Wyłoniono najbardziej optymistyczne filmy

Komentarzy (0) galeria, Kultura

Blisko 40 filmów, spotkania z reżyserami, aktorami i twórcami, warsztaty scenopisarskie, wernisaże wystaw i ogromna dawka optymizmu – od 4 do 7 października w Centrum Konferencyjnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu odbywał się XV DSW Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych.

fot. Jacek Mądry

Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych jest jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce. Filmy kwalifikowane są bowiem do niego na podstawie zawartego w nich optymizmu. Festiwal w swej szerokiej formule mieści zarówno obrazy fabularne, jak i dokumentalne, profesjonalne, studenckie i niezależne. W tym roku filmy podlegały one nie tylko ocenie publiczności, ale również jury, w skład którego weszli: prof. DSW dr hab. Maria Reut, prof. DSW dr hab. Jan Stasieńko oraz Adriana Prodeus.

Decyzją jury Złote Ryby w kategorii „Profesjonalny film dokumentalny” otrzymały filmy „Więzi” w reż. Zofii Kowalewskiej – za umiejętność pokazania w autentyczny sposób trudnej relacji bliskości oraz za wyzwalającą nadzieję, jaką bohaterowie mają na dalsze wspólne życie, a także świetne zdjęcia Weroniki Bilskiej. To samo wyróżnienie przyznano też obrazowi „Taki trochę chory” w reż. Moniki Skrzypczak – za autoironię, czarny humor, i za wyjątkowość bohatera Jacka Nocha.

Złota Ryba w kategorii „Niezależny film dokumentalny” powędrowała zaś do twórców filmu „Bajorko”, w reż. Romana Wasiluka – za autorski film przyrodniczy, oryginalnego głównego narratora i za piękne nocne zdjęcia ptaków. Natomiast w kategorii „Film fabularny” Złotą Rybę otrzymały filmy „Drzewo i ja”, w reż. Łukasza Nowaka – za nieprzesadzony magiczny realizm i udanie poprowadzoną historię rodziny patologicznej z cudem w tle oraz “Świetne wieści” w reż. Kuby Gryżewskiego – za dobre aktorstwo, konsekwencję środków wyrazu, świetną scenografię i prostotę optymistycznego przekazu.

Jury postanowiło przyznać również Nagrodę specjalną dla Barbary Stankiewicz, Pawła Sarbinowskiego i Piotra Żukowskiego za film „Baśka”. Doceniono przede wszystkim niesamowitą witalność bohaterki, doskonałą jedność sztuki operatorskiej, reżyserii i charyzmatycznej postaci. Film ten był prezentowany poza konkursem głównym.

Grand Prix XV DSW Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych zdobył film „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego – za film o żywej pamięci, który podąża za swoim charyzmatycznym bohaterem, za tragiczną i poetycką opowieść, w której kryje się miłość i nadzieja. Za twórcze wykorzystanie materiałów archiwalnych oraz poruszającą warstwę wizualną.

Publiczności DSW Happy End Festiwalu postanowiła przyznać aż dwie nagrody dla filmów: „Kuracjusz jestem” w reż. Amelii Radeckiej i Karoliny Drogowskiej oraz „Ktoś” w reż. Joanny i Wojciecha Majewskich. Ponad to organizatorzy przyznali dwie Honorowe Złote Ryby za wspieranie polskiego kina niezależnego i młodych twórców dla artystki Elżbiety Murawskiej i aktora Mieczysława Hryniewicza.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *