Więcej pieniędzy, to więcej dobrych dla mieszkańców pomysłów

Możliwość komentowania Więcej pieniędzy, to więcej dobrych dla mieszkańców pomysłów została wyłączona Samorząd

Rozmowa z  Romanem Potockim, starostą powiatu wrocławskiego. Rozmawia Ryszard Żabiński

Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego

Tegoroczny budżet powiatu wrocławskiego jest rekordowy, osiągnął już poziom 161 milionów złotych. Jest on już na tyle duży, że w tym roku trzeba też będzie zapłacić janosikowe…

Rzeczywiście, budżet powiatu wrocławskiego na rok 2018 jest największy w historii. Kiedy objąłem urząd starosty w 2013 roku, wynosił on 97 mln złotych i moim marzeniem zawsze było, aby do końca kadencji go podwoić. Chciałbym to jednak osiągnąć poprzez poszerzanie bazy podatkowej, a nie, na przykład, sprzedając grunty. Budżet powiatu rośnie w skokowym tempie, bo na terenie powiatu lokuje się coraz więcej firm, jesteśmy również atrakcyjnym miejscem do osiedlania się. To również przekłada się na wyjątkowo niski poziom bezrobocia w powiecie, które wynosi 1,9 procenta. Można powiedzieć, że działa efekt śnieżnej kuli, duzi inwestorzy na terenie strefy ekonomicznej przyciągają kolejnych. Na szczęście, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mamy jeszcze 120 hektarów gruntów, tak więc proces ten może się jeszcze dalej rozwijać. Jak wiadomo, miejsc do pracy jest tak dużo, że ludzie dowożeni są do zakładów zlokalizowanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, z całego Dolnego Śląska.

Procesy inwestowania i rozwoju mogą być jednak wyhamowane jeśli samorząd jest zbyt zadłużony, a tym samym nie ma możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków. Jaka jest sytuacja powiatu wrocławskiego pod tym względem?

Wśród polskich samorządów, pod względem zdolności kredytowej plasujemy się na 6 miejscu. Mamy więc bardzo duże możliwości partycypacji w różnego rodzaju przedsięwzięciach inwestycyjnych, w tym unijnych, gdzie przecież też wymagany jest wkład własny. To jest bardzo ważne zagadnienie, wiele samorządów jest nadmiernie zadłużonych i przez to nie może wykorzystywać środków unijnych. Nas to jednak nie dotyczy, mamy tylko dwa kredyty: jeden został zaciągnięty na budowę siedziby starostwa, drugi na tzw. nakładki, czyli na szybką renowację dróg. Dzięki temu projektowi, w ostatnich latach wykonaliśmy ok. 60 kilometrów nakładek na drogach powiatu. Zresztą, inwestycje drogowe, to nasza główna pozycja w wydatkach budżetowych. W tym roku, na te przedsięwzięcia mamy przeznaczonych 54 miliony złotych, ale zwiększymy ten poziom do ponad 60 milionów złotych. Niedawno rozmawiałem z samorządowcami z województwa opolskiego, oni na drogi wojewódzkie, w całym województwie, mają 120 mln złotych. To pokazuje jak intensywne są inwestycje w drogi na terenie naszego powiatu. Warto przy tej okazji również wspomnieć o programie budowy chodników, co zawsze uważałem za niezwykle ważne przedsięwzięcie, bo dzięki niemu można radykalnie poprawić bezpieczeństwo pieszych w małych miejscowościach. W ciągu roku starostwo przeznaczało dla danej gminy 3 miliony złotych. Tyle samo dawała gmina. Jeśli pomnożymy to przez 9 gmin powiatu, razy trzy lata trwania programu, to otrzymamy skalę wydatków na ten, jakże ważny dla mieszkańców, program.

Ale inwestycje w infrastrukturę, to nie tylko wydatki na drogi. Wspólnie z ośmioma gminami, (gmina Sobótka nie partycypuje w tym programie), realizujemy program e-urząd. Łączna wartość projektu wynosi ponad 11,4 mln złotych, z tego wartość dofinansowania przekracza 9,7 mln zł. Celem projektu jest wdrożenie zaawansowanych e-usług publicznych w administracji powiatowej i gminnej. Projekt obejmuje m.in. modernizację elektronicznego obiegu dokumentów, wykonanie i umieszczenie na platformach cyfrowych interaktywnych formularzy, za pomocą których będzie można załatwić sprawy w urzędzie bez wychodzenia z domu,  stworzenie mechanizmów umożliwiających dokonywanie płatności online, modernizację i zakup infrastruktury informatycznej oraz szkolenia personelu.

Jako jedyny polski starosta jest Pan członkiem Rada Gmin i Regionów Europy (CEMR). Co Panu daje uczestnictwo w tej organizacji?

CEMR jest obecnie jedną z największych organizacji zrzeszającą lokalne i regionalne władze w Europie. Jej członkami jest ponad 50 krajowych stowarzyszeń miast, gmin i regionów z 39 krajów. Łącznie jest to około 100 tysięcy przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych. Ostatnio uczestniczyłem w obradach CEMR, które odbyły się w styczniu, w Sorii w Hiszpanii. Wcześniej CEMR obradował w Grecji, gdzie dyskutowano m.in. o problemach związanych z uchodźcami i imigrantami napływającymi do Europy. CEMR jest instytucją powszechnie znaną wśród europejskich samorządowców. Uczestnictwo w tej organizacji daje mi możliwość łatwego nawiązywania kontaktów zarówno z samorządowcami w Polsce, jak i w całej Europie.

Powiat wrocławski znany jest z licznych przedsięwzięć podnoszących jakość życia mieszkańców. Jakie działania w tym obszarze zaplanowano na 2018 rok?

Jednym z moich priorytetów w tej dziedzinie jest większa integracja mieszkańców powiatu wrocławskiego. Jeżeli ma się trochę więcej pieniędzy w budżecie, to w ślad za tym powstaje coraz więcej pomysłów na tego typu działania. Działania integracyjne chcemy rozwijać na wielu poziomach. Weźmy choćby przedsiębiorców. Asortyment produkowanych wyrobów w naszym powiecie jest ogromny, mamy kilka stowarzyszeń przedsiębiorców, chcemy doprowadzić do tego, aby te stowarzyszenia się zintegrowały i powstał samorząd gospodarczy na poziomie powiatu. W marcu planujemy wielkie spotkanie w Sali Kongresowej Hali Stulecia we Wrocławiu, dla kobiet sukcesu. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych relacji biznesowych.

Postanowiliśmy też zorganizować białe niedziele”, czyli bezpłatne konsultacje medyczne dla mieszkańców wsi na terenie powiatu. Będę się starał, aby uczestniczyło w tym przedsięwzięciu jak najwięcej lekarzy specjalistów. W miejscowościach powstaną namiotowe miasteczka medyczne, w świetlicach prowadzone będą wykłady na temat zasad zdrowego odżywiania itp.

Planujemy również przeznaczyć dodatkowe środki na współfinansowanie zakupu radiowozów dla policji, sprzętu dla ochotniczych straży pożarnych. Przewidujemy także wiele imprez sportowych i rekreacyjnych min. cykl imprez o charakterze mistrzostw Powiatu w różnych dyscyplinach sportowych dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów ze wszystkich gmin Powiatu Wrocławskiego.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone