Ulopolis z nagrodą Genius Ad – za niestandardowe promowanie uczelni

Możliwość komentowania Ulopolis z nagrodą Genius Ad – za niestandardowe promowanie uczelni została wyłączona Aktualności

Projekt Ulopolis, czyli politechnicznej pasieki, której życie możemy śledzić 24 godziny na dobę, zdobył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Genius Universitatis w kategorii Genius Ad. Możemy się także pochwalić wyróżnieniem za event wspierający rekrutację – grę terenową PWr Challenge.

Pasieka na PWr fot. PWr

Pasieka na PWr fot. PWr

Genius Ad jest kategorią, w której nagradzane są niestandardowe działania promocyjne polskich uczelni. Zgłoszenia w konkursie oceniają specjaliści z branży marketingu i reklamy, a w tegorocznej edycji swoje kandydatury zgłosiło 35 uczelni i wydziałów uczelni z całej Polski.

Ulopolis to projekt naukowy, ale z dużym naciskiem na działania edukacyjne i popularyzatorskie. Odpowiadają za niego dr hab. Andrzej Szczurek, prof. uczelni i dr hab. inż. Monika Maciejewska, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska, we współpracy z fundacją Ambasada Pszczół i Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym.

Na dachu budynku w kampusie Politechniki Wrocławskiej stanęły trzy ule wyposażone w system urządzeń pomiarowych – dzięki którym naukowcy pracują nad nowymi strategiami pozwalającymi walczyć ze zmniejszaniem się populacji pszczół.

Na stronie projektu można śledzić obraz z sześciu kamer zainstalowanych wewnątrz i na zewnątrz uli. Dla ciekawskich są też na bieżąco uzupełniane wyniki z pomiarów temperatury, wilgotności czy zanieczyszczeń w powietrzu. A najmłodsi znajdą tam „okołopszczele” gry, zabawy i krzyżówki.

– Skala zainteresowania Ulopolis bardzo nas zaskoczyła, a jednocześnie ogromnie nas cieszy – podkreśla prof. Andrzej Szczurek. – Kiedy zaczęliśmy swoje działania, pytaliśmy – zwłaszcza młodzież – jakie jest ich pierwsze skojarzenie z pszczołą. Spodziewaliśmy się takich słów jak „miód” czy „ul”. Tymczasem najczęściej padało „użądlenie”. To niepokojący problem. Chcemy zmienić takie myślenie, bo nie możemy traktować zapylaczy jako wrogów. W końcu są związane z aż 75 proc. produkcji żywności. Musimy je wspierać i tworzyć dla nich jak najlepsze warunki, by nie wymierały.

Częścią Ulopolis jest również wielka całoroczna rabata z różnymi gatunkami roślin, które dla zapylaczy są źródłem pyłku i nektaru. Tworzy ją 38 gatunków bylin i kilka ozdobnych traw. Rabata ma nie tylko służyć pszczołom, ale także zwracać uwagę na problem doboru szaty roślinnej w środowisku miejskim.

Więcej informacji na temat Ulopolis na stronie projektu – https://ulopolis.pwr.edu.pl/

Jury doceniło również ubiegłoroczną grę terenową PWr Challenge, w której organizację zaangażowane były wszystkie wydziały uczelni oraz wiele kół naukowych i organizacji studenckich.

Uczestnicy zabawy mieli do wykonania trzynaście różnorodnych zadań i nietypowych wyzwań – takich jak m.in. sterowanie ręką robota stemplującego, budowanie z patyczków mostu Leonarda da Vinci, rozpoznawanie wydrukowanych na drukarkach 3D kości, krzyżówka chemiczna, badanie temperatury kamerą termowizyjną czy łamigłówki matematyczne.

Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem wśród szkół średnich z Dolnego Śląska. Chęć udziału zgłosiło aż 20 placówek. W sumie przez kampus przewinęło się tego dnia ponad 500 osób. Kolejną edycję imprezy planujemy na czerwiec.

Więcej informacji na stronie – https://wroclaw.tech/genius-dla-pwr

źródło informacji: Politechnika Wrocławska   –   https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/ulopolis-z-nagroda-genius-ad-za-niestandardowe-promowanie-uczelni-12832.html

I

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone