wybudowana imponująca baza sportowa: Gminny Park Wodny TRZEBNICA – ZDRÓJ za blisko 35 mln złotych, poszerzona w 2017 roku o tzw. Gminną Strefę Aktywności tj. siłownię, crossbox i kręgielnię, będzie służyć jeszcze wielu pokoleniom Trzebniczan. Podobnie jak  Orlik 2012 i wyremontowany  Stadion Miejski FAIR PLAY ARENA. Ale Gmina Trzebnica to nie tylko sport. Wyremontowano szkoły i przedszkola, wiele świetlic, a dodatkowo we wszystkich sołectwach wybudowane zostały nowe boiska i place zabaw. Nie wspominając o jedynej w powiecie Gminnej Szkole Muzycznej – kuźni przyszłych talentów artystycznych. Mamy ambicję, aby względem rozwoju, zwłaszcza edukacyjnego, zawsze stać obok wielkich, wojewódzkich miast, nigdy zaś – w tyle za nimi.

Trzebnica żłobek fot. mat. prasowe

Gminna Szkoła Muzyczna im.prof. Edmunda Kajdasza – żródło UM Trzebnica

Jakie plany inwestycyjne  ma zatem gmina Trzebnica na najbliższe lata?

Mnóstwo! Nie zamierzam spoczywać na laurach – mam wiele sił i pomysłów, jak jeszcze bardziej rozwinąć całą gminę. Zwłaszcza tereny wiejskie, gdzie w ramach dalszego konsekwentnego rozwoju zaplanowałem masę inwestycji: budowę kolejnych świetlic, dróg, chodników, placów zabaw i wymianę oświetlenia na miarę XXI wieku. Właśnie otworzyłem nowy, gminny żłobek i przedszkole, do którego zgodnie z obietnicą zapisano wszystkie zgłoszone dzieci, umożliwiając ich rodzicom pracę zawodową. Obok na otwarcie czeka obiekt sportowo-rekreacyjny do uprawiania squasha, spinningu i fitness. Zaś przyszły rok przyniesie kolejny wielki sukces: zakończy się olbrzymia, sztandarowa inwestycja za blisko 20 mln złotych, tj. budowa nowoczesnej, krytej hali sportowo-widowiskowej z widownią na około 1000 osób. To na zawsze zmieni kalendarz imprez sportowych w Gminie Trzebnica, ponieważ będziemy mogli organizować imprezy przez cały rok. Rozpoczęto także kolejną ważną inwestycję ostatnich lat – rewitalizację miejscowej Winnej Góry (zwanej potocznie Kocią Górą). Na jej terenie powstanie Trzebnicki Park Kulturowy, a w nim należycie zabezpieczone i wyeksponowane najstarsze w Polsce ślady bytowania człowieka – homo erectusa sprzed ponad 500 tys. lat. Dzięki temu Trzebnica zyska kolejne, wyjątkowe miejsce i jeszcze większy rozgłos.

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone