Rozmowa z Dariuszem Chmurą, burmistrzem Wołowa
Podczas naszej ostatniej rozmowy wspominał Pan, że w tym roku samorząd będzie mocno inwestował w infrastrukturę drogową. Czy udało się już rozpocząć jakieś projekty?
Inwestycje drogowe to jeden z priorytetów 2018 roku w gminie Wołów. Ruszamy z przebudową drogi wojewódzkiej nr 338, która stanowi główny szlak komunikacyjny przebiegający przez miasto. Udało się rozstrzygnąć postępowanie na realizację przebudowy pierwszych dwóch etapów inwestycji, których wartość sięgnęła ponad 9 milionów złotych. Całość inwestycji będzie realizowana do 2020 roku, a kosztorys zadania to blisko 40 milionów złotych. Za tę kwotę przebudujemy nawierzchnię dróg, zbudujemy kanalizację deszczową, która była jedną z bolączek 338, wybudujemy sieć kanalizacji sanitarnej, przebudujemy wszystkie ciągi piesze na ciągi pieszo –
rowerowe, wymienimy oświetlenie uliczne i przebudujemy skrzyżowania.
Dzięki dobrej współpracy z samorządem województwa udało się nam dołączyć do dużego programu przebudowy dróg wojewódzkich w północnej części Dolnego Śląska. Tylko w tym roku wyremontowanych zostanie 10 km dróg wojewódzkich na terenie naszej gminy, w tym wyczekiwanego przez mieszkańców odcinka drogi 340, która stanowi jedną z alternatyw dojazdu do Wrocławia. Inwestujemy również w infrastrukturę na osiedlach mieszkaniowych. Po remoncie ul. Zofii
Chrzanowskiej, Braci Korczyńskich, Glinianej, czy Sikorskiego, które ukończyliśmy w tym roku przyszedł czas na kolejne cztery ulice –
Poziomkową, Jagodową, Akacjową i Jesionową, których remont pochłonie blisko 3,5 mln złotych. Jedną z inwestycji, która cieszy się największą popularnością jest budowa ścieżki rowerowej, będącej częścią Dolnośląskiej Krainy Rowerowej. Ukończyliśmy budowę pierwszego 4 kilometrowego odcinka łączącego Wołów z drugą
największą wsią gminy – Mojęcicami, a kolejne 9 kilometrów ścieżki turystycznej dokończymy do końca bieżącego roku. Zapraszam wszystkich miłośników jednośladów do wypróbowania naszej trasy, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej atrakcyjność ze względu na piękno otaczającej gminę przyrody, fantastyczne zabytki, ale i szerokość trasy, sięgającą 3,5 m, która pozwala na bezpieczne podróżowanie, z dala od głównych tras.
Dolny Śląsk zmaga się z problemem smogu. W jaki sposób samorząd Wołowa stara się minimalizować ilość zanieczyszczeń w powietrzu?
W gminie Wołów od tego roku funkcjonuje program dopłat do wymiany źródeł ciepła. Na ten cel przeznaczyliśmy 500 000 zł i liczyliśmy na współfinansowanie części zadania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Niestety program WFOŚ został zamknięty przed zakończeniem naboru, co zamknęło nam tę drogę. Biorąc pod uwagę złożoność problemu powstawania smogu, skutki wdychania niebezpiecznych substancji dla organizmu i rosnącą świadomość mieszkańców w tym temacie zamierzamy kontynuować gminny program finansując go w całości ze środków budżetu. Czekamy również na założenia nowego programu ogólnopolskiego, które wkrótce mają zostać przedstawione. Jako przewodniczący Konwentu Wójtów i Burmistrzów Gmin Subregionu Wrocławskiego wraz z zarządem zamierzamy lobbować za poszerzeniem założeń projektów o wymianę źródeł ciepła nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i w budownictwie wielomieszkaniowym.
Piastuje Pan urząd burmistrza Wołowa od 2010 roku. Jak ocenia Pan ten okres? Czuje Pan, że wywiązał się z obietnic, złożonych mieszkańcom gminy?
Jestem zadowolony z tego co wraz z moim zespołem ludzi udało się nam osiągnąć przez 8 ostatnich lat, jednakże wciąż pozostaje wiele do zrobienia i wiele do poprawy. W ciągu dwóch kadencji zrealizowaliśmy inwestycje warte blisko 80 milionów złotych, a w tym roku ta wartość powiększy się o rekordowe 45 milionów. To zasługa współpracy zarówno z radnymi gminy, jak i władzami powiatu i województwa. Udało się wyremontować wszystkie obiekty użyteczności publicznej, takie jak Wołowski Ośrodek Kultury, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, Targowisko Miejskie czy halę Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także Stadion Miejski. W ramach partnerstwa publiczno – prywatnego z firmą Siemens, dokonaliśmy modernizacji energetycznej wszystkich budynków oświatowych. Powstały kilometry nowych dróg na terenach wiejskich, zarówno w ramach projektów związanych z przebudową dróg dojazdowych do gruntów rolnych, jak i dróg powstałych w ramach procesu scaleniowego, które zostały w 100 % dofinansowana ze środków PROW.
Dobrze układała się współpraca z stowarzyszeniami, klubami sportowymi, co pozwoliło na aktywizację mieszkańców. Jedną z obietnic była również realizacja Wołowskiego Budżetu Obywatelskiego, którego czwarta edycja ruszy w okresie wakacyjnym. Skala potrzeb, problemów mieszkańców wciąż jest bardzo duża i wiem, że wciąż wiele pracy przed nami. Jestem gotowy, aby kontynuować pracę na rzecz mieszkańców i gminy Wołów, wciąż mam wiele pomysłów i energii, aby realizować swój program wyborczy.