Za nami VIII Dolnośląski Kongres Samorządowy – PODSUMOWANIE

Możliwość komentowania Za nami VIII Dolnośląski Kongres Samorządowy – PODSUMOWANIE została wyłączona Aktualności

„Samorząd. Teraźniejszość – Przyszłość” to główne hasło zakończonego właśnie ósmego Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego. Wydarzenie, organizowane już tradycyjnie przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, zgromadziło liczne grono przedstawicieli samorządów, administracji rządowej, naukowców, przedsiębiorców, ekspertów i dziennikarzy. W sumie w Kongresie wzięło udział ponad pół tysiąca uczestników.

Dolnośląski Kongres Samorządowy1

Dolnośląski Kongres Samorządowy1 fot. UMWD

Dolnośląski Kongres Samorządowy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ósma edycja zgromadziła liczne grono osób zainteresowanych istotą i kondycją samorządności w Polsce.

– Zasługi samorządu terytorialnego dla rozwoju kraju są niepodważalne. To właśnie tutaj, na dole, w mozolnym trudzie i dzięki ciężkiej pracy, wykuwa się autentyczna siła Polski i jej przyszłość. Szczególnie w ostatnich latach, w których zostaliśmy boleśnie doświadczeni przez pandemię koronawirusa, a następnie przez kryzys migracyjny wywołany wojną w Ukrainie, objawiła nam się realna siła samorządów. To dzięki ich pracy w dużej mierze udaje nam się przetrwać najtrudniejsze chwile – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców. – Jestem zbudowany widząc zaangażowanie samorządowców nie tylko w ostatnich miesiącach wytężonej pracy, ale też podczas takich wydarzeń, jak nasz Kongres. Dzielimy się doświadczeniami i wspólnie pracujemy na rzecz naszych Małych Ojczyzn, a przede wszystkim ich mieszkańców – dodaje marszałek Przybylski.

Dolnośląski Kongres Samorządowy, Cezary Przybylski fot. UMWD

Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany myśli na temat najistotniejszych wyzwań, przed jakimi stoją samorządy w Polsce. Była to również szansa dla samorządowców z województwa dolnośląskiego do rzeczowej rozmowy o przyszłości wspólnot lokalnych, perspektywach ich rozwoju oraz szansach i zagrożeniach, które przed nimi stoją.

Dzisiejsze wydarzenie podzielone było na 3 panele tematyczne moderowane przez Agnieszkę Gozdyrę z telewizji Polsat News, Bogusława Chrabotę – redaktora naczelnego dziennika Rzeczpospolita oraz Marcina Torza z Superexpresu. Zebrani debatowali podczas trzech paneli tematycznych:

  • „Uchodźcy na Dolnym Śląsku. Jak efektywnie pomagać” – z udziałem marszałka Cezarego Przybylskiego, Michała Dworczyka – Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jurija Tokara – Konsula Generalnego Ukrainy we Wrocławiu, Roberta Raczyńskiego – Prezydenta Lubina, Marii Lewandowskiej-Miki – Prezesa Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Michała Kobosko – Wiceprzewodniczącego Polska 2050 Szymona Hołowni.
  • „Fundusze europejskie dla Dolnego Śląska. Perspektywy rozwoju regionu” – z udziałem Grzegorza Macko – Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, Romana Potockiego – Starosty Powiatu Wrocławskiego, Ireny Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry i dr hab. Patrycji Matusz – z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego
  • „Dolnośląska służba zdrowia. Wyzwania. Inwestycje. Zagrożenia” – z udziałem Jarosława Obremskiego – Wojewody Dolnośląskiego, Marcina Krzyżanowskiego – Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, Magdaleny Piaseckiej – Radnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Tomasza Gabrysiaka – Starosty Bolesławieckiego, dr hab. n. med. Adama Maciejczyka – Dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, Jakuba Berezowskiego – p.o. Dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Pierwszy panel zdominowała dyskusja o wyzwaniach, jakie stawia przed samorządami współczesny świat, zwłaszcza w obliczu wojny w Ukrainie. Rosyjska agresja przewartościowała naszą rzeczywistość. Jednocześnie swoją wartość i zaangażowanie udowodniły polskie samorządy wszystkich szczebli, które aktywnie włączyły się w akcje pomocowe skierowane zarówno do uchodźców przybywających na Dolny Śląsk jak i ich rodaków broniących swojej ojczyzny.

Uczestnicy podkreślali dobrą współpracę przedstawicieli samorządów z władzą centralną, a także środowiskami gospodarczymi, organizacjami pozarządowymi, a przede wszystkim doceniali ogromne zaangażowanie mieszkańców. – Przede wszystkim mam w sobie poczucie że jesteśmy w sytuacji dramatycznej, bo obok nas umierają ludzie. Wojna trwa i przed nami jeszcze dużo trudnych chwil. Jednocześnie stoimy też przed ogromnym wyzwaniem. Przed Polakami i Ukraińcami szansa żeby odsunąć to wszystko, co nas do tej pory dzieliło i budować nową, partnerską historię – mówił Michał Dworczyk – Szef Kancelarii Premiera.  

Dolnośląski Kongres Samorządowy, Michał Dworczyk - Szef Kancelarii Premier

Dolnośląski Kongres Samorządowy, Michał Dworczyk – Szef Kancelarii Premiera fot. UMWD

– Ukraińcy zaufali nam. Większość z nich została z tego względu w Polsce. Przed nami konieczność szukania odpowiedzi na wiele trudnych pytań o naszą przyszłość. Musimy wiedzieć czy będą chcieli związać ją z Polską i Dolnym Śląskiem – dodał Robert Raczyński – Prezydent Lubina.

– Nie sposób pominąć ważnych decyzji rządu wobec narastającego kryzysu, jednak to pospolite ruszenie i niezwykłe zaangażowanie Polaków w każdym zakątku kraju pozwoliło przyjąć falę uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. To oni, przy systemowym wsparciu samorządów wszystkich szczebli, okazali realną pomoc potrzebującym. Samorządy pokazały niezwykłą skuteczność – podsumował dyskusję marszałek Cezary Przybylski.

Kolejny panel dyskusyjny poświęcony był tematyce funduszy unijnych dla naszego regionu na najbliższe lata. Wsparcie unijne jest jednym z najważniejszych filarów rozwoju regionalnego. To one pomagają realizować m.in. inwestycje wynikające wprost z przyjętej strategii rozwoju Dolnego Śląska oraz stymulują rynek pracy. Plany na te inwestycje powstają na wszystkich szczeblach samorządu od gmin, przez powiaty, aż po województwo, które oprócz wykorzystywania funduszy na swoje inicjatywy również zarządza ich dystrybucją na całym Dolnym Śląsku. Dolny Śląsk będzie w najbliższych latach dysponował rekordowym budżetem przekraczającym łącznie 2,2 miliarda euro.

– Wiele inwestycji w naszym regionie zostało zrealizowanych właśnie z funduszy unijnych. Dlatego tak ważne jest prowadzenie dialogu, aby jak najlepiej wykorzystać zbliżającą się perspektywę unijną. Tego typu wydarzenia są znakomitym miejscem do rozmów na temat przyszłości samorządu na Dolnym Śląsku – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.

Tematem ostatniego panelu była opieka zdrowotna ze szczególnym uwzględnieniem podsumowania działań podejmowanych podczas pandemii koronawirusa, planowanych inwestycji oraz opieki onkologicznej. Samorząd województwa ma we wszystkich tych zakresach niezwykle istotne zadania. Oprócz prowadzenia szpitali aktywnie zarządzał też strumieniem dostępnych funduszy unijnych, dzięki którym pomogły one w odpowiadaniu na wyzwania jakie postawiła przed nami pandemia. Dodatkowo, mimo trudnej pandemicznej sytuacji, w kolejną fazę wchodzi budowa nowego szpitala onkologicznego – największej inwestycji samorządu województwa z zakresu ochrony zdrowia.

– Pandemia uświadomiła nam, jak ważne w systemie ochrony zdrowia są nowe technologie. To nie tylko dobrze wykwalifikowany personel, sprzęt i inwestycje, ale także Internetowe konta pacjenta, e-recepty i cały system komunikacji, który musiał odnaleźć się w nowej rzeczywistości. To dla nas bardzo cenna lekcja i jasny kierunek w którym chcemy rozwijać nowoczesną ochronę zdrowia w regionie – zauważył wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.–Cieszę się także, że do realizacji naszegonajwiększego projektu – nowego szpitala onkologicznego – udało się zaprosić rząd. Będzie to jedyna tego typu inwestycja w kraju finansowana wspólnie przez budżet państwa oraz samorządu regionu – dodał wicemarszałek.

– Jako radny z terenu byłego województwa legnickiego odbyłem wiele ciekawych rozmów o tym w jakim kierunku powinno podążać Zagłębie Miedziowe, aby należycie przygotować się na czas kiedy wyczerpią się złoża miedzi. Wierzę, że dzisiejsze wydarzenie, podczas którego mieliśmy możliwość przeprowadzenia wiele cennych rozmów otworzy nowe płaszczyzny współpracy i rozwoju na rzecz naszej małej Ojczyzny – podsumował wydarzenie Piotr Karwan, przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

źródło informacji: biuro prasowe UMWD

https://umwd.dolnyslask.pl/urzad/aktualnosci/artykul/za-nami-viii-dolnoslaski-kongres-samorzadowy/?no_cache=1&cHash=34e9e9d26fc6a6697942c0c9d61c0030

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone