Zasłuchani – Festiwal Piosenki Na Pograniczu!

Możliwość komentowania Zasłuchani – Festiwal Piosenki Na Pograniczu! została wyłączona Aktualności, Kultura

Po niemieckiej stronie Odry, w dniach 27-28 lipca 2019 na historycznym obszarze Oderbruch (Kotliny Freienwaldzkiej) odbędzie się festiwal polsko-niemieckiego sąsiedztwa – LiederLauschen Am Rand: Zasłuchani – Festiwal Piosenki Na Pograniczu.

Zasłuchani – Festiwal Piosenki Na Pograniczu fot. mat. prasowe

Na program Festiwalu składają się występy 12 fantastycznych zespołów pochodzących z obu stron Odry, cała gama regionalnych specjałów, rozmaite warsztaty, spotkania oraz ekspresowe kursy polskiego i angielskiego poprowadzone przez ekspertki językowe stojące za kursami w aplikacji Babbel. Nie zabraknie też spacerów wzdłuż granicy, wspaniałych wschodów i zachodów słońca i innych atrakcji, także dla najmłodszych.

Spotkanie miłośników muzyki, kultury i przyrody pochodzących z obu krajów w Theater am Rand (Teatrze Nad Brzegiem) to wspaniała okazja, aby słuchając muzyki, wspólnie cieszyć się otwartością na świat i różnorodnością kulturową. Kulturalną oś festiwalu stanowi teatr, w którym wystąpią sami jego pomysłodawcy i projektanci, czyli wirtuoz akordeonu Tobias Morgenstern i aktor Thomas Rühmann. Już od 20 lat konstrukcja ta przyciąga gości z całych Niemiec i Polski, fascynując swoją wyjątkowością – w trakcie spektaklu ten niezwykły budynek otwiera się ze wszystkich stron, a oczom widzów ukazuje się bogata zieleń okolicznej roślinności. Tym samym zacierają się dwie granice – zarówno ta pomiędzy rzeczywistością a przedstawieniem, jak i pomiędzy dwoma krajami, a muzyka wybrzmiewająca na pograniczu łączy mieszkańców po obu stronach rzeki.

Zasłuchani – Festiwal Piosenki Na Pograniczu fot. mat. prasowe

Program
We współpracy z festiwalami Transvocale oraz polskim festiwalem Wake Up and Live organizatorzy zaprosili mniejsze i nieco większe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Z Berlina przyjadą m.in. Riders Connection i Bubba Ho-Tep, z Poznania – Krambambula, a ze Szczecina – grupa OHO!KOKO. W efekcie będziemy mieć do czynienia z mieszanką takich gatunków jak niezależna odsłona electro, indie blues rock, ukulele pop, muzyka uliczna czy polystylistic heartpop.

Ekspertki z działu dydaktyki w Babbel, firmie tworzącej aplikację do nauki języków, skupią się podczas festiwalu na zagadnieniu języka i komunikacji. Na miejscu będzie można wziąć udział w warsztatach i kursach, które ułatwią porozumienie się z festiwalowiczami z kraju sąsiada.

Ponadto w ramach interaktywnych warsztatów poprowadzonych przez zespół ze Szkoły Wyższej Zrównoważonego Rozwoju z Eberswalde (HnEE) zarówno starsi, jak i młodsi festiwalowicze będą mogli dowiedzieć się więcej na temat różnych zagadnień związanych z ekologią.

Historia
Stowarzyszenie kulturalne Braumeister od 12 lat organizuje festiwal na Helmholtzplatz w Berlinie, na którym w ciągu trzech dni pod gołym niebem posłuchać można artystów niezwiązanych z wielkimi wytwórniami i wyłapać najprawdziwsze muzyczne perełki. Wydarzenie pod nazwą Umsonst & Draußen Festival („Za darmo i na świeżym powietrzu”) to okazja do spotkania mieszkańców z okolicy przy dobrej muzyce i zimnych napojach.

W którymś momencie pojawił się pomysł, aby festiwal przenieść z centrum do przestrzeni teatru w Oderbruch, na kilka dni łącząc ze sobą energię miasta i wsi (w końcu trudno było oprzeć się przepięknej scenie teatru!). W 2018 r. premierę miał LiederLauschen Labor – eksperymentalny projekt biograficzno-muzyczny powstały we współpracy siedmiu artystów występujących wcześniej na festiwalu, który został przeniesiony na deski zarówno Theater am Rand, jak i scenę berlińskiej sali koncertowej Maschinenhaus. Rok później organizatorzy LiederLauschen idą o krok dalej, organizując dwudniowe niemiecko-polskie święto muzyki pod nazwą Zasłuchani – Festiwal Piosenki Na Pograniczu. Kulturalny Oderbruch.

Zasłuchani – Festiwal Piosenki Na Pograniczu fot. mat. prasowe

GDZIE I KIEDY:
27. 07.2019 SOBOTA
od 12:00 aż do zachodu słońca (i jego ponownego wschodu)
28. 07.2019 NIEDZIELA od 10:00 do 20:00 (POLSKO – NIEMIECKI BRUNCH od 10-13)
GDZIE: W Theater am Rand – Oderbruch Zollbrücke (Teatr na skraju – most Zollbrücke w Oderbruch)

Line-up:
Sobota: Bubba Ho-Tep, Teresa Bergman, Krambabula, Stereochemistry, ZUSTRA, Koszau,
The Benja Men, Marie Meister
Niedziela: Riders Connection, Petra Nachtmanova, Brodazce Live Act, Oho!Koko,
Julia Bilat & Felix Komoll, Trupięgi, Egon

Dojazd
Najlepiej kierować się do Osinowa Dolnego, gdzie na niemiecką stronę można przedostać się mostem. Polecamy wyszukiwarkę www.e-podroznik.pl w celu znalezienia idealnego połączenia.
Adres do nawigacji: Theater am Rand; Zollbrücke 16; 16259 Oderaue

Noclegi
Na festiwal można przyjechać ze swoją przyczepą kempingową lub namiotem. Przyczepę można ustawić na podwórku (uwaga, ilość miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszy kontakt e-mailowy z organizatorem). Tam także – podobnie jak i na terenie samego festiwalu – można rozbić namiot (opłata za miejsce namiotowe jest wliczona w cenę biletu festiwalowego). Na miejscu będzie można przy okazji spróbować także lodów z koziego mleka z własnej produkcji oraz obserwować kozy w swoim środowisku naturalnym.
Osoby, które nie chcą spać na campingu, mogą poszukać noclegów po obu stronach Odry w kwaterach prywatnych. Po stronie polskiej ze względu na park narodowy możliwości są ograniczone, ale warto posłużyć się jedną z wyszukiwarek noclegów.

Ceny: 6-60 € (w zależności od rodzaju wstępu: bilet na jeden dzień lub cały weekend, rodzinny i grupowy)

Każda osoba kupująca bilet otrzyma kartę upominkową umożliwiającą bezpłatny dostęp do kursów niemieckiego lub angielskiego na platformie Babbel przez trzy miesiące (w polskiej wersji językowej – a po wybraniu innego języka ustawień niż polskiego także 12 kolejnych języków!).

Bilety są dostępne na stronie Event Bride oraz na www.liederlauschen.de

mat. prasowe

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone