Wrocław wśród najlepszych europejskich lokacji filmowych

Możliwość komentowania Wrocław wśród najlepszych europejskich lokacji filmowych została wyłączona Aktualności, Kultura

Stolica Dolnego Śląska znalazła się w finale konkursu na najlepszą europejską lokację filmową. O zwycięstwo walczyć będzie m.in. z miejscami, w których kręcono „Grę o Tron” czy „Mission Impossible”.

Celem organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Komisji Filmowych we współpracy z platformą Cineuropa konkursu jest wyłonienie najlepszego w ostatniej dekadzie pleneru lub obiektu filmowego w Europie. Finalistów wybrało gremium ekspertów i krytyków współpracujących z portalem Cineuropa, spośród zgłoszeń nadesłanych przez komisje filmowe, członków Stowarzyszenia.

Do finału zakwalifikowało się 11 miejsc z całej Europy. Wśród finalistów znalazły się aż trzy lokacje znane z serialu HBO „Gra tron”: Dubrownik, forteca Kaštilac koło Splitu oraz hiszpańska wysepka San Juan de Gaztelugatxe. Głosować będzie można także na niemieckie miasto Görlitz, gdzie Wes Anderson zrealizował kultowy „The Grand Budapest Hotel”; rzymskie termy Karakalli, które można było podziwiać w oscarowym „Wielkim pięknie”; widowiskowo położony norweski hotel Juvet Landscape z filmu „Ex Machina”; Wiedeń, który służył za plan zdjęciowy twórcom „Mission Impossible: Rogue Nation” czy wreszcie lodowiec Val Senales z Południowego Tyrolu, który udawał Himalaje w filmie „Everest”.

Polski reprezentant w konkursie, a zarazem jedyna lokacja z Europy Środkowo-Wschodniej, to wrocławskie ulice Miernicza, Łukasińskiego, Ptasia i Kurkowa, które w 2014 zostały wykorzystane przez Stevena Spielberga do wykreowania Berlina z epoki zimnej wojny w filmie „Most Szpiegów”. Dzięki współpracy z Wroclaw Film Commission, działającej w strukturze Odry-Film, ekipa spędziła we Wrocławiu 6 dni zdjęciowych, a na potrzeby produkcji w Polsce odtworzono m. in. słynne przejście graniczne Checkpoint Charlie oraz sceny wznoszenia Muru Berlińskiego.

Najlepszą filmową lokację Europy w ostatniej dekadzie wskażą sami widzowie. Głosowanie na portalu Cineuropa.org potrwa do 25 października, a na uczestników plebiscytu czekają nagrody. Główną jest trzydniowy pobyt dla dwóch osób w zwycięskiej lokalizacji.

Ogłoszenie wyników i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 listopada w Brukseli, w Parlamencie Europejskim.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone