Wyprawy odkrywców trafiają do Wałbrzycha – nowa zabawa dla całych rodzin!

Możliwość komentowania Wyprawy odkrywców trafiają do Wałbrzycha – nowa zabawa dla całych rodzin! została wyłączona Aktualności, Samorząd

Już w najbliższą niedzielę 18 grudnia w samo południe Wałbrzych dołączy do grona miast z miejskimi grami terenowymi! Inauguracja miejskich questów w Starej Kopalni.

quest Stara Kopalnia Wałbrzych

W niedzielę na inaugurację dwóch bezpłatnych gier miejskich dla mieszkańców i odwiedzających nasze miasto turystów zaprasza fundacja Via Salutis, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia oraz największy portal z questami w Polsce – Questy, Wyprawy Odkrywców.

Gry będą ogólnodostępne dla każdego codziennie, bezpłatnie. Ich przejście zajmie od 40 do 70 minut zabawy na podstawie tekstu przygotowanego na ulotkach. Gry terenowe będą doskonałą zabawą w wolnym czasie i nowym sposobem na spędzenie czasu i poznanie Wałbrzycha.

Quest historyczny „Co było a nie jest” to pętla z zadaniami do wykonania po centrum śródmieścia natomiast na terenie zewnętrznym Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia przygotowano grę terenową zapraszającą do odbycia „Górniczej Przygody” i poznania kopalnianych ciekawostek.

Tym samym od niedzieli Wałbrzych dołączy do listy ponad 600 miejsc w Polce, które oferują świetną zabawę z aplikacją Questy – wyprawy odkrywców. Każda z gier w Polsce kończy się rozwiązaniem zagadki, którą jest lokalizacja umieszczenia skrzynki ze skarbem – potwierdzeniem odbycia i rozwiązania questu. Pełną listę wszystkich gier i ich lokalizację oraz zasady zabawy można znaleźć na stronie www.questy.org.pl.

Wałbrzych dołączy nie tylko do listy z wykazem miejsc z grami terenowymi i poszerzy swoją ofertę edukacyjną w ciekawy sposób, ale również da możliwość ciekawych przygód questowej społeczności, która jeździ po kraju, bawi się grami terenowymi i tym samym zdobywa odznaki PTTK Questy – Wyprawy Odkrywców. Nasze miasto pojawi się również w questowej aplikacji.

Nowa propozycja Wałbrzycha – dwa questy miejskie, powstały dzięki projektowi „Wygrajmy to miejsce!” napisanego i realizowanego przez Fundację Via Salutis od połowy 2021 roku. Jego celem jest integracja, edukacja i aktywizacja mieszkańców ziemi Wałbrzyskiej wokół wspólnego tematu dziedzictwa jakim jest kultura, przyroda oraz wielokulturowość. Przez cały projekt Fundacja zapraszała do wielu wspólnych działań, warsztatów, projektów i spotkań. Teraz czas na gry terenowe, które już na stałe pozostaną w Wałbrzychu i są ściśle związane z jego historią. To ostatni element przygotowany dla mieszkańców na zakończenie tego projektu.

Jednym ze sposobów realizacji całego przedsięwzięcia jest wykorzystanie zasobów regionu, walorów przyrodniczych i historycznych związanego z węglem, porcelaną, turystyką uzdrowiskową i górską terenu. Te zostały wykorzystane m.in. do stworzenia miejskich gier terenowych. Cały projekt finansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności, Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków rządowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030. Aby wziąć udział w grze należy pobrać na swój smartfon aplikację i odnaleźć daną trasę, albo pobrać ulotkę papierową (w okolicach centrum Biblioteka pod Atlantami lub Muzeum Porcelany – lub w przypadku gry górniczej w kawiarni Sztygarówka). Patronat honorowy nad projektem „Wygrajmy to miejsce!” realizowanego przez Fundację Via Salutis objął prezydent miasta dr. Roman Szełemej.

Inauguracja questu górniczego rozpocznie się w niedzielę 18 grudnia w Starej Kopalni w samo południe, po zakończeniu zabawy, chętni będą mogli przejść do centrum spróbować swoich sił w drugiej z przygotowanych gier. Szykuje się dobra zabawa dla każdego. Udział jest bezpłatny. Zachęcamy do zabawy całymi rodzinami.

źródło informacji: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone