Tytuł doktora honoris causa PWr dla noblisty

Możliwość komentowania Tytuł doktora honoris causa PWr dla noblisty została wyłączona Aktualności, Nauka

 

W środę, 15 maja, prof. Gérardowi Mourou, laureatowi Nagrody Nobla z fizyki w 2018 r. nadany zostanie tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej.

Prof. Gerard Mourou fot. mat. prasowe PWr

Prof. Gerard Mourou fot. mat. prasowe PWr

Otwarta uroczystość rozpocznie się o godz. 11.15 w auli budynku A-1. Laudację na cześć francuskiego naukowca odczyta prof. Krzysztof Abramski z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

W trakcie wydarzenia prof. Mourou wygłosi również wykład „Passion for Extreme Light” – ten sam, który prezentował podczas tzw. tygodnia noblowskiego w Sztokholmie.

Prof. Gérard Mourou urodził się w Albertville we Francji. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Grenoble, a następnie na Uniwersytecie Pierre-et-Marie-Curie w Paryżu, gdzie w 1973  uzyskał stopień doktora.

W 1977 został profesorem na Rochester University w USA, gdzie wraz ze swoją doktorantką Donną Strickland opracował w 1983 technikę CPA (ang. Chirped Pulse Amplification), która pozwoliła na wzmacnianie ultrakrótkich impulsów laserowych do bardzo wysokich mocy optycznych. Właśnie za przełomową ideę CPA Gérard Mourou otrzymał wraz z Donną Strickland Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2018 roku.

Jest inicjatorem i „ojcem chrzestnym” europejskiego projektu Extreme Light Infrastructure (ELI), utworzonego w celu badań oddziaływania światła z materią na poziomie najwyższych natężeń promieniowania świetlnego w najkrótszej skali czasowej. Projekt realizowany jest w międzynarodowej infrastrukturze trzech państw: Czech (ELI-Beamlines), Węgier (ELI-ALPS) i Rumunii (ELI-NP).

Prof. Mourou jest członkiem Haut Collège w École Polytechnique oraz emerytowanym profesorem na University of Michigan. W 2012 roku został odznaczony Legią Honorową Francji.

źródło informacji: PWr  –  https://pwr.edu.pl/fcp/TGBUKOQtTKlQhbx08SlkTUhZeUTgtCgg9ACFDC0RFT3RBG1gnBVcoFW8SBDRKHg/1/public/news_team/pdf/att_2024_05_14_dhc.pdf

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone