Wołów – miasto z bogatą historią, raj dla miłośników przyrody

Możliwość komentowania Wołów – miasto z bogatą historią, raj dla miłośników przyrody została wyłączona Aktualności, Inwestycje, Samorząd

Wołów jest jednym z najstarszych śląskich miast, wzmiankowany był już w 1157 r., kiedy to Władysław II Wygnaniec nakazał budowę drewnianego zamku nad rzeką Juszką. Miasto otrzymało prawa miejskie w 1285 r. z rąk księcia Przemka ścinawskiego. Grobowiec założyciela Wołowa znajduje się w klasztorze cystersów w Lubiążu.

Wołów 1. Ratusz fot. mat. prasowe

Na przestrzeni wieków Wołów znajdował się na terytorium kilku państw. Ulokowany został w Polsce Piastowskiej, następnie znajdował się w granicach Królestwa Czech, państwa Habsburgów, Królestwa Prus i Republiki Weimarskiej, by po II wojnie światowej ponownie zostać włączonym w granice Polski. Na skutek działań wojennych miasto było zniszczone w 70%, a zasiedlone zostało przez Kresowian Wschodnich, głównie z województw tarnopolskiego i wileńskiego.

Lubiąż – dolnośląska perła baroku

W Lubiążu w 1163 r., za sprawą Bolesława Wysokiego nastąpiło pierwsze na Śląsku osadzenie zakonu cystersów, dla których na przełomie XVII i XVIII w. został wybudowany klasztor. Budowla jest drugim największym obiektem sakralnym na świecie, trzykrotnie większym od Wawelu. W klasztorze pochowani zostali m.in. książę Bolesław Wysoki, książę Przemko Ścinawski oraz malarz Michał Leopold Willmann.

Podczas II wojny światowej w lubiąskim klasztorze powstawały rakiety V1 i V2, przy produkcji których pracowali m.in. więzieni przez Niemców obywatele Luksemburga. W 1997 r. Lubiąż odwiedził Michael Jackson, który był zainteresowany kupnem klasztoru. Od 2001 r. w Lubiążu odbywa się Slot Art Festival, skupiający tysiące fanów muzyki alternatywnej. Charakterystycznym budynkiem jest również znajdujący się na winnym wzgórzu kościół pw. św. Walentego, wybudowany w I połowie XVIII w.

Historyczny napad na bank

19 sierpnia 1962 r. w Wołowie miał miejsce największy w historii Polski pod względem wielkości łupu napad na bank. Grupa pięciu osób dostała się do skarbca oddziału Narodowego Banku Polskiego w budynku przy ul. Jana III Sobieskiego 6 i dokonała kradzieży 12.531.000,00 zł. Sprawcy zostali zatrzymani i osądzeni w tym samym roku na karę dożywotniego więzienia, zamienioną na 25 lat, jednak ostatni skazany wyszedł z więzienia w 1979 r.

Kosmiczna przygoda Polski rozpoczęła się w Wołowie

W Wołowie swoją młodość spędził pierwszy i jedyny do tej pory polski kosmonauta, Mirosław Hermaszewski. Ukończył tutaj szkołę podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

Przyrodnicze bogactwo Gminy Wołów

W Gminie Wołów nie brakuje walorów przyrodniczych. Malowniczo usytuowane rezerwaty przyrody: Uroczysko Wrzosy i Odrzysko oraz obejmujący znaczą część gminy Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy to obszary, na których występują niezwykle rzadkie gatunki roślin i zwierząt, przyciągające zarówno zwolenników spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, jak i fotografów.

Wołów, fot. mat. prasowe

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone