Wydarzenia w Starej Kopalni

Możliwość komentowania Wydarzenia w Starej Kopalni została wyłączona Aktualności, Kultura

6 listopada na Facebook’u Starej Kopalni nastąpi otwarcie nowej wystawy. W Galerii Sztuki Współczesnej pojawią się prace Beaty Cedrzyńskiej – autorki i uczestniczki wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureatki licznych nagród, wyróżnień i stypendiów.

Wystawa AUTONOMIA ma charakter retrospektywny i obejmuje szeroką, wyselekcjonowaną prezentację działań z lat 2015-2019 („Obrazy”, „Zderzenia”, „Outsider”, „Osobność”, „Ciało i sacrum. Retrospektywa.”, „Powłoki”). Prace artystki stanowią próbę ustosunkowania się do metafizycznych dylematów jednostki, formalnie przechodząc od obrazowania wynikającego z obserwacji natury do przekazywania stanu wewnętrznego bohatera, zmierzają w kierunku wypowiedzi o wartościach ogólnych. Wartościach zawsze skupionych na człowieku, w ujęciu jednostkowym. Wyobcowanego, osadzonego pomiędzy światem realnym i nierealnym, zatrzymanego w jakimś w zastygłym geście, ruchu zmierzającym w nieokreślonym kierunku, w poczuciu odosobnienia, zagubienia i wobec dręczących go dylematów. Malarstwo formalnie łączy wierny, czasami wręcz fotograficzny wizerunek, z odrealnionym, przeskalowanym i poddanym deformacji ujęciem motywu (portretu). Artystyczne poszukiwania obejmują malarstwo sztalugowe, rysunek, jak i prace powstałe przy użyciu technik fotograficznych i graficznych. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną też prace premierowo, wcześniej nigdzie nie wystawiane.

Otwarcie wystawy online odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 16.00. Ekspozycja będzie dostępna stacjonarnie – jest możliwość bezpłatnego zwiedzania w małych grupach.

stara kopalnia, wystawa Piotr Nowak

W przestrzeniach wystawienniczych obiektu dostępna jest także wystawa autorstwa Piotra Nowaka w galerii Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Na wystawie znajdują się m.in. ceramiczne rzeźby w kształcie i rozmiarze ludzkich mózgów ułożonych w równych rzędach wzdłuż ściany. Na ekspozycji znajdują się także rzeźby w kształcie serca – wykonane z tej samej formy, jednak każde z nich jest inne i ma swoją historię. Na uwagę zasługuje również 10 rzeźb w kształcie masek, które są ręcznie zdobione.

stara kopalnia, wystawa Piotr Nowak

Ciekawym elementem wystawy jest rzeźba znajdująca się na głównej grafice promującej ekspozycję – dwie osobne rzeźby złączone razem. Osobno, każda z nich podlegałaby siłom grawitacji. Na wystawie wyróżnia się interaktywna tapeta umieszczona na jednej ze ścian – znajdujący się na niej wzór jest zaproszeniem – publiczność koloruje kolejne pola tworząc w ten sposób unikatowy wzór. Wystawa czynna będzie do 3 stycznia 2021 roku i znajduje się w galerii Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni.

stara kopalnia, wystawa Piotr Nowak

Stara Kopalnia zaprasza na zwiedzanie, które odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. Liczba osób zwiedzających w jednej grupie została ograniczona zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Na terenie obiektu znajdują się punkty dezynfekcji rąk, obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Zwiedzanie odbywa się codziennie w godzinach 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godzinie 16.00).

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone