Wydrukowali mumię Tutanchamona w 3D, otwierają fabrykę w gminie Kobierzyce

Możliwość komentowania Wydrukowali mumię Tutanchamona w 3D, otwierają fabrykę w gminie Kobierzyce została wyłączona Biznes, firma tygodnia, galeria, Inwestycje, Nauka

W Bielanach Wrocławskich powstanie fabryka firmy Materialise – największego na świecie przedsiębiorstwa świadczącego profesjonalne usługi druku 3D. W nowym zakładzie, skoncentrowanym na technologii Selektywnego Spiekania Proszków Poliamidowych, znajdzie zatrudnienie minimum 50 osób, w tym inżynierów i programistów. Koszt inwestycji wyniesie kilkadziesiąt milionów złotych.

Budowa powinna ruszyć jeszcze w tym roku, oficjalne otwarcie nowego obiektu planowane jest na maj 2017 r.

– Zależy nam, aby na Dolnym Śląsku pojawiało się jak najwięcej zaawansowanych technologicznie, globalnych przedsiębiorstw – mówi Mariusz Sinior z Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

Wójt Kobierzyc, Ryszard Pacholik podkreśla, że to pierwszy taki inwestor w gminie, w której dotychczas lokowały się wyłącznie firmy produkcyjne, handlowe i logistyczne.

Przedsiębiorstwo, które stawia ludzi na nogi

Belgijska firma Materialise połączyła się w 2014 roku z wrocławskim start-upem e-Prototypy S.A. Obecnie jest liderem wytwarzania przyrostowego na świecie, świadcząc usługi m.in. dla branży medycznej, automotive, AGD, elektrycznej i lotniczej.

– Nasze produkty to na przykład innowacje w ramach badań biomedycznych, pomagamy dokonywać odkryć ratujących ludzkie życie – tłumaczy dyrektor Materialise w Polsce, Piotr Adamczewski. – Przenosimy opiekę zdrowotną na zupełnie inny poziom, współpracując blisko z lekarzami podczas planowania i wykonywania skomplikowanych procedur chirurgicznych. Mówiąc prościej: stawiamy ludzi na nogi.

Materialise

Jednym z przykładów działalności firmy jest produkcja dwóch modeli serc dla pacjentów z Indii, które miały dokładnie odwzorowane defekty – skomplikowane, wrodzone wady serca. Jak przyznali lekarze, pacjenci przeżyli właśnie dzięki zastosowaniu modeli 3D serc, które umożliwiły im precyzyjne przygotowanie się do zabiegów, co przy tradycyjnej diagnostyce byłoby niemożliwe. Zdaniem specjalistów, wykorzystywanie modeli 3D w medycynie znacznie ułatwia pracę i powinno wkrótce stać się standardem.

Mumia Tutanchamona i żyrandol dla Angeliny Jolie

Technologię wytwarzania przyrostowego z powodzeniem wykorzystuje także przemysł lotniczy, który poszukuje coraz mocniejszych, lżejszych i bardziej wytrzymałych komponentów. Dlatego Materialise nawiązała współpracę z grupą Airbus.

Jednym z najbardziej spektakularnych dokonań Materialise było wydrukowanie w 3D repliki mumii Tutanchamona, prezentowanej w egipskiej Dolinie Królów w Luksorze. Dział designu firmy współpracował już m.in. z amerykańską legendą sztuki Frankiem Stellą, a w zakładzie we Wrocławiu powstał spektakularny żyrandol na zlecenie aktorów Angeliny Jolie i Brada Pitta.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone