Z Wrocławia do Szczecina rowerem, wzdłuż Odry

Możliwość komentowania Z Wrocławia do Szczecina rowerem, wzdłuż Odry została wyłączona Aktualności

W piątek, 20 kwietnia przedstawiciele pięciu województw Polski Zachodniej (śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego) mają podpisać porozumienie o budowie Odrzańskiej Trasy Rowerowej. Projekt „Blue Velo – Odrzańska Trasa Rowerowa” zakłada budowę drogi z Wrocławia do Szczecina. Trasa liczyć będzie około tysiąc kilometrów i powstanie wzdłuż rzeki Odry.

Przebieg Odrzańskiej Trasy Rowerowej na odcinku woj. Dolny Śląsk

W województwie dolnośląskim około 400 km trasy przebiegać będzie przez terytorium 25 gmin. Projekt ten wymaga ogromnych nakładów finansowych i dobrej współpracy samorządów na terenie, których przebiegać będzie trasa rowerowa. Realizacja projektu odbędzie się w czterech etapach.

− Potrafię sobie wyobrazić, że ścieżki rowerowe, które dzisiaj biegną np. po wałach wzdłuż Odry i jej kanałów we Wrocławiu, będą łączyć kolejne nadodrzańskie miasta. Stworzyliśmy już odpowiednią koncepcję projektu, którą opracowali fachowcy z Instytutu Rozwoju Terytorialnego. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia będzie przebiegała etapami i na pewno będzie wymagała dużo czasu, ale wierzę, że efekt będzie spektakularny – przekonuje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

20 kwietnia, podczas Rowerowego Forum Metropolitalnego we wrocławskim centrum kongresowym przy ul. Wystawowej 1 odbędzie się oficjalne podpisanie porozumienia na rzecz współpracy przy realizacji, promocji i utrzymaniu „Blue Velo – Odrzańskiej Trasy Rowerowej”. List intencyjny zostanie podpisany pomiędzy 5 województwami: śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

Projekt „Blue Velo – Odrzańska Trasa Rowerowa” polega nie tylko na stworzeniu długodystansowej trasy rowerowej biegnącej wzdłuż rzeki Odry, przez obszar 5 województw na terenie Polski Zachodniej, ale także będzie integrował się z niemieckim systemem tras rowerowych, m.in. Oder-Neisse Radweg oraz siecią EuroVelo. „Blue Velo” ma być jednym z flagowych produktów makroregionu Polski Zachodniej. Dzięki niemu ma szansę powstać europejska Velostrada.

− Chcemy zachęcić ludzi do korzystania z roweru na co dzień, nie tylko w celach turystycznych i rekreacyjnych. Rower na krótkich dystansach jest najszybszym i niezawodnym środkiem transportu. Wiele regionów europejskich udowodniło, że może on pełnić ważna rolę transportowo-ekonomiczną, a województwo dolnośląskie ma ku temu szczególne uwarunkowania – wyjaśnia Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Rowerowe Forum metropolitalne odbywa się w ramach II Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego, który potrwa od 20 do 22.04.2018 r. Wstęp na forum, w tym na warsztaty jest bezpłatny. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie festiwalu: www.festiwalrowerowy.eu.

CZYTAJ TAKŻE: DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL ROWEROWY

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone