Tychy bardziej ekologiczne

Komentarz (1) Biznes, Samorząd

Tyscy radni przyjęli program ograniczenia niskiej emisji, zakładający dofinansowanie wymiany kotłów węglowych na bardziej ekologiczne oraz montaż kolektorów słonecznych. Zainteresowani udziałem w projekcie mieszkańcy będą mogli składać wnioski od marca.

Warunkiem wprowadzenia programu w życie jest otrzymanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW) pożyczki na ten cel.

– Program daje mieszkańcom nie tylko możliwość wymiany starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny, ale także szansę współdecydowania o tym, jakim powietrzem wszyscy oddychamy. To my sami przyczyniamy się do zanieczyszczenia powietrza, musimy mieć tego świadomość

– mówi przewodniczący Rady Miasta Tychy i Rzecznik WFOŚiGW w Katowicach, Maciej Gramtyka

– Tychy były pierwszym miastem, które wprowadziło w 2003 roku Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Miasto wypracowało model działania, który do dziś jest realizowany przez prawie 80 gmin województwa śląskiego.

Na wymianę 2200 kotłów węglowych na nowe i bardzie ekologiczne źródła ciepła, miasto wydało wówczas 23 mln 849 złotych (dotacja wyniosła 15 mln zł). W efekcie emisja zanieczyszczeń zmniejszyła się aż o 96%.

W przypadku nowego programu, gmina planuje sfinansować 60% jego kosztów (środki z WFOŚiGW), a 40% ma pochodzić od inwestorów, czyli mieszkańców.

– Maksymalna wartość inwestycji finansowana w ramach tego projektu to 10 000 złotych. Udział własny inwestora wynosi 40 procent, w przypadku inwestycji przewyższającej kwotę 10 000 złotych nadwyżkę dopłaca inwestor. Maksymalna kwota dofinansowania wynosić będzie 6 000 złotych

– tłumaczy Anna Warzecha, naczelnik Wydziału Komunalnego Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Tychy.

Termin realizacji projektu uzależniony jest od daty podpisania umowy z WFOŚiGW w Katowicach. Wniosek o pożyczkę Tychy zamierzają złożyć w kwietniu lub maju.

Gmina szacuje, że łączny koszt wymiany źródeł ciepła oraz montażu instalacji kolektorów solarnych w budynkach mieszkalnych w latach 2016-2020 wyniesie 20 680 000 zł. Wymienionych zostanie wówczas 1150 urządzeń grzewczych (230 instalacji na rok) i zainstalowanych 100 kolektorów słonecznych (20 na rok).

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone