Wielki finał XIX edycji programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”

Możliwość komentowania Wielki finał XIX edycji programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” została wyłączona Biznes, galeria

Zakończyła się XIX edycja programu promującego etykę w biznesie: „Przedsiębiorstwo Fair Play”. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 25 listopada 2016 r. w warszawskim EXPO XXI, wręczono nagrody oraz certyfikaty tegorocznym Laureatom-przedsiębiorstwom, które w swej działalności kierują się uczciwością, rzetelnością oraz zasadami etyki.

Postrzeganie etyki w biznesie i społecznej odpowiedzialności w Polsce zmienia się z roku na rok, a CSR stało się jednym ze stałych zadań przedsiębiorstwa. Rodzaj inicjatyw wynika między innymi ze specyfiki branży, w której działa firma, co nie jest jednak regułą. Na pierwsze miejsce wybijają się pomoc potrzebującym, warsztaty dla dzieci, sport i ekologia. Społecznie odpowiedzialny biznes to jednak przede wszystkim etyczne postępowanie na co dzień w relacjach z pracownikami, klientami i kontrahentami. Takie wartości już od 19 lat promuje Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” w ramach programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”.

Program trwa cały rok i przebiega dwuetapowo. Pierwszy krok wykonują firmy, zgłaszając chęć uczestnictwa w konkursie, poprzez wypełnienie i przesłanie deklaracji zgłoszeniowej. Następnie szczegółowo prezentują swoją działalność w Ankiecie. Przedsiębiorstwa, które zdobędą wymaganą liczbę punktów, przechodzą do drugiego etapu, w którym organizatorzy oraz przedstawiciele instytucji współpracujących sprawdzają prawdziwość udzielonych odpowiedzi, m.in. poprzez audyty. Podejmowanie ostatecznych decyzji o przyznaniu certyfikatu, a także nagród głównych, przypada Kapitule Programu, w skład której wchodzą przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu, nauki, mediów, przedstawiciele władz samorządowych i doświadczeni przedsiębiorcy.

Przedsiębiorstwo Fair Play

Uroczyste wręczenie certyfikatów i nagród odbyło się w tym roku w Warszawie, 25 listopada w EXPO XXI. Oprócz tegorocznych Laureatów, na Gali pojawili się przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych, a także przedstawiciele sektora bankowego. Galę poprowadziła znana dziennikarka i prezenterka, Anna Popek.

– Certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play” to nagroda za codzienną pracę, opartą na szacunku do pracowników, partnerów biznesowych i organów prawa, oraz zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnej i całego kraju. To również zobowiązanie do ciągłego doskonalenia – podkreślił dr Mieczysław Bąk, prezes Fundacji „Instytut badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”. – Laureaci programu to wyjątkowe firmy, które podejmują się inicjatyw wykraczających poza zwykłą działalność biznesową: wspierają kształcenie zawodowe, dbają o potrzebujących, prowadzą ciekawe akcje edukacyjne wśród dzieci i młodzieży, organizują imprezy sportowe czy wydarzenia kulturalne, realizują ciekawe akcje proekologiczne.

Nagrodę główną – Statuetkę „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2016 – przyznano 15 firmom:

  • Andre Abrasive Articles Sp. z o.o. Sp. k. z Koła,
  • Cukierni „Carolin&Simon” s.c. z Wrocławia,
  • Elwoz Sp. z o.o. ze Szklarnii,
  • Gembiak-Mikstacki Spółka Jawna z Krotoszyna,
  • Meble.pl S.A. z Rzeszowa,
  • Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z Lubina,
  • Novol sp. z o.o. z Komornik,
  • Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Jasienicy Rosielnej,
  • Polmass S.A. z Bydgoszczy,
  • Przedsiębiorstwu Innowacyjno-Produkcyjnemu „Inkom” Sp. z o.o. z Bełchatowa,
  • Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani” z Bydgoszczy,
  • TFP Sp. z o.o. z Dziećmierowa,
  • „VIP” S.D. Pikul Spółka Jawna z Lubicza Górnego,
  • WZ Eurocopert Sp. z o.o. ze Szczecinka,
  • Ziel-Bruk Makarewicz z Płot.

Przedsiębiorstwo fair play

Kapituła Programu przyznała także trzy nagrody specjalne: „Debiut Fair Play”. Pierwszą odebrała firma EWA Krotoszyn S.A. z Krotoszyna, specjalizująca się w produkcji wyrobów cukierniczych i farmaceutycznych na bazie karmelu; drugą – Fabryka Maszyn Spożywczych „Spomasz” z Pleszewa, która zajmuje się produkcją maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego, posiadająca ponad 120-letnią tradycję, natomiast trzecią – Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ze Starogardu Szczecińskiego, będące największym polskim producentem leków i liderem polskiego rynku farmaceutycznego.

Wyróżnienia za szczególną działalność proekologiczną odebrały: Dąbrowskie Wodociągi Spółka z o.o. z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, które m.in. prowadzą edukacyjny projekt ekologiczny „Strażnik Czystej Wody”, poprzez który pokazują uczniom szkół podstawowych jak należy dbać o środowisko; Policon Sp. z o.o. ze Złotników w woj. wielkopolskim, która w celu dbałości o środowisko naturalne zleciła opracowanie programu zagospodarowania i unieszkodliwiania odpadów poprodukcyjnych, powstających na terenie spółki i bezwzględnie realizuje ten program, jednocześnie stale minimalizując ilość odpadów oraz firma Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. z Warszawy, realizująca autorskie kampanie takie jak Dzień Bez Śmiecenia oraz wspierająca działania realizowane w polskich gminach np. realizację ścieżek edukacyjnych, konkursów w szkołach, warsztatów dla najmłodszych.

Kapituła przyznała również tytuł „Ambasador Fair Play w Biznesie” 2016. W ten sposób uhonorowano 25 przedstawicieli polskiego biznesu: prezesów, dyrektorów i właścicieli firm – wieloletnich Laureatów programu.

Aż 11 firm zdobyło z kolei Diamentową Statuetkę „Przedsiębiorstwo Fair Play”, którą nagradzane są przedsiębiorstwa posiadające Certyfikat nieprzerwanie od 15 lat.

Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2016 połączona została z zakończeniem XVII edycji programu „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców”, którą prowadził Instytut. W konkursie skierowanym do sektora bankowego uczestniczyły 2 banki uniwersalne oraz 11 banków spółdzielczych. Uroczysty wieczór zakończył się balem andrzejkowym.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone